آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72193
تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 12:12
تعداد بازدید : 763

هم زیستی نانوروبات ها با ارگان های زنده

دانشمندان آمریکایی به فناوری دست یافتند که در آن هم زیستی نانوروبات و ارگان زنده میسر شده است.

ScienceDaily- در حالی که تکنولوژی نانو هر روز بیشتر پیشرفت می­کند، دانشمندان موفق به کشف روشی شدند که با هم زیستی ارگان های زنده و ماشین­آلات نانو قادر به حل کردن برخی از مشکلات است. مانند نسل اول زیست روبات­ها، نانو روبات­های جدیدی در دانشگاه ایلینویز شیکاگو ساخته شده است که در واقع نوعی میکروب روباتیک محسوب می­شود. محققان دانشگاه شیکاگو این الکترو ماشین را با قرار دادن یک سنسور حساس به رطوبت، روی یک هاگ میکروبی خلق کردند. این نانو روبات NERD نامیده شده که مخفف دستگاه نانو الکترو روباتیک «Nano-Electro-Robotic Device» است. 
ویکاس بری، پروفسور مهندسی شیمی در دانشگاه ایلینویز و سرپرست این تحقیق در اینباره می­گوید: ما با گرفتن هاگ از یک میکروب و با قرار دادن نقاط گرافن کوانتوم بر سطح آن دو الکترود را در هر طرف هاگ قرار دادیم. سپس میزان رطوبت را در اطراف هاگ تغییر دادیم.
پس از کاهش رطوبت هاگ با خارج کردن آب داخلش کوچک شد، در این هنگام نقاط کوانتوم به یکدیگر نزدیک شدند و در نتیجه رسانایی که توسط الکترودها اندازه ­گیری می­ شد، افزایش یافت.
بری می­افزاید: عکس العمل بی کم و کاستی حاصل شد، تغییر سریع در لحظه ای که میزان رطوبت تغییر کرد.
به گفته وی، این عکس العمل 10 برابر بیش از عکس العمل هر نوع سنسور ساخته شده با پلیمرهای جذب آب توسط انسان است. همچنین دارای حساسیت بیشتری در وضغیت­های کاهش فشار و کاهش رطوبت شدید است.عکس العمل حاصل شده در محیط خلا رخ می­ دهد که برای شرایطی که میزان رطوبت باید پایین باشد ضروری است. در این شرایط از خوردگی و فساد مواد غذایی جلوگیری می شود.
همچنین  شرایط خلا در فضا نیز کاربرد دارد؛ جایی که هرگونه تغییر در فشار نشانه­ای از نشت است.در حال حاضر سنسورهای حساس به افزایش رطوبت در دسترس قرار دارند که برخلاف آنها NERD به کاهش رطوبت حساسیت بیشتری دارد. بری این وسیله را فوق العاده  و «نهاد بیولوژیکی» می­ نامد و می ­افزاید که  این سنسور بر سطح یک هاگ ساخته شده و هاگ مکمل فعالی در این دستگاه محسوب می­ شود. در واقع مکمل بیولوژیکی در جهت پاسخ به محرک و فراهم کردن اطلاعات عمل می ­کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :