آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72630
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1394 10:39
تعداد بازدید : 977

پرسش واردکنندگان نوت‌بوک

دولت چرا از تولیدکنندگان تبلت حمایت نمی کند؟

انتشار خبر اعمال تغییرات تعرفه ای در مورد کالاهای وارداتی در سال جدید، داغ ترین خبرهفته گذشته در حوزه آی تی بود؛ خبری که موجی از انتقادها را در پی داشت و بازار پیش بینی های کارشناسی شده و نشده را در مورد تاثیر اعمال این قانون در وضعیت بازار کامپیوتر گرم کرد. نمونه بارز این موضوع را در مورد نوت بوک مشاهده می کنیم که تعرفه واردات آن در سال 94 با 5 درصد افزایش به 15 درصد رسید. اما موضوعی که مطرح است و بسیاری از کارشناسان نسبت به آن گله مندند این است که اگر کمیسیون ماده یک وزارت بازرگانی با هدف حمایت از تولید داخلی اقدام به اعمال تغییرات تعرفه ای کرده، چرا تعرفه واردات کالاهایی که در زمینه تولید آنها موفقیت هایی کسب کرده ایم را افزایش نداده است و در مقابل، حقوق ورودی نوت بوک را که تنها یک تولید کننده به مونتاژ آن اقدام کرده و کمتر از یک دهم نیاز بازار را تامین می کند، افزایش داده است؟ از نظر کارشناسان و فعالان حوزه آی تی به نظر می رسد که این اقدام با اهداف دیگری صورت گرفته یا اینکه تصمیم کاملا نسنجیده و کارشناسی نشده اتخاذ شده است.

مریم عسگری
 به بهانه حمایت از تولید،با هدف ایجاد انحصار
بر اساس آنچه کمیسیون ماده یک وزارت بازرگانی در کتاب تعرفه امسال منتشر کرده است، تعرفه واردات کالاهایی چون رایانه های لوحی یا همان تبلت تغییری نکرده و همچنین تعرفه واردات انواع ماوس و کیبورد از 22 درصد به 15 درصد کاهش یافته است. این اتفاق در حالی رخ داده است که در زمینه تولید این کالاها توانمند و شناخته شده تر هستیم تا نوت بوک.
همین موضوع موجب شده است کارشناسان و فعالان حوزه آی تی نگاهی پرتردید به جریان تغیرات تعرفه ای نگریسته و اعلام کنند که افزایش تعرفه واردات برخی از اقلام آی تی مانند نوت بوک با هدف حمایت از تولیدکنندگان داخلی صورت نگرفته است و اهداف دیگری چون افزایش درآمدهای دولت مد نظر بوده است که تحقق این امر (افزایش درآمدهای دولت از محل واردات نوت بوک) محال است. چرا که تجربه ثابت کرده است هر گاه سخن از افزایش حقوق ورودی کالاها و ناهموار شدن مسیر ورود کالاها به میان می آید، قاچاق خودنمایی می کند.
در این زمینه محمدحسین برخوردار، رییس مجمع عالی واردات می گوید: واقعا هدف از افزایش تعرفه واردات نوت بوک حمایت از تولید داخل بوده است. اما این که چرا دولت در نظر ندارد از تولیدکنندگان ایرانی کالاهایی نظیر  تبلت و تجهیزات کامپیوتری حمایت کند، داستانی است که باید به آن پرداخته شود و پاسخ قطعی در این مورد دریافت شود.
به گفته وی، در هر صورت و با هر دلیلی که باشد، افزایش تعرفه واردات نوت بوک در این حد منطقی نیست و شاید بهتر بود تعرفه در حد 7 تا 8 درصد افزایش می یافت تا هم از تولیدات محدود داخلی حمایت شود و هم فشار چندانی به واردکنندگان وارد نشود. 
به گفته برخوردار، شاید یکی از دلایلی که موجب شده است برای افزایش تعرفه تبلت و ماوس و کیبورد اقدام نشود این باشد که محصولات تولید داخل در رده ارزان قیمت ها قرار دارند و سهم کمی از بازار در اختیار دارند. اما درصورت ورود نوت بوک های ایرانی به بازار ممکن است بازار به سمت محصولات ایرانی خیز بردارد.
رضا موسوی، مدیر عامل شرکت آذرتحلیل نیز در این رابطه گفت: نوت بوک بازاری بدون متولی و بی سر و سامان دارد و این درحالی است که بازار تبلت و گوشی در دست گروهی خاص است و به دلیل همین انحصار چندان فشاری به بازار این کالاها وارد نمی شود.
یک واردکننده دیگر که نخواست نامی از وی برده شود نیز در این زمینه گفت: رک و راست بگوییم، نوت بوک کالایی است که مافیا ندارد و هر که هر چه داد و فریاد دارد بر سر این کالا می زند؛ از اداره استاندارد و گمرک گرفته تا بخش خصوصی.
به گفته این فعال بازار اما تبلت، گوشی موبایل و برخی از کالاهای دیگر در سلطه افرادی هستند که ممکن است دستی در تصمیم گیری ها داشته باشند و با اهداف خاصی از افزایش تعرفه آنها خودداری می شود.
سید مهدی میرمهدی، رییس اتحادیه صنف رایانه هم با اشاره اینکه تعرفه تبلت هیچ تغییری نکرده و تعرفه واردات ماوس و کیبورد از 22 درصد به 15 درصد کاهش یافته است، گفت: بحث تبلت جداست و نمی توان نظری قطعی در مورد اینکه چرا با وجود تولیدات عظیم داخلی در زمینه تبلت شاهد ثبات تعرفه واردات آن هستیم داد. اما در مورد ماوس و کیبورد به نظر می رسد که بازار این کالا چندان مهم نیست و از آنجا که اکثر دستگاه ها در حال لمسی شدن هستند و کمتری کاربری به سراغ ماوس و کیبورد می رود شاید تولید این محصولات چندان سودی عاید واردکننده نکند و میزان واردات هم در حد زیادی کاهش یافته است. به همین دلیل نباید حساسیتی در مورد بازار این کالاها نشان داد.
وی افزود: اما در مورد بازار نوت بوک و تبلت ما نامه نگاری های بسیاری با وزارت بازرگانی داشته ایم که امیدواریم پاسخ بگیریم.

 پیش بینی بازار آینده
فعالان بازار و کارشناسان می گویند: به نظر نمی رسد شکایت و نامه نگاری ها نتیجه ای مطلوب در بر داشته باشد و در آینده نزدیک باید در انتظار رشد شدید قیمت کالاهای آی تی باشیم و از آنجا که رشد قیمت در بازار حالت اپیدمی دارد شاید با افزایش قیمت کالاهایی که با کاهش نرخ تعرفه مواجه شده اند نیز روبه رو شویم. کارشناسان به خریداران توصیه کردند که به دلیل کاهش تعرفه ورودی کالاها، انتظار کاهش قیمت ها را در بازار کامپیوتر نداشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :