آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72322
تاریخ انتشار : 17 فروردین 1394 11:9
تعداد بازدید : 755

با «دل» ربایی شبکه های اجتماعی چه باید کرد؟

مهدی محمود اقدم- شبکه های اجتماعی خاموش و خزنده «دل» ربایی می کنند. افراد بسیاری در گروه سنی جوانان و بزرگسالان با موقعیت ها شغلی و جایگاه های متفاوت اجتماعی در این شبکه ها رفت و آمد می کنند! به تازگی نیز رد پای نوجوانان نیز مشاهده می شود. این «دل » ربایی را باید رصد کرد. باید مراقبت کرد و باید برای آینده آن چاره اندیشی کرد.

کمی با دقت محیط اطراف خود را ببینید:
پرده اول: رهگذران و عابران  برای رفت و آمد عجله دارند. این همهمه و هیاهو، عجله و شتاب از منظر زندگی، نشاط و شادابی جامعه دیدنی است اما آن چه در این تماشای گذرا از عجله و شتاب نیز «پیشی» می گیرد و  به چشم می نشیند و به اصطلاح آن را به سایه می کشاند، فرورفتن چشم ها و لغزیدن انگشتان بر صفحه تلفن های همراه در این رفت و آمدهای روزمره است.
در نگاه دیگر، برخی با عبور از  لابه لای هیاهوی روزمره معابر «تنها» در دنیای خود غوطه ورند و برخی نیز تنها عجله دارند که کمی استقرار یابند تا خود را به دنیای شبکه های اجتماعی پرتاب کنند.
کمی با دقت محیط اطراف خود را ببینید. رهگذرانی که هوش و حواس خود را در تلفن های همراه به حراج می گذارند و تنها تنه های احتمالی دیگر رهگذران کمی آنان را به خود باز می گرداند.
پرده دوم: وعده دیداری نزدیک است. هر یک از اعضای خانواده به فراخور سن خود برای حضور پررنگ در این دید و بازدید چاره اندیشی می کند. لحظه دیدار فرا می رسد. اعضای دویا چند خانواده بر گرداگرد اتاق نشسته اند. رد پای شبکه های اجتماعی را در این محفل خانوادگی نیز می توان دید. همه حضور دارند و موضوعی نقل مجلس است اما  سایه سکوت  را می توان لمس کرد. جوانان که تا پیش از این درباره نوع رفتار و گفتار خود وسواس گونه با والدین به شور و مشورت نشسته بودند، هر یک فارغ از آن چه گفته می شود در میان جمع اما جدا از آنان، با تازه ترین مدل های گوشی همراه خود کلنجار می روند و بزرگترها نیز زمان خود را تقسیم بندی کرده اند گاهی کلامی و جملاتی می گویند و گاهی سر در گوشی های تلفن همراه خود فرو می برند.
به راستی چگونه باید چاره اندیشی کرد؟ شبکه های اجتماعی سوای از آسیب ها و خطرات پنهان و آشکار خود، همچنان خزنده دل ربایی می کنند!
*پژوهشگر مسایل اجتماعی
منبع: تسنیم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :