آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72328
تاریخ انتشار : 17 فروردین 1394 11:17
تعداد بازدید : 661

درآمدهای اکوسیستم موبایل می تواند جایگزین نفت شود

تجربه کاهش قیمت جهانی نفت باید دولت را به سمت جایگزین کردن راه های درآمدی پایدار رهنمون سازد که طبق برآورد های جهانی یکی از پایدارترین روش ها استقرار و پرورش اکوسیستم موبایل است.

خبرگزاری تسنیم- ارتباطات سیار در قرن حاضر و در قالب یک کلمه موبایل درآمدی امن و پایدار برای دولت ها به حساب می آید همچنانکه طی دوران بحران اقتصادی در سال های 2008 تا 2009 مالیات پرداختی توسط این اکوسیستم با نرخ هفت درصد در سال به رشد خود ادامه داد.
تجربه اپراتورداری دنیا نشان می دهد که سهم این بخش از طریق مالیات و پرداخت ها به نهاد نظارت کننده دولتی ارتباطات (رگولاتوری) منجر به درآمدی باثبات برای دولت ها می شود.
اکوسیستم موبایل از طریق چند مسیر از جمله مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر فروش، عوارض واردات، مالیات های شرکتی برای سود شرکت های فعال در این بخش، مالیات بر درآمد  و مالیات سیستم تأمین اجتماعی که از کارکنان اخذ می شود، مالیات بر دارایی ها و انواع پرداخت های رگولاتوری شامل پرداخت بابت طیف سهم قابل توجهی در درآمد عمومی دولت دارد.
سهم این اکوسیستم در بودجه عمومی در سال 2012 در سراسر جهان با افزایش 30 درصدی نسبت به سال 2008 به حدود 490 میلیارد دلار رسیده و انتظار می رود همزمان با افزایش درآمدهای اکوسیستم موبایل، سهم آن در بودجه عمومی با نرخ دو درصد سالیانه تا سال 2017 افزایش یابد و سهم تجمعی پیش بینی شده برای سال های 2013 تا 2017 نزدیک به 6.2 تریلیون دلار باشد.
با توجه به اینکه پرداخت ها به رگولاتوری شامل پرداخت بابت پروانه و طیف می شود، اخیرا اپراتورهای موبایل به منظور ارایه خدمات نسل چهارم در سراسر جهان، روی پرداخت بابت طیف (اغلب از طریق مزایده) سرمایه گذاری می کنند.
از آنجا که اپراتورهای موبایل روی بهبود سرعت و ظرفیت شبکه های خود سرمایه گذاری می کنند، مزایده طیف در سال های اخیر، درآمد قابل توجهی برای دولت ایجاد کرده است.
در سال 2011 اسپانیا و فرانسه از طریق مزایده طیف نسل چهارم به ترتیب درآمدی معادل 1.65 و 3.5 میلیارد یورو از پرداخت بابت پروانه کسب کردند.
بنابراین در شرایطی که کاهش قیمت جهانی نفت درآمد دولت از این بخش را کاهش داده باید به فکر راه های جایگزین و درآمدهای پایدار باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :