آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72194
تاریخ انتشار : 15 فروردین 1394 12:14
تعداد بازدید : 856

هشدار رییس یوروپل درباره تاریک‌خانه‌های اینترنتی:

تروریست ها از ارتباطات رمزگذاری شده بهره می برند

راب وین رایت، رییس یوروپل می گوید که شکاف واضحی در توانایی نیروهای امنیتی برای ردگیری پیام های رمزگذاری شده ایجاد شده و مخفیگاه های اینترنتی و ارتباطات رمزنگاری شده، مراقبت و نظارت بر فعالیت های تروریستی را در اینترنت برای نهادهای امنیتی بسیار دشوار کرده است.

BBC- راب وین رایت، رییس پلیس اتحادیه اروپا (یوروپل) می گوید که شرکت های فناوری ارتباطاتی باید تاثیر نرم افزار های پیشرفته رمزگذاری را بر کار نهادهای حافظ امنیت در نظر داشته باشند.
به عقیده وین رایت تا پیش از این «پایش دقیق» ارتباطات اینترنتی، اساس عملیات ضدتروریستی بود، اما ارتباطات رمزگذاری شده این امکان را منتفی کرده است. این در حالی است که تحقیقات اخیر پلیس اروپا نشان می دهد ارتباطات رمزگذاری شده به محور اقدامات تروریستی تبدیل شده است.
وین رایت می گوید که تروریست ها به دور از چشم پلیس و نهادهای امنیتی از تاریک خانه های اینترنتی به صورت بی نام و نشان استفاده می کنند. او این ارتباطات را بزرگترین مشکل پلیس و نهادهای امنیتی در مقابله با تهدیدهای تروریستی نامید.
رییس پلیس اروپا همچنین از اقدامات شرکت هایی مثل اپل ابراز نگرانی کرد. زیراکه گوشی های موبایل این تولیدکنندگان به افراد امکان رمزگذاری پیام را روی تلفن همراه می دهند. علاوه بر این، اپلیکیشن‎ های پیام رسانی فوری (Instant Messaging) هم اسباب نگرانی هستند.
این اپلیکیشن به کاربر امکان می دهند پیام های متنی یا صوتی را به صورت رمزی ارسال کنند و ردیابی این پیام ها برای پلیس تقریبا غیرممکن است.
وین رایت از اقدام این شرکت ها انتقاد کرد و گفت: این کار پایش فعالیت خطرناک ترین تروریست ها را که از اینترنت سوء استفاده می کنند، بسیار دشوار کرده است.
او معتقد است شرکت های فناوری دیجیتال به علت الزامات تجاری و تقاضای مشتریان برای امنیت بیشتر به این کار روی آورده اند. اما یکی از سخنگویان انجمن تجارت تکنولوژیک بریتانیا معتقد است از نقل و انتقال مبالغ عظیم پول تا اطلاعات شخصی مهم روی گوشی موبایل ها ذخیره می شود، از این رو امنیت ارتباطات دیجیتال پایه اقتصاد بریتانیا را محکم تر می کند.
این روند بعد از افشاگری های ادوارد اسنودن آغاز شده است، وقتی روشن شد که نهادهای امنیتی به صورتی بسیار گسترده ایمیل ها و پیام های افراد را زیر نظر دارند.
تروریسم اینترنتی
وین رایت می گوید هواداران داعش تا 50 هزار حساب توییتر مختلف دارند و روزانه بیش از صدهزار توییت می کنند. علاوه بر آن، این گروه از وب سایت های رمزگذاری شده برای عضوگیری استفاده می کند. در یکی از بلاگ های هواداران داعش به دختری ۱۷ ساله که می خواهد عروس جهادی شود توصیه شده که با استفاده از اپلیکیشن رمزگذاری ارتباطات، امنیت بیشتری برای خود فراهم کند.
گفته می شود دختر ۱۵ ساله بریتانیایی که سال پیش به سوریه رفت و به داعش پیوست به همین طریق با نیروهای داعش در تماس بوده است.
یوروپل برای مقابله با تروریسم مخفی اینترنتی، در حال راه اندازی واحد مرجع اینترنتی است تا سایت هایی را که سازمان های تروریستی از آنها استفاده می کنند شناسایی و فعالیت آنها را متوقف کند.
وین رایت می گوید باید در قوانین موجود بازنگری شود تا امکان نظارت بر تمام دنیای مجازی میسر شود. او این قوانین را ناقص می داند، اما بر اینکه باید بین نظارت و حفظ حریم خصوصی افراد تعادل مناسب وجود داشته باشد تاکید کرد.
  مخالفت FBI با رمزگذاری داده های کاربران
پلیس فدرال آمریکا که سال ها از کاربران می خواست داده های گوشی تلفن خود را به منظور حفظ امنیت شان رمزگذاری کنند، حال از آنها می خواهد دیگر چنین کاری نکنند. 
جیم کومی رییس FBI از ممنوع کردن تمامی روش های رمزگذاری اطلاعات که توسط پلیس غیرقابل نفوذ باشند، حمایت کرده و مدعی شده که استفاده از چنین روش هایی امنیت افراد را به خطر می اندازد. پیش از این مقامات کاخ سفید نیز چنین موضعی اتخاذ کرده بودند.
وی با حضور در یکی از کمیته های تخصصی مجلس نمایندگان از آنان خواسته بود، تا قانونی را تصویب کنند که به موجب آن شرکت های فناوری مجبور به ایجاد جای پایی به منظور نفوذ در گوشی ها و کامپیوترها شوند. این جای پا یا backdoor باید روی همه گوشی و ابزار ارتباطی در دسترس باشد. کومی همچنین صراحتا اعلام کرد که دولت اوباما در حال تهیه پیش نویس قانون یاد شده است و احتمالا رویه های قضایی مرتبط هم در قانون یاد شده پیش بینی می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :