آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72259
تاریخ انتشار : 16 فروردین 1394 11:45
تعداد بازدید : 685

رییس موسسه مطالعات بازرگانی:

کشور نیازمند اقدامات اساسی در زمینه تحولات فناورانه است

رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با بیان اینکه سهم تحولات فناورانه در رشد اقتصادی کشورها بسیار افزایش یافته، گفت: سهم مهمی از رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته مبتنی بر تحولات فناورانه است و سهم عوامل تولید همچون کار و سرمایه رو به کاهش است.


موسسه پژوهش های بازرگانی- محمدرضا رضوی افزود: باید درک تجربی و عمیقی در کشور ایجاد شود تا بتوان به نقش فناوری در رشد اقتصاد پرداخت و به آن توجه کرد.
رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بر اهمیت جایگاه بنگاه ها در تحولات فناورانه تاکید و اظهار داشت: بنگاه ها هستند که در زمینه تحولات فناورانه اقدامات اساسی و مهم را انجام می دهند و دولت ها نقش توانمندسازی و پشتیبان را
 ایفا می کنند.
رضوی با تاکید براینکه میان تحقیق و توسعه تفاوت های کلیدی وجود دارد، تصریح کرد: در عرصه تحقیق ایده ها شکل می گیرد و در عرصه توسعه به کالا و محصول تبدیل می شود. در دنیا منابع مالی اختصاص داده شده به بخش تحقیق بین 15 تا 20 درصد و به بخش توسعه بین 80 تا 85 درصد است. در کشور ما نیز باید نهادهای ذی ربطی چون جهاد دانشگاهی تجارب مثبت در این زمینه را جمع آوری و راهکارهایی برای الگوسازی و پیاده سازی این تجارب در کشور ارایه کنند.
وی بر نقش بنگاه ها و فضای کسب و کار در ایجاد تحولات فناورانه تاکید کرد و افزود: باید اقدامات اساسی و بنیادین در زمینه تحولات فناورانه در کشور صورت گیرد.
حمید امین اسماعیلی معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی نیز با بیان اینکه تحولات فناورانه تحولاتی دانش بنیان و مبتنی بر نوآوری سیستماتیک است، گفت: تحولات فناورانه سبب افزایش کارایی و اثربخشی و رشد بهره وری در فعالیت ها می شود.وی تحولات فناورانه را موتور محرک رشد اقتصادی و توسعه کشورها دانست و اظهار داشت: بیش از نیمی از رشد اقتصادی ایالات متحده آمریکا حاصل تحولات فناوری و نوآوری بوده است.
امین اسماعیلی تصریح کرد: یکی از نظریه های مهم، رویکرد سیستمی به حوزه نوآوری و توسعه فناوری، نظام ملی نوآوری است. این نظام شامل شبکه ای از نهادها در بخش های عمومی و خصوصی است که فعالیت ها و تعاملاتشان را به ابتکار، اصلاح و انتشار فناوری های جدید تبدیل می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :