آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7223

اضافه برداشت بانک مرکزی به حساب بانک ها برمی گردد

مدیر عامل بانک ملی با تشریح علت اقدام اخیر بانک مرکزی مبنی بر برداشت از حساب بانک ها بابت مابه التفاوت نرخ ارز گفت: قرار است بانک ها اطلاعات کامل را به بانک مرکزی ارسال کنند تا اضافه برداشت به حساب های آنان برگردد.

فارس- فرشاد حیدری افزود:‌ قرار بر این شده است که بانک‌ها آمار فروش ارز خود را بابت اعتبارات اسنادی به بانک مرکزی ارایه کنند تا این بانک بعد از محاسبه آمار، مابه‌التفاوت را به حساب آنان برگشت بزند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی بیشتر از مابه‌التفاوت نرخ ارز از حساب بانک‌ها برداشت کرده، گفت:‌ خیر، بحث بیشتر یا کمتر در این خصوص مطرح نیست؛ موضوع مهم در این جریان ارسال اطلاعات بانک‌ها به بانک مرکزی است.
حیدری تصریح کرد: قبلا بانک مرکزی از بانک‌ها اطلاعات خواسته بود و البته بانک‌ها نیز به صورت کم و بیش این اطلاعات را ارسال کرده بودند ولی این اطلاعات از جامعیت مورد انتظار بانک مرکزی برخوردار نبوده است.
مدیرعامل بانک ملی درباره اینکه چرا در نامه بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی قید شده بود و برداشت از حساب‌ها بدون اطلاع بانکی‌ها انجام شده گفت: در این باره باید از خود بانک‌های خصوصی سوال کرد. زمانی که از حساب بانک ملی برداشت شد، از بانک مرکزی سوال کردیم که این برداشت بابت چه موضوعی است که پاسخ داده شد بابت ارسال نکردن اطلاعات، این اقدام صورت گرفت.
رییس شورای هماهنگی مدیران بانک‌های دولتی افزود: بانک ملی اطلاعات خود را طی روز جاری به بانک مرکزی ارسال کرده است؛ جواب بانک مرکزی هم قاعدتا در روزهای جاری داده خواهد شد.
حیدری در ارتباط با اینکه بانک مرکزی مابه التفاوت ارز فروخته شده به بانک‌ها را قرار است با احتساب دلار یکهزار و 226 تومان لحاظ کند، گفت: تمام این مابه‌التفاوت‌ها مربوط به سال 1390 است؛ از همین رو دلار فروخته شده به بانک‌ها بسته به نوع گشایش صورت گرفته محاسبه خواهد شد.
وی اضافه کرد: ممکن است دلارهای فروخته شده به بانک‌ها براساس بازار مرجع با قیمت یکهزار و 70 تا یکهزار و 80 تومان بوده باشد و همچنین این امکان وجود دارد که دلار با نرخ بازار فرعی و قیمت 400 یکهزار و 400 تومان در اختیار بانک‌ها قرار گرفته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :