آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72667
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1394 11:39
تعداد بازدید : 1040

IBM روی هوش مصنوعی با ساختار مغز انسان کار می کند

از سال 2011 که مدیر اجرایی شرکت HP این شرکت را ترک کرد تا به غول آبی یعنی IBM بپیوندد، کسی در مورد Numenta چیزی به گوشش نرسیده است. نیومنتا، نام یک شرکت فعال در زمینه هوش ماشینی و همچنین فناوری این شرکت است که براساس یک تئوری ترکیبی از نرم افزار، فناوری و اپلیکیشن های مبتنی بر ساختار مغز انسان بنیان گذاشته است. اما به تازگی غول آبی رویه ای را اتخاذ کرده که مبتنی بر نیومنتاست و با استفاده از این فناوری می خواهد به تحلیل اطلاعات بپردازد.

Engafget- طبق آخرین اخبار، شرکت IBM در حال کار روی تکنولوژی Numenta است، این تکنولوژی از لحاظ ساختار و الگوریتم شباهت زیادی به هوش انسان دارد. 
بر اساس Technology Review دانشگاه MIT، اخیرا کمپانی IBM فعالیت های خود را روی الگوریتم های نیومنتا شروع کرده و قرار است با استفاده از آنها به تحلیل اطلاعات های ویژه بپردازد. 
به عنوان مثال این اطلاعات ویژه و خاص شامل تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای از مزارع و زمین های کشاورزی و مشاهده عملکرد تجهیزات مرتبط است. شرکت IBM علاقه زیادی به نیومنتا نشان داده، زیرا این فناوری بیشتر مشابه مغز انسان است تا یک هوش مصنوعی. 
وینفرید ویلک یکی از محققان IBM، تیم ۱۰۰ نفره جدیدی از این شرکت را برای بررسی الگوریتم های تکنولوژی نیومنتا مدیریت می کند. همچنین پیش از این وینفرید ویلک در ماه فوریه در چندین کنفرانس مرتبط با این تکنولوژی شرکت کرده بود. وینفرید ویلک به تکنولوژی نیومنتا به دلیل نزدیکتر بودن به واقعیت بیولوژیکی تا دیگر نرم افزارهای یادگیرنده ماشینی علاقه بیشتری نشان می دهد. می توان گفت نرم افزار نیومنتا از رقبای خود به مراتب بیشتر طبیعی تر و بهتر عمل می کند. نتیجه استفاده از الگوریتم های این تکنولوژی، تولید نرم افزارهای هوشمند تر بیشتر خواهد بود. 
شاید نیومنتا هنوز نظر شرکت های بزرگی را جلب نکرده، اما افراد بسیاری نظرات خوبی درباره آن دارند. گری مارکوس، پروفسور در دانشگاه نیویورک و نویسنده مقاله ای در یک استارت آپ، به سایت Tech Review اعلام کرده که علاوه بر اینکه این تکنولوژی شباهت زیادی با مغز انسان دارد، می توان آن را به مراتب ساده تر هم کرد. 
هنوز تکنولوژی های آینده IBM که با نیومنتا توسعه خواهند شد مشخص نیست، اما این نکته کاملا واضح است که این تکنولوژی پیشرفت های بسیاری را برای این شرکت رقم خواهد زد. گفتنی است که نیومنتا برپایه یک تئوری منسجم طراحی شده است که فناوری نرم افزاری در هسته آن و اپلیکیشن های متعددی در کنار آن اجرا می شوند که همگی آنها مبتنی بر قشر تازه مخ هستند. این فناوری اساس و بنیان دوره جدیدی از هوش مصنوعی خواهد بود. نیومنتا در واقع، رسیدن به رایانشی است که برپایه یادگیری زیستی است و نسل جدیدی از قابلیت هایی که هم اکنون در کامپیوترهای برنامه ریزی شده، امکان پذیر نیست را میسر خواهد کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :