آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72629
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1394 10:37
تعداد بازدید : 1000

شمارش معکوس برخورد با گارانتی های تقلبی

آیین نامه خدمات پس از فروش اول اردیبهشت ابلاغ می شود

چند سالی است که با افزایش عرضه و تقاضای و واردات بی‎رویه کالاهای IT،کارت های گارانتی نیز رشد قارچ‎گونه ای داشته اند که این موضوع هم مصرف کنندگان و هم شرکت های مطرح ارایه دهنده خدمات را به دردسر انداخته است.

فخری زارع
وضعیت نابسامان کارت های گارانتی و شکایت های پیاپی که از واحدهای صنفی بابت ارایه نشدن خدمات مناسب به اتحادیه صنف فناوران می شد، مسوولان اتحادیه را بر آن داشت تا با استناد به آیین‎نامه خدمات پس از فروش لوازم خانگی، آیین نامه ای برای خدمات پس از فروش رایانه تدوین کنند و با تایید سازمان حمایت از مصرکنندگان و تولیدکنندگان آن را به اجرا بگذارند تا اینگونه شرکت های ارایه دهنده خدمات و گارانتی موظف به دریافت مجوزهای لازم از اتحادیه شوند و واحدهای صنفی فاقد امکانات نیز بساط خود را جمع کنند.
تقریبا از 15 ماه پیش آیین نامه خدمات پس از فروش در دستور کار اتحادیه قرار گرفت و با مشخص شدن مفاد آن مقرر شد که از آذرماه مورد استفاده قرار گیرد که به دلیل چند ایراد جزیی اجرای آن تا کنون به تعویق افتاده است. اما در سال جدید دوباره آیین نامه مذکور مورد بررسی قرار گرفت و برای اخذ تایید به سازمان حمایت از مصرف‎کنندگان ارایه شد که به گفته میرمهدی رییس اتحادیه به طور حتم از ابتدای اردیبهشت ماه این آیین‎نامه ابلاغ خواهد شد و به این ترتیب 80 درصد از مشکلات در این زمینه حل می شود. 
  برخورد قانونی با متخلفان
 رییس اتحادیه صنف رایانه در رابطه با چگونگی تدوین آیین نامه و تاکید بر اینکه از ابتدای اردیبهشت ماه با واحدهای متخلف برخورد قانونی خواهد شد، گفت: به محض اینکه آیین نامه ابلاغ شود به کمک نیروی انتظامی با واحدهای صنفی که بدون امکانات و مجوز اقدام به تعمیرکالاهای IT می کنند، برخورد می شود. 
میرمهدی افزود: با اجرای این آیین نامه، تنها فروشگاه هایی که مجوز لازم از اتحادیه را دارند و از استانداردهای سازمان حمایت از مصرف کنندگان در این رابطه برخوردارند، می توانند خدمات ارایه دهند و واحد صنفی متخلف پلمپ می‎شود.
وی با تاکید بر اینکه با شرکت های واردکننده در این خصوص مشکلی نداریم، گفت: شرکت های واردکننده صاحب نام و شناخته شده کالاهای وارداتی خود را به بهترین شکل ممکن گارانتی می کنند، اما مشکل ما واردکنندگان غیررسمی و یا آهن فروشی است که اقدام به واردات کالا به بازار رایانه کشور می‎کند و واحد صنفی که بدون در اختیار داشتن امکانات اقدام به تعمیر کالا می‎کند. به گفته میرمهدی اکنون برخی عرضه کنندگان روی محصولات خود خدمات پس از فروشی ارایه می دهند که هیچ وجاهت قانونی، خدمات مناسب و استانداری ندارد. این در حالی است که واردکنندگان محصولات باید دفتر مجاز خدمات پس از فروش داشته باشند که پرسنل فنی آن حرفه‎ای و کامل آشنا به ساختار محصول به فروش رسیده باشند. 
رییس اتحادیه همچنین با بیان اینکه کارگروه آیین نامه خدمات پس از فروش اتحادیه صنف فناوران رایانه، 15 ماه بر روی مفاد این آیین نامه کار کارشناسی کرده است، گفت: آنچه اکنون تدوین و به سازمان حمایت از مصرف کنندگان ارسال شده کاملا بی نقص است و تمام نکات در آن رعایت شده است.
  فقدان همکاری سایر تشکل‎ها
میرمهدی همچنین در پاسخ به این سوال که برای تدوین آیین نامه با سایر تشکل های صنف فناوری اطلاعات همکاری داشته اید یا خیر؟ گفت: این آیین‎نامه تنها توسط کارشناسان اتحادیه تدوین شده و فقط با سازمان حمایت از مصرف‎کنندگان و تولیدکنندگان همکاری داشته‎ایم.
وی افزود: سازمان نظام صنفی رایانه ای و مجمع واردات و سایر تشکل ها در تدوین آن نقشی نداشته و اتحادیه نیز با هدف سرو سامان دادن به وضعیت بغرنج گارانتی اقدام به تهیه آیین نامه خدمات پس از فروش کرده است.وی تاکید کرد: هم‎اکنون مکان انجام خدمات و پرسنل فنی برخی از شرکت های ارایه دهنده خدمات پس از فروش مشخص نیست و بسیاری از آنها تعهدی نسبت به کالای عرضه شده ندارند. 
رییس اتحادیه افزود: قطعا بعد از اعلام قوانین این آیین نامه و بازبینی در کیفیت خدمات پس از فروش، واحدهای صنفی و کارت های گارانتی که در لیست اتحادیه قرار نگیرند وجاهت قانونی نخواهند داشت.  میرمهدی اضاف کرد: یکسان سازی خدمات پس از فروش کار بسیار سختی است. چراکه تنها شکل ظاهری کارت های گارانتی مدنظر نیست بلکه محتویات و خدمات ارایه شده از سوی شرکت های خدمات پس از فروش نیز بسیار حایز اهمیت است.
وی افزود: در راستای اعتباریابی کارت های خدمات پس از فروش لوگوی اتحادیه فناوران رایانه و شرکت خدماتی روی کارت تضمین نصب خواهد شد.
به گفته میرمهدی با اجرای این آیین نامه گارانتی ها در سه درجه کیفی طلایی، نقره ای و برنز به صورت یک شکل عرضه خواهند شد و مشخصات فنی دستگاه به صورت چاپی روی کارت درج می شود تا از این طریق شرکت ها نتوانند به بهانه های ضربه خوردگی، آب خوردگی و امثال آن دستگاه را از خدمات پس از فروش خارج کنند. 
  الزامات آیین نامه خدمات پس از فروش
با توجه به الزام ارزيابي شبكه هاي خدمات پس از فروش شركت هاي عرضه كننده توسط شركت هاي بازرسي تاييد صلاحيت شده در راستاي ضوابط اجرايي قانون حمايت از مصرف كنندگان، اجرای موارد زير  الزامي است:
الف) تعيين حداقل شرايط كمي و كيفي خدمات پس از فروش ارایه شده از سوي عرضه‎كنندگان كالا و خدمات مربوط و مسووليت نمايندگي مجاز آنها.
ب)  الزام توليدكنندگان و واردكنندگان اقلام رایانه ای و نمايندگي‎هاي مجاز آنها به رعايت بهبود كيفيت کالاها و بهبود پاسخگويي به نيازها و انتظارات مصرف‎كنندگان و رعايت حقوق آنها.
ج)  ايجاد فضاي رقابتي در بين عرضه‎كنندگان كالا و خدمات مزبور در تامين نيازمندي‎هاي مصرف‎كنندگان.
میرمهدی در این خصوص گفت: اين دستورالعمل جهت ارزيابي مراكز ارایه دهنده خدمات پس از فروش كالا و امتيازدهي آنها و در پي نشست­هاي متعدد با نمايندگان شركت­هاي معتبر اين خدمات و با 
استفاده از دانش و  تجارب ايشان به عنوان  اعضای كميسيون فني تدوين دستورالعمل و منابع مرتبط تهيه شده است. 
  منابع تهیه دستورالعمل آیین‎نامه
وی در مورد منابع و ماخذي كه براي تهيه اين دستورالعمل مورد استفاده قرار گرفته است گفت: ضوابط اجرايي قانون حمايت از مصرف كنندگان در بخش لوازم خانگي، مصنوعات الكتريكي و الكترونيكي،صوتي- تصويري و وسايل ارتباطي در تدوین این آیین نامه مورد استفاده قرار گرفته است. وی افزود: همچنین فرآيند ارزيابي شبكه خدمات پس از فروش شركت‎هاي عرضه‎كننده تدوين شده توسط سازمان حمايت از مصرف‎كنندگان نیز در این آیین‎نامه مورد استفاده قرار گرفت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :