آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72718
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1394 10:36
تعداد بازدید : 743

ابرکامپیوتر غول آبی در آشپزخانه هم کار می‌کند

سـرآشـپز واتـسون

غول آبی به غیر از اینکه ابرکامپیوتر «واتسون» خود را هر بار هوشمندتر می کند تا با رقابت با هوش انسان، انسان را مغلوب کند، روی آن کار می کند تا آن را به یک آشپز فوق حرفه ای تبدیل کند.

CNet- برای آن دسته از افرادی که همیشه دل نگران غلبه ربات ها و هوش مصنوعی بر انسان ها هستند، باید گفت که IBM در حال کار روی ابرکامپیوتر خود یعنی واتسون است تا آن را به سرآشپز حرفه ای تبدیل کند. در این صورت ابهت و ترس این ابرکامپیوتر کمتر شده و حالت دوستانه تری برای این افراد خواهد گرفت. 
به گفته مدیران IBM، واتسون با انسان ها کل کل می کند، اما فقط در مسابقات جئوپاردی. هم اکنون می خواهد به ما دستور پخت غذاهای خلاقانه را پیشنهاد کند. واتسون تا حدی در آشپزی تبحر پیدا کرده که هفته آینده کتاب آشپزی خود را ارائه خواهد داد. 
عنوان این کتاب «آشپزی شناختی با سرآشپز واتسون: دستور پخت برای آشپزی نوآورانه از سوی IBM و موسسه آموزش آشپزی» است. 
به گفته IBM، در واقع «آشپزی شناختی» شامل 65 دستور غذایی است که از مغز کامپیوتری واتسون تراوش ذهنی شده است. این مجموعه دستور پخت براساس درک واتسون از ترکیب بو و عطر و تئوری های مربوط به مواد غذایی و روان شناسی افرادی است که بعضی غذاها را دوست ندارند.  IBM همچنین اعلام کرده که ذهن واتسون مملو از هزاران دستور پخت، مواد غذایی لازم برای تهیه غذاست که با توجه به دل انگیز کردن غذا و ترکیبات شیمیایی غذا ساخته شده اند.  سرآشپز واتسون سعی دارد که روی ترکیبات مواد غذایی غیرمعمولی کار کند. این ابرکامپیوتر تا به حال چیزی را مزه و بو نکرده است، اما با توجه به داده های عظیمی که از غذاهای سنتی نقاط مختلف جهان مثل ترکیه و کره دارد، دستور پخت و درست کردن غذاها و سالادهایی مانند سالاد سزار را می دهد که در حد خود بی نظیر است.  به گفته IBM، این ابرکامپیوتر داده های عظیمی را پردازش می کند تا احتمال درست کردن غذاهای مختلف از مواد غذایی متفاوت را بررسی کند، ولی در نهایت غذاهای خلاقانه ای پیشنهاد می دهد که شاید به فکر هیچ سرآشپز انسانی نرسیده باشد.  کتاب آشپزی واتسون شامل بروسکتای ترکیه (شامل بادمجان، سماق و پنیر پارمسان)، پائلای زردچوبه هند و غذای آسپاراگوس کویچ سوئیس- تایلند می شود.  اینها نشان می دهد که این واتسون سعی دارد ذائقه های ملل مختلف را با هم ترکیب کند. تمامی این غذاها توسط سرآشپزهای موسسه آموزش آشپزی تست و تایید شده اند. گفتنی است که حدود 9 ماه پیش IBM رقابت رقابت آشپزی برای ابرکامپیوتر چندميليون دلاری خود به راه انداخته بود که برای تهييج غدد چشایی برنامه ریزی شده بود. 
این طرح مشترک بين شرکت IBM و مجله غذایی «بون اپتايت» در تلاش برای دستيابی به صورت غذاهای جدید با ترکيب داده های مواد تشکيل دهنده است
نرم افزار آشپزی سرآشپز واتسون با بون اپتايت، با استفاده از داده هایی که واتسون از بيش از 9 هزار دستورالعمل پخت غذا جمع آوری کرده، کار می کرد. 
واتسون که داده ها را در ترکيبات مواد اوليه تجزیه و تحليل و ميزان تناوب ترکيب آنها را در غذاهای مختلف بررسی کرده، ترکيبات جدید را ایجاد می کند.  در آن زمان، آزمایش های انجام شده گزینه های غيرعادی، اما خوشمزه ای را مانند سس باربیکيوی کدوی بنگالی به دنبال داشت. ابررایانه واتسون که هزینه ساخت آن حدود 900 ميليون دلار است، این ترکيب عجيب را در جواب درخواستی برای ساخت یک سس هندی با استفاده از کدوتنبل ابداع کرد.  این ترکيبات باعث شگفتی و خوشحالی تيم مجله «بون اپتيت» شد که در مورد نتایج ابداعات واتسون کنجکاو بودند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :