آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7252
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1390 9:3
تعداد بازدید : 849

رفع سردرگمی در حوزه فناوری اطلاعات با تشکیل شورای عالی فضای مجازی

یک کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به حکم رهبر معظم انقلاب برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی یکی از چالش های فناوری اطلاعات در کشور را نبود متولی مشخص دانست و گفت: شورای عالی می تواند نقش موثری در رفع سردرگمی در حوزه فناوری اطلاعات ایفا کند.

مهر- دکتر علی اکبر جلالی، عضو هیات علمی‌دانشگاه علم و صنعت، با اشاره به حکم ابلاغ شده مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی با بیان اینکه در سال‌های گذشته معمولا سیاست‌های توسعه فناوری اطلاعات کشور براساس دانش مسوولانی که در راس آنها وزارت ارتباطات قرار داشت اعمال می‌شد، گفت: یکی از چالش‌های اساسی در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ما نبود یک متولی مشخص در طول سال‌های گذشته بوده و بر این اساس شورای‌عالی فضای مجازی اگر بتواند یک مرجع مشخص و مسوولیت‌پذیر در مقابل سیاستگذاری‌هایی که در این بخش انجام می‌شود باشد، می‌تواند نقش موثری در توسعه ICT ایفا کند و حتی بسیاری از مشکلاتی که در این بخش با آن مواجه هستیم را برطرف کند.
 
شورای‌عالی فضای مجازی و یک استراتژی مشخص برای IT
وی گفت: برای مثال طرح سیاست‌هایی مانند اینترنت ملی در حدود پنج سال و مجددا طرح اینترنت پاک که با تغییر مسوول دیگر به سیاست جدیدی تبدیل شده و نیز محدود کردن اینترنت به سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه برای کاربران حقیقی از جمله سیاست‌هایی بوده که عملا بدون وجود یک استراتژی و برنامه مشخص در جامعه مطرح شده و بدون اینکه مسوولیتی برای آگاهی اذهان عمومی‌داشته باشد در حد یک شعار باقی ماندند.
جلالی اضافه کرد: در سال‌های اخیر در حوزه دسترسی به سایت‌های مختلف نیز بعضی محدودسازی‌های متفاوتی از فیلترینگ سخت، کاهش سرعت اینترنت و محدودسازی دسترسی به ایمیل‌های معروف را شاهد بوده‌ایم که در مقابل آن هیچ پاسخگویی وجود نداشته است؛ این در حالی است که امروزه فناوری اطلاعات به عنوان محور توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته که نتایج آن نیز نشان داده اگر از این پدیده به درستی و با برنامه مشخصی همراه با درنظر گرفتن مسایل امنیتی استفاده شود قطعا در درآمد ناخالص ملی و افزایش اشتغال نقش موثری خواهد داشت.
شورای‌عالی فضای مجازی و نقش متولی در توسعه IT
این کارشناس فناوری اطلاعات با بیان اینکه هم اکنون دولت دهم خود را دولت الکترونیکی نامیده و به صورت پراکنده در سطح کشور نیز اقدامات نسبتا خوبی در این زمینه انجام شده، ادامه داد: پتانسیل فناوری اطلاعات و کاربردهای آن به حدی زیاد است که می‌تواند بسیاری از مشکلات امروز کشور را در حوزه‌های مختلف به ویژه اقتصاد اشتغال حل کند. بنابراین به طور قطع شورای‌عالی فضای مجازی که مسوولان ارشد نظام در آن حضور دارند، می‌تواند با تولید یک استراتژی درازمدت، اقدامات موثری را انجام دهد که نقش بانی گری توسعه ICT یکی از آنها می‌تواند باشد.
 
شورای‌عالی فضای مجازی و تحقق استراتژی چشم‌انداز
 این عضو هیات علمی ‌دانشگاه علم و صنعت از جمله استراتژی‌هایی که می‌تواند در طول برنامه‌های پنج ساله پنجم، ششم و هفتم، کشور ما را به چشم‌انداز ایران 1404 برساند را به ترتیب دولت الکترونیکی، ایران الکترونیکی و ایران همراه نامید و به مهر گفت: از آنجا که دولت دهم خود را دولت الکترونیکی نام نهاده این شعار باید برای برنامه پنجم توسعه هم استفاده شود. برای برنامه ششم توسعه هم باید به دنبال یک سیستم یکپارچه برای تبادل اطلاعات و ارایه خدمات در کل کشور و در میان همه نهادها و مردم تا بخش خصوصی و دولتی باشیم که شعار ایران الکترونیکی می‌تواند ما را به این هدف برساند.
وی افزود: از آنجا که سرعت توسعه ICT و کاربردهای آن به اندازه‌ای زیاد است که اگر فاصله خود را در طول برنامه‌های پنجم و ششم جبران نکنیم عاقبت خوبی نخواهیم داشت. لذا با شعار «دولت همراه» در برنامه هفتم اقتصادی باید بستر لازم را از نظر سخت افزاری و نرم افزاری و منابع انسانی به گونه‌ای فراهم کنیم که همراه با جهان باشیم.دکتر جلالی ادامه داد: این به این معنی است که سرعت دسترسی به اینترنت و شبکه‌های محلی مانند سایر کشورهای توسعه یافته باشد و از نظر امنیتی نیز چنان قوی شده باشیم که هیچ‌گونه نگرانی از این بابت وجود نداشته باشد و مردم و بنگاه‌های دولتی و خصوصی بتوانند با تمام دنیا رابطه فرهنگی اقتصادی برقرار کنند. در چنین شرایطی نیازمند هستیم که بدانیم ابزار همراه مانند تلفن‌های هوشمند که به شدت در حال توسعه هستند در این راستا بسیار مفید خواهند بود.
لزوم تهیه استراتژی فناورانه تا پایان برنامه چشم انداز
وی با بیان اینکه در کشور استراتژی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربردهای آن وجود ندارد، پیشنهاد کرد که تهیه این استراتژی حداقل تا پایان برنامه چشم‌انداز 1404 جز نخستین کار شورای‌عالی فضای مجازی کشور باشد و در تاسیس مرکز پیش‌بینی شده برای پیگیری امور به گونه‌ای عمل شود که تمام دستگاه‌ها و مردم بدانند که یک مرجع مسوول و متولی برای توسعه این پدیده در کشور به وجود آمده و این مرجع پاسخگوی تمامی‌ اقداماتی که در سطح کشور صورت می‌گیرد خواهد بود.

شورای‌عالی فضای مجازی و لزوم توجه به مقوله شایسته سالاری
این کارشناس فناوری اطلاعات گفت: تجربه عقب ماندگی چند سال اخیر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان می‌دهد که باید با مسایل مرتبط با فناوری و کاربردهای آن به صورت باز روبه‌رو شد و در عین حال مباحث امنیتی به عنوان یکی از لایه‌های تاثیرگذار بتواند به توسعه کاربردهای فناوری منجر شود.
وی افزود: در حالی که نزدیک به 65 درصد مردم بسیاری از کشورهای توسعه یافته از اینترنت سرعت بالا استفاده می‌کنند در کشور ما هنوز این رقم نزدیک به دو درصد است و با این وجود نگرانی زیادی در بین مسوولان وجود دارد که اگر این نگرانی‌ها ادامه یابد قطعا دیگر اقدامات تاثیر زیادی در توسعه نخواهد داشت و همچنان عقب مانده در فناوری باقی می‌مانیم.

شورای‌عالی فضای مجازی و زمینه‌های مساعد توسعه فناوری
جلالی ادامه داد: ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه برنامه‌های نسبتا خوبی را در حوزه توسعه دولت الکترونیکی تبیین کرده و در کنار آن سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری در 26 بند که بند 15 و 16 آن مستقیما به دولت الکترونیکی اشاره داشته و بر مبنای آن، یکی از 10 برنامه اصلی دولت الکترونیکی تبیین شده و در نهایت مواد 36 تا 40 قانون خدمات کشوری در حوزه توسعه فناوری‌های اطلاعات همه زمینه مساعدی را برای شورای‌عالی فضای مجازی ایجاد کرده‌اند تا با سرعت بتواند فضای جدیدی در کشور تبیین کند تا فناوری اطلاعات از سردرگمی‌ و نامناسب بودن وضعیت موجود خلاص شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :