آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72181
تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 11:50
تعداد بازدید : 590

رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:

طبقات تعرفه ای در سال جاری به 10 طبقه کاهش می یابد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در اواخر سال 93 با موافقت دولت طبقات تعرفه ای واردات کشور از 14 طبقه به 10 طبقه کاهش یافت.

شاتا- ولی الله افخمی افزود: در کاهش طبقات تعرفه‎ای یاد شده تعرفه‎های طبقات (6و8 به طبقه 7 )؛ ( 12و 15 به 15 )؛ (18 و 22 به 20) تصویب شد.  وی گفت: همچنین حذف تعرفه طبقه 100 نیز به تصویب رسید و در جریان این تغییر، سود بازرگانی و حقوق ورودی کالا به کشور حداقل 4 و حداکثر 75 تعیین شد. رییس سازمان توسعه تجارت ایران  با بیان اینکه همیشه در اواخر سال بر طبق مقررات نظام تعرفه‎ای کشور پس از تصویب هیات وزیران به گمرک برای اجرا ابلاغ می‎شود، افزود: با منطقی کردن تعرفه‎ها وارد قانونی کالا به کشور آسان‎تر انجام شده و میزان قاچاق نیز بدنبال آن کاسته می‎شود.
افخمی افزود: با یکسان و همسان‎سازی تعرفه ها  از بروز اشتباهات گمرکی جلوگیری شده و در نهایت به حذف زیرنویس های طبقات تعرفه ای  برای سهولت در کار گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.
به گفته وی با کاهش طبقات تعرفه ای از 14 به 10طبقه علاوه بر حمایت از تولیدات صنایع داخلی کشور منجر به رقابتی کردن محصولات تولیدات داخلی با کالاهای مشابه خارجی و سرمایه‎گذاری های جدید داخلی و خارجی می‎شود.
 وی در بیان سایر مزایای کاهش طبقات تعرفه‎ای گفت: رونق تولید داخل در بخش‎های صنعت، معدن وکشاورزی، رقابت‎پذیری کالاهای داخلی و رشد فزاینده اشتغال‎زایی در کشور است.
 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خروجی منطقی کردن تعرفه‎های واردات کالا منجر به افزایش کیفیت کالا، بهبود فضای کسب و کار می‎شود.
 وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طی 11 ماهه امسال به ارزش 46 میلیارد و 300 میلیون دلار کالا به کشورهای هدف صادر شده است که در مقایسه با 11 ماه نخست پارسال رشد 22 درصدی را نشان می دهد.
 همچنین طی 11 ماهه امسال میزان واردات کشور به ارزش 48 میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه خود در سال 92 حاکیت از رشد 12 درصدی دارد. رییس سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه تصریح کرد: طی 11ماه نخست سال جاری به ارزش 11میلیارد دلار صدور خدمات فنی و مهندسی به سایر کشور از سوی جمهوری اسلامی ایران به انجام 
رسیده است.
افخمی در ادامه یادآور شد: طی 11 ماهه امسال حجم صادرات غیر نفتی کالا وخدمات در مجموع به ارزش 57 میلیارد و300میلیون دلار بوده است.
 وی گفت: 2 میلیارد دلار تراز تجاری منفی است که نسبت به مدت مشابه سال قبل این تراز بیش از 50 درصد کاهش پیدا کرده و در حال نزدیک شدن حجم صادرات به واردات است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :