آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72178
تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 11:46
تعداد بازدید : 526

بهبود جایگاه ایران در تجارت فرامرزی و فضای کسب و کار

براساس گزارش سال 2015 بانک جهانی، رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی در میان 189 کشور جهان، 148 است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که رتبه 153 را داشته ایم، پنج پله بهبود در این زمینه حاصل شده است.

ایسنا- بررسی تغییرات مولفه های موثر بر شاخص تجارت فرامرزی که شامل هزینه، اسناد و زمان در بخش صادرات و واردات است حکایت از کاهش هزینه در هر دو بخش دارد. به گونه ای که میزان هزینه در بخش صادرات از 1470 دلار در سال 2014 به 1350 دلار در سال 2015 و میزان هزینه در بخش واردات از 2100 دلار در سال 2014 به 1555 دلار در سال 2015 رسیده است.
بهبود فضای اقتصادی، ثبات تصمیمات و قوانین و رفع نسبی موانع و محدودیت ها از موثرترین عوامل دخیل در بهبود و تسهیل فضای کسب و کار طی سال مورد ارزیابی است.
با توجه به اینکه غالبا مراحل مربوط به صادرات و واردات در بخش خدمات لجستیکی است، افزایش هزینه و زمان صادرات و واردات در ایران تا حد بسیاری متاثر از ضعف در این بخش است. انجام واردات و صادرات کالا و خدمات، مستلزم طی مراحل متعددی همچون بسته بندی و بارگیری کانتینر در بخش واردات و تخلیه از کانتینر تا تحویل کالا به انبار در بخش صادرات است. تاجر ایرانی برای انجام صادرات و واردات علاوه بر این که با موانع لجستیکی زیادی روبرو است، نیاز به طی مراحل وتهیه اسناد متعددی دارد.
اگر چه در سال های اخیر برخی از ارگان های مسوول علاوه بر حذف مراحل غیرضروری، با الکترونیکی کردن روند اخذ اسناد مربوطه تا حدودی فرآیند واردات و صادرات را تسهیل کرده اند اما همچنان تعدد اسناد در حوزه صادرات و واردات یکی از بزرگترین موانع برای تاجر ایرانی محسوب می شود. همچنین اخذ مجوز از هر یک از دستگاه ها طبیعتا علاوه بر صرف زمان، هزینه بر نیز هست. یکی از مهم ترین شاخص های مورد اشاره در فضای کسب و کار، شاخص تجارت فرامرزی است که بهبود آن تاثیر بسیاری در تسهیل تجارت خارجی یک کشور دارد. این شاخص تمامی مراحل الزامی برای انجام صادرات و واردات محمولات کالا را در نظر می گیرد.
اسناد، زمان و هزینه سه عامل موثر بر شاخص تجارت فرامرزی است؛ به این معنی که برای یک کشور هر چه زمان ، هزینه و تعداد اسناد کمتری برای انجام صادرات و واردات وجود داشته باشد آن کشور رتبه بهتری را در این شاخص به خود اختصاص خواهدداد و در نتیجه فرآیند انجام تجارت خارجی در آن کشور سهل تر خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :