آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72649
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1394 11:15
تعداد بازدید : 977

امید به هوشمندی، آرزوی پیشرفت

شبنم کهن چی- در حالی که سال گذشته را با کشمکش موافقان و مخالفان فیلترینگ پشت سر گذاشتیم و انتظار کاربران از دولت یازدهم برآورده نشد، به رسم آغاز هر سال جدید دیگری، سال 94 را با امید به بهبود شرایط آغاز کردیم. فیلترینگ هوشمند یکی از مسایلی است که همزمان هم ما را امیدوارتر می کند هم از آن بیمناک هستیم. چسباندن کلمه «هوشمند» به «فیلترینگ» امیدوارمان می کند سیاست دولت برای فیلترینگ کلی شبکه های اجتماعی تغییر کند و با رفع محدودیت دسترسی به کل شبکه های اجتماعی، فقط با فیلترینگ صفحاتی که مغایر با منافع ملی و اخلاقیات غالب جامعه است روبرو باشیم. شکی نیست که کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی نیز خواهان مرور صفحاتی که به انتشار مطالب و عکس های غیراخلاقی، می پردازند، نیستند. همچنین این ذهنیت که کاربران شبکه های اجتماعی، کلا برانداز هستند و نیت شان از فعالیت در شبکه های اجتماعی آشوب سیاسی و ایجاد هرج و مرج در جامعه است، صحیح نیست. کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی امروز به آن سطح از بلوغ رسیده اند که از ابزارهای آنلاین در راستای بهبود کسب و کار، اطلاع رسانی صحیح و برقراری ارتباطات کارآمد استفاده کنند. کم نیستند افرادی که طی حداقل دو سال گذشته از شبکه های اجتماعی برای کارآفرینی، اجرای ایده های خلاقانه، بهبود چرخه اقتصادی کسب و کارها و اطلاع رسانی صحیح استفاده کرده اند.

امیدواریم که فیلترینگ هوشمند، واقعا هوشمندانه عمل کند و به کاربران ایرانی که امروز بخشی از چرخه اطلاع رسانی و اقتصاد کسب و کارهای کوچک محسوب می شود کمک کند تا بتوانند از امکانات روز در راستای پیشرفت استفاده کنند. نه اینکه با نگاه منفی نسبت به رسانه های اجتماعی، کاربران ایرانی بیش از گذشته محدود کرده و از پیشرفت محروم شان کند.
در کنار این امیدواری ها که البته شکلی از آرزو برای کاربران پیدا کرده اند، انتظار داریم فعالانی که در حوزه شبکه های اجتماعی به اصطلاح بومی فعالیت می کنند با در نظر گرفتن نیاز روز کاربران در راستای افزایش کارایی و امنیت شبکه های اجتماعی ایرانی بکوشند تا بتوان از کاربران توقع داشت بخشی از فعالیت آنلاین خود را روی شبکه های اجتماعی ایرانی متمرکز کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :