آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7264
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1390 9:26
تعداد بازدید : 616

سایت های ویدیویی، بزرگ ترين بزنگاه پیوندهای مخرب در سال 2011

گزارش سالانه سیر پیشرفت تهدیدهای فناوری اطلاعات و هرزنامه نشان داد که پیوندهای مشکوک در سایت های با دسترسی عمومی شایع هستند.

فناوران _ این گزارش همچنین بر تداوم استفاده از هرزنامه‌هاي مربوط به شبکه‌هاي اجتماعی و بهینه‌سازی موتورهاي جست‌وجوی سیاه تاکید کرد. مورد دوم موتورهای جست‌وجو را به دومین منشا رایج تغییر مسیر به سمت سایت‌های آلوده تبدیل کرده است؛ به طوری که کاربران گاهی اوقات مستقیما از موتورهای جست‌وجوی مهم مانند گوگل و یاندِکس (Yandex) روی پیوندهای مخرب کلیک می‌کردند.
شبکه‌های اجتماعی فقط با یک درصد شیوع کمتر در مکان سوم قرار داشتند. سایت‌هایی مانند فیس‌بوک و وی‌کنتاکت (Vkontakte) به طور خاص مورد علاقه کاربران نابابي بود که محتویات مضر را منتشر می‌کردند.

میزان رشد حمله‌های مبتنی بر وب کاهش می‌یابد
تعداد حمله‌های مبتنی بر مرورگر در سال 2011 از 580371937 مورد به 946393693 مورد افزایش یافت. تعداد حمله‌های مبتنی بر وب در سال 2011، 63/1 برابر تعداد کل حمله‌های مبتنی بر وب در سال 2010 است که حاكي از میزان رشد بسیار کندتر نسبت به آنچه در طول سه سال گذشته شاهد بوده‌ایم، مي‌باشد. در سال 2010، یک خیزش بسیار بزرگ‌تر در تعداد حمله‌های آلودگی‌ ثبت شد که نسبت به سال 2009 هشت برابر بود. میزان رشد کاهش یافته حمله‌های آلوده‌كننده مبتنی بر وب به این دلیل است که در سال 2011 کاربران بدخواه از هیچ‌گونه روش آلودگی گروهی اساسا جدید در تدارک حمله‌های خود به کامپیوترها استفاده نکردند. سلاح اصلی آلودگی مبتنی بر مرورگر هنوز هم بسته حفره ‌امنیتی است که به کاربران بدخواه امکان می‌دهد که حمله‌های از نوع بزن و برو را بدون اینکه قربانی متوجه چیزی شود، انجام دهند. متخصصان آزمایشگاه کسپرسکی پیش‌بینی می‌کنند که میزان رشد حمله‌های مبتنی بر وب، قبل از تثبیت تعداد رویدادها، همچنان کاهش یابد.

جغرافیای تهدیدهای مبتنی بر وب
فقط 20 کشور، 4/86 درصد از کل میزبان‌های مخرب را که آزمایشگاه کسپرسکی شناسایی کرده است تشکیل می‌دهند. بزرگ‌ترین متخلفان مانند سال گذشته در دو کشور ایالات متحده (4/25 درصد) و روسیه (6/14 درصد) مستقر هستند. ناگفته نماند که رشد فعال در درصد سرویس‌های مخرب میزبان که آزمایشگاه کسپرسکی در سال‌های گذشته در این کشورها ثبت کرده است، به لطف اقدامات اجرای قانون در راستای غیرفعال کردن بات‌نت‌ها متوقف شده است. اما علاوه بر کاهش درصد سرویس‌های مخرب میزبان در این کشورها، این میزان در سطح بسیار بالایی قرار دارد.
در سراسر جهان، خطرات آنلاین به میزان دو درصد در سال 2011 افزایش یافت و به 3/32 درصد رسید. علاوه بر این، قرار گرفتن بسیاری از کشورهای اروپای غربی و ژاپن در گروه خطر متوسط (کشورهایی که 21 تا 40 درصد از کاربران آنها در معرض حمله قرار دارند)، یک نشانه نگران‌کننده است: حرفه‌ای‌ترین تبهکاران سایبری این کاربران را هدف قرار می‌دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :