آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72628
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1394 10:35
تعداد بازدید : 2044

گزارش فناوران از هشدار پلیس فتا در مورد سودجویی از بازی‌های آنلاین

Clash of Clans قربانی می گیرد!

بازی های آنلاین طرفداران زیادی در دنیا و ایران دارند. به ویژه بازي محبوب «Clash of Clans» (برخورد قبايل) در طول ايام نوروز پاي ثابت مهماني ها بود و ديگر تماشاي كساني كه با دقت در حال ارتقاي اكانت بازي خود هستند يا در حال آماده شدن براي يك war هستند، به صحنه ای عادي بدل شده است.

فناوران- اما سواستفاده از این اشتیاق زیاد این روزها حسابی دردسر آفریده است و بسیاری گرفتار کلاه بردرای شده اند. موضوعی که سرپرست تشخيص جرایم سايبري پليس فتای ناجا در مورد آن هشدار داده است.

  سودجویی در خرید و فروش اکانت
سرپرست تشخيص جرایم سايبري پليس فتای ناجا درباره دام برخي مجرمان سايبري براي کودکان و نوجوانان علاقمند به بازي هاي آنلاين هشدار داد. 
سرگرد حمید کیانی گفت: کاربران زيادي در جامعه هستند که علاقه شديد به بازي هاي کامپيوتري دارند و در کنار خريد اين بازي ها حتي حاضر هستند اکانت هاي مراحل بالاتر را نيز خريداري کنند؛ اکانت هايي که به شما اجازه مي دهد به سرعت به مراحل پاياني بازي برسيد.
وی تصريح کرد: امروزه خريد و فروش اکانت بازي هاي رايانه اي در دنياي وب و فضاي مجازي با استقبال زيادي روبرو و به امري عادي تبديل شده است، برخي از هموطنان با ايجاد اکانت کاربري و رساندن بازي به مرحله اي که براي کاربران جذابيت لازم را داشته باشد، اقدام به فروش اکانت کاربري خود مي کنند. اين امر باعث شده تا سايت هاي زيادي در فضاي سايبر به خريد و فروش بازي و اکانت هاي بالاتر بازي هاي جذاب روي بياورند.

  بازی با روان کودکان
کياني با بيان اينکه مجرمان سايبري نيز به خريد فروش بازي هاي کامپيوتري روي آورده اند، گفت: متاسفانه برخي از افراد سودجو با انتشار مواردي خلاف واقع و انجام تبليغات اغواگرايانه اقدام به سواستفاده از کاربران می کنند، متاسفانه اکثر خريداران اکانت هاي بازي ها کودکان و نوجوانان هستند که به راحتي در دام کلاهبرداران مي افتند. به گونه اي که در برخي پرونده ها ديگر مباحث مالي و اخاذي مطرح مي شود که پيامدهاي رواني زيادي مثل استرس و... براي کودکان و نوجوانان دارد.
وي به خانواده ها توصيه کرد: حتما نظارت مستمر بر فعاليت هاي سايبري کودکان و نوجوانان خود داشته باشند تا عزيزانشان در دام مجرمان سايبري نيفتند.
کياني ادامه داد: خانواده ها حتي در نوع خريد بازي براي کودکان بايد نظارت داشته باشند چرا که برخي از بازي ها با شئونات و فرهنگ ايراني و اسلامي خانواده ها همخواني ندارد و اين امر باعث مي شود تا کودکان آنها آسيب ببينند.
سرپرست تشخيص جرایم سايبري پليس فتا ناجا با بيان اينکه خانواده ها براي خريد بازي حتما به سايت ها و فروشگاه هاي داراي نماد اعتماد الکترونيکی مراجعه کنند، گفت: در انتخاب بازي هاي رايانه اي حتما از نظرات مشاوران تربيتي و روانشناسان استفاده کنيد تا کودکان شما کمتر آسيب ببينند.
کياني به خانواده ها توصيه کرد: براي فرزندان و کودکان در زمينه بازي هاي آنلاين و آفلاين دستورالعملي تهيه و حدودي براي دسترسي آنها تعريف کنیم و ساعت بازي ها را محدود کنيم چرا که اين بازي هاي اعتيادآور است و سلامت جسمي کودکان را به خطر مي اندازد.
وي با بيان اينکه بسيار مراقب افراد شياد و کلاهبردار، هنگام خريد و فروش امکانات و تجهيزات مجازي در بازي کامپيوتري باشيد، گفت: همچنين کاربران نوجوان نيز براي خريد اکانت هاي بالاتر بازي ها از فروشگاه هاي داراي نماد اعتماد الکترونيکی استفاده کنند و از خريد اکانت ها از کاربران شبکه هاي اجتماعي پرهيز کنند چرا که فروشندگان شبکه هاي اجتماعي قابل اعتماد نيستند و احتمال اينکه جزو مجرمان سايبري باشند دور از انتظار نيست.
سرپرست تشخيص جرایم سايبري پليس فتا ناجا در خصوص دانلود بازي ها نيز عنوان كرد: برخي سازندگان اين بازي ها با انتشار نسخه هاي جعلي بازي که محتواي ويروس و بدافزار است روي اينترنت قصد آسيب رساندن به کاربراني را دارند که براي دريافت اين بازي ها پولي پرداخت نمي کنند و به صورت غير مجاز اين بازي ها را دانلود مي کنند و کاربران زماني که اين بازي ها يا اپليکيشن ها را دانلود مي کنند گرفتار بدافزارها و ويروس ها مي شوند و يا اطلاعات مهم آنها به سرقت مي رود.
کياني از هموطنان خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک، آن را در بخش ثبت گزارشات مردمي با پلیس فتا ما در ميان بگذارند.
  «Clash of Clans» چيست؟ 
بازي كلش آو كلنز (Clash of Clans) يك بازي استراتژيك است. اين بازي را مي توان دومين بازي آنلاين محبوب شده در ميان ايراني ها دانست. اولين بازي كه در اين زمينه به شهرت جهاني رسيد و ايراني ها هم از آن استقبال كردند، «تراوين» بود، بازي متعلق به شركتي آلماني است كه مجوز فعاليت دامنه دات آي آر آن نيز از طرف بنياد ملي بازي هاي رايانه اي صادر شده بود که بعد از چند سال فعاليت از سوي كارگروه مبارزه با مصاديق محتواي مجرمانه فيلتر شد، اما سايت هاي مشابه آن با عناوين ديگري هم اكنون در حال فعاليت هستند.
 «Clash of Clans» محصول شركت «Supercell» است. اين شركت فنلاندي در زمينه ويدئو گيم فعاليت دارد. اين شركت از سال 2010 فعاليت خود را آغاز كرده و به غير از «Clash of Clans» بازي هاي پرمخاطب ديگري مانند «Boom Beach» و «Hay Day» را نيز عرضه كرده است كه آنها هم مانند كلش آو كلنز بازي هاي آنلاين هستند. ساختار«Clash of Clans» مانند اكثر بازي هاي استراتژيك آنلاين بر اساس ايجاد يك سرزمين و همكاري با سايرين براي پيروزي در نبرد با ساير رقبا است. ايجاد حس همكاري و رقابت كه عامل اصلي محبوبيت بازي هاي آنلاين به شمار مي رود نيز در اين بازي به خوبي رعايت شده است.

  تنها رد پاي كلش در بنياد بازي هاي رايانه اي 
محبوبيت بازي كلش آو كلنز آنقدر بالا است كه مديران ارشد ورزش كشور در يك جلسه رسمي مشغول بازي كردن باشند بدون اينكه متوجه باشند دوربين هاي تلويزيون اقدام آنها را ثبت و ضبط كرده است. بهرام شفيع، مجري برنامه ورزش و مردم اين نكته را در برنامه تلويزيوني كه معاون وزير ورزش نيز حضور داشت، افشا كرد. شفيع گفت: «در جلسه هم انديشي الزامات و اقدامات بازاريابي بچه هاي فيلمبردار ما صحنه هاي خوبي را شكار كرده اند. آنها از يكسري روساي فدراسيون فيلم گرفته اند كه در اين جلسه مشغول بازي كردن«كلش آو كلنز» بودند! آيا واقعا اين شايسته است كه در چنين جلسه اي همه موبايل به دست بگيرند و بازي كنند؟» 
به رغم موفقيت «Clash of Clans» در سطح جهاني و در ميان مخاطبان ايراني، بنياد بازي هاي رايانه اي تا به حال توجه خاصي به اين بازي نداشته و به دليل در دسترس نبودن مديرعامل اين بنياد، اين امكان فراهم نشد تا از برنامه آتي اين بنياد درباره «Clash of Clans» باخبر شود! تنها اشاره اينكه مي توان از كلش آف كلنز در سايت بنياد ملي بازي هاي رايانه اي مشاهده كرد درآمد روزانه پنج ميليون دلاري اين بازي است! درآمدي فوق العاده براي يك بازي كه بخشي از آن نيز از سوي ايراني ها پرداخت مي شود.
 با جست و جوي كوتاهي در فضاي مجازي سايت هاي زيادي را با موضوع خريد و فروش اكانت كلش آف كلنز و «gem» در دسترس خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :