آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7272
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1390 9:40
تعداد بازدید : 601

جلسه ویژه مدیران عامل بانک‌ها با بهمنی

برداشت 4 هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از حساب بانک ها توسط دولت

جلسه ویژه مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی با رییس کل بانک مرکزی درباره برداشت از حساب بانک ها بابت مابه التفاوت ارز دریافتی برگزار شد. بر اساس اخبار جدید برداشت از حساب بانک ها بابت مابه التفاوت ارز دریافتی 4 هزارو۳۰۰ میلیارد تومان بوده که به حساب واسط بانک ها واریز شده است.

مهر- مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی به دفتر محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی رفتند تا از جدیدترین اقدامات کمیته ارزی پنج نفره درباره برداشت از حساب‌ها بابت مابه‌التفاوت ارز دریافتی مطلع شوند.
گلایه‌های مدیران بانکی از این اقدام دولت به اطلاع محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی رسید.
آخرین رقم اعلام شده از سوی این خبرگزاری از میزان برداشت دولت از حساب بانک‌ها بیش از دو هزارو 700 میلیارد تومان بوده است که قرار بود در ابتدا میزان این برداشت بیش از هشت هزار میلیارد تومان باشد، این در حالی است که بانک مرکزی بیش از چهار هزار میلیارد تومان از این رقم را از حساب بانک‌ها برداشته است.
اخبار برداشت از حساب بانک‌ها بابت مابه‌التفاوت ارز دریافتی حاکی است، کل مبلغ درخواستی برای برداشت از حساب بانک‌ها هشت هزارو 700 میلیارد تومان بوده که چهارهزارو 300 میلیارد تومان آن برداشت شده و به حساب واسط بانک‌ها واریز شده است.
خبرهای جدید حاکی است، برداشت دولت از حساب بانک‌ها بابت مابه‌التفاوت ارز دریافتی مصوبه تاریخ هشتم بهمن ماه سال 90 کمیته پنج نفره ارزی بوده است که ریاست آن را سید شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، برعهده دارد.
مصوبه کمیته ارزی که به مثابه مصوبه هیات وزیران بوده است، 10 روز پس از تصویب یعنی در تاریخ 18 بهمن ماه از سوی رحیمی‌معاون اول رییس جمهوری به بانک مرکزی ابلاغ شده است.
بانک مرکزی علاوه بر اینکه این مصوبه را به اطلاع بانک‌ها رسانده و از آنها اطلاعات ارز دریافتی از بانک مرکزی را خواسته است، ولی خود بانک مرکزی تا یک هفته پیش این مصوبه را اجرایی نکرد تا اینکه کمیته ارزی پنج نفره از بانک مرکزی مجدد درخواست اجرای مصوبه را کرد. در عین حال بانک‌ها نیز اطلاعات درخواستی را به بانک مرکزی نداده‌اند و این بانک که با درخواست‌های مکرر کمیته ارزی مواجه بود، سرانجام هفته گذشته مبلغ چهار هزارو 300میلیارد تومان از حساب برخی بانک‌ها برداشت کرده است. این در حالی است که رقم واقعی مابه التفاوت ارز دریافتی بانک‌ها بیش از هشت هزارو 700میلیارد تومان بوده است.
نکته دیگر اینکه بانک مرکزی این پول را هنوز به خزانه دولت واریز نکرده و این پول در حساب واسط بانک‌ها در بانک مرکزی نگه داشته است.
مساله قابل توجه در این قضیه این است که به نظر می‌رسد کمیته ارزی پنج نفره که ریاست آن با وزیر اقتصاد است با مدیریت ارزی کشور که با رییس کل بانک مرکزی است، تناقض دارد و دو مدیر برای مدیریت ارزی کشور قابل جمع نیست.

پشت‌پرده برداشت از حساب بانک‌ها از زبان بهمنی
محمود بهمنی پیشتر گفت: کمیته پنج نفره ساماندهی بازار ارز از مدت‌ها پیش خواستار روشن شدن نحوه و محل فروش ارزهایی بود که توسط بانک مرکزی در اختیار بانک‌ها قرار گرفته بود، بر همین اساس مکاتبات مکرری با بانک‌ها انجام شد و تعداد زیادی از بانک‌ها هم مستندات خود را ارایه دادند.
بهمنی ادامه داد: در این میان متاسفانه برخی از بانک‌ها در ارایه مستندات تعلل کردند و همین تعلل باعث شد تا این احتمال برای اعضای کمیته پنج نفره ارزی تقویت شود که ارزهای توزیع شده میان این بانک‌ها در محل‌هایی غیر از آنچه که باید صرف شده است بنا براین با محاسبه مابه التفاوت ارز اختصاص یافته از سوی بانک مرکزی و قیمت ارز در بازار آزاد در مقاطعی که بانک‌ها از ارایه مستندات اختصاص ارز در آن زمان‌ها خودداری کرده بودند، این ارقام از حساب واسط بانک‌ها به عنوان بدهکاری به بانک مرکزی کسر شد.
رییس کل بانک مرکزی در ادامه با بی اساس دانستن گمانه‌هایی که ارقام کسر شده از حساب‌های واسط را منبع تامین بخشی از یارانه نقدی اسفند ماه دانسته‌اند، گفت: این اقدامات کمیته پنج نفره و نامه نگاری بانک‌ها به اوایل بهمن ماه مربوط می‌شود و انتشار اخباری در این باره در زمان توزیع یارانه نقدی بیشتر به یک شیطنت شبیه است.
وی گفت: به بانک‌ها اعلام کرده ایم که الان هم اگر مستندات توزیع ارزها را ارایه کنند، مبالغ کسر شده به حساب‌شان باز گردانده خواهد شد.
رییس کل بانک مرکزی افزود: به هر حال این اقدام در پی ابهام برای کمیته پنج نفره ارزی انجام شده و از آنجایی که بانک مرکزی نهاد مرتبط و ناظر بر بانک‌هاست، طبیعی است که پیگیری موضوع به این بانک محول شده باشد.

تکذیب تامین یارانه از حساب بانک‌ها
بانک مرکزی تامین اعتبار یارانه نقدی با برداشت از حساب بانک‌ها از محل مابه التفاوت ارز دریافتی را تکذیب کرد.
روابط عمومی ‌بانک مرکزی اعلام کرد: عطف به خبر منتشره در برخی رسانه‌ها، مورخ 17 بهمن ماه 90 در خصوص ما به‌التفاوت ارز دریافتی از بانک‌ها، ضمن تکذیب تامین اعتبار یارانه‌ها از محل مابه التفاوت ارز دریافتی از بانک‌ها، به اطلاع می‌رساند: برداشت از حساب بانک‌ها بابت بخشی از مابه التفاوت قیمت ارز خریداری شده از بانک مرکزی و قیمت فروش ارز از سوی بانک‌ها و در راستای اجرای مصوبه کمیته ساماندهی بازار ارز (کمیته پنج نفره) بوده که اواسط بهمن ماه سال جاری طی نامه‌ای به بانک‌ها ابلاغ شده  این امر با توجه به شرایط بازار ارز و صرفا به منظور نظارت بانک مرکزی بر اقدامات بانک‌ها صورت گرفته بدیهی است چنانچه بانک‌ها آمار و ارقام عملکرد خود را اعلام کنند بانک مرکزی نسبت به اصلاح ارقام مورد اشاره اقدام خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :