آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72243
تاریخ انتشار : 16 فروردین 1394 11:18
تعداد بازدید : 1372

تبادل ۱۹ میلیارد پیامک در تعطیلات عید

فعالیت پیام رسان ها موجب کاهش 9 میلیاردی تعداد پیامک های نوروزی شد

م.ر.بهنام رئوف-از دیروز فعالیت رسمی در سازمان ها و ادارات مختلف در بخش های دولتی و خصوصی آغاز شده است. مطابق با روند هر سال اولین خبر داغ حوزه ارتباطات و بخصوص اپراتورهای تلفن همراه به ارایه آمار پیامک های ارسال شده نوروزی مربوط می شود. آماری که امسال مهر تاییدی شد بر تاثیر و ضریب نفوذ نرم افزارهای اجتماعی موبایلی در بین کاربران تلفن همراه در کشور.

 کاهش 9 میلیاردی پیامک
بر اساس اعلام مراجع رسمی کاربران اپراتورهای اول، دوم و سوم در مجموع ۱۹ میلیارد پیامک در فاصله ۱۳ روز تعطیلات عید نوروز امسال ارسال کردند.
بر این اساس کاربران اپراتور اول تلفن همراه ۱۰ میلیارد و ۲ میلیون پیامک و کاربران اپراتور ایرانسل ۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون پیامک ارسال کرده اند و سهم اپراتور رایتل نیز از ارسال پیامک های نوروزی حدود ۵۰۰ میلیون پیامک اعلام شده است.
یکسال پیش اما در چنین روزهایی معاون سابق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ارسال 28 میلیارد پیامک خبر داده بود. حسن رضوانی گفته بود که در 13 روز تعطیلات نوروز 93، مشترکان دو اپراتور تلفن همراه کشور 28 میلیارد و 500 میلیون پیامک ارسال کرده اند که در این میان مشترکان ایرنسل 16 میلیارد و مشترکان همراه اول 5/11 میلیارد پیامک ارسال کردند.
روابط عمومی اپراتور اول دیروز اعلام کرد که همراه اولی ها در 24 ساعت آغازین تعطیلات نوروزی 94، با ارسال یک میلیارد و 163 میلیون و 676 هزار و 959 پیامک، به استقبال سال نو رفتند. در تعطیلات نوروزی (29 اسفندماه 93 تا پایان 14 فروردین ماه 94) بیش از 10 میلیارد و 700 میلیون پیامک در شبکه همراه اول ارسال شده است. 
همراه اول در طرح نوروزی امسال که از یکم فروردین تا پایان 13 فروردین ماه اجرا شد، برای تمامی مشترکان خود به قید قرعه، 5 مبلغ یک هزار تومانی، 2 هزار تومانی، 5 هزار تومانی، 10 هزار تومانی و 50 هزار تومانی اعتبار هدیه در نظر گرفته بود.
با پایان یافتن تعطیلات نوروزی 94، اپراتور دوم تلفن همراه اعلام کرد که در بازه زمانی 29 اسفند 93 تا پایان 13 فروردین 1394 مجموعا 8 میلیارد و 640 میلیون و 836 هزار و 85 پیامک توسط مشترکان تلفن همراه ایرانسل با ضریب موفقیت 99 و 35 صدم درصد تبادل شده است.
امسال نیز مانند سال قبل رسم ارسال پیامک تبریک نوروزی رییس جمهوری نیز صورت گرفت که به نظر می رسد نزدیک به 60 میلیون پیامک از آمار پیامکی فوق مربوط به حسن روحانی باشد. البته هنوز اعلام نشده که آیا امسال نیز مانند سال گذشته هزینه پیامک های رییس جمهور به شکل داوطلبانه از بر عهده اپراتورهای تلفن همراه است و یا از محل دیگری تامین شده است؟ 
 صعودی که سقوط شد
تا همین دو سال پیش نخستین روزهای کاری سال شور و شوق فراوانی در بین مدیران اپراتورها حکم فرما بود. اشتیاقی که باعث می شد اپراتورها در خبرهای خود از رکوردهای جدید در بخش ارسال پیامک های نوروزی رونمایی کنند. به عنوان مثال تعداد پیامک های ارسال شده در نوروز 93 نسبت به نوروز سال قبلش 65درصد افزایش یافته بود. 
همچنین در نوروز سال 92، همراه اول در خصوص تعداد پیامک های مبادله شده در 15  روز تعطیلات این طور اعلام کرده بود که در این ایام حدود 7 میلیارد و 700 میلیون پیامک در شبکه این اپراتور رد و بدل شده بود. آمار اعلامی از سوی ایرانسل نیز در همان بازه زمانی 9 میلیارد و 279 میلیون پیامک بود. 
پیش از این و در ایام قبل از تعطیلات نوروزی پیش بینی می شد که نفوذ بیش از حد نرم افزارهای شبکه اجتماعی موبایلی در بین کاربران امسال تاثیر بسیاری در کاهش تعداد ارسال پیامک های نوروزی خواهد داشت. احتمالی که اکنون و با اعلام رسمی آمارها به تحقق پیوسته است. 
امسال ایرانی ها بسیاری از پیامک های تبریک نوروزی خود را توسط نرم افزارهایی همچون وایبر، واتس اپ، لاین و ... ارسال کردند. این نرم افزارها باعث شد تا امسال خلاقیت های متفاوتی در ارسال پیام تبریک نوروزی کاربران تلفن همراه به یکدیگر صورت بگیرد. به شکلی که بسیاری از کاربران این نرم افزارها با ضبط پیام های تصویری از خود و خانواده و ارسال آن به دوستان و آشنایان سال 94 را متفاوت تر از دیگر کاربران تلفن همراه تبریک گفتند. از سوی دیگر این نرم افزارها امسال استیکرهای متنوع و جذابی نیز برای کاربران ایرانی در نظر گرفته بودند. تصاویری کارتونی مربوط به آداب و رسوم ایرانی و حتی هفت سین و مراسم سیزده به در نوروزی. 
در سال 93 استفاده از پیام رسان های رایگان موبایلی نسبت به سال های قبل گسترش یافت. معروف ترین برنامه ارتباطی بین کاربران ایرانی وایبر است که البته اکنون تلگرام و چند برنامه دیگر سهم بسیاری از بازار وایبر را به خود اختصاص دادند با این حال و بر اساس آمارهایی که پیش از این نیز اعلام شده بود بیشترین کاربران وایبر ایرانی های هستند. 
به هر حال از اواسط سال 93 و با باز شدن فضای ارایه خدمات نسل سوم و چهارم توسط اپراتورهای قدیمی کشور استفاده از این نرم افزارها نیز بیشتر و بیشتر شد به شکلی که مدیرعامل یکی از اپراتورهای تلفن همراه از رشد هزار برابری مصرف دیتا توسط مشترکان در طول یک سال خبر داد. افزایش مصرف دیتا نسبت به افزایش تعداد پیامک ها به مراتب برای اپراتورها به صرفه تر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :