آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72727
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1394 10:52
تعداد بازدید : 898

« توریست کارت» مشکلات ارزی گردشگران خارجی را حل می کند

توریست کارت با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بانک ملی ایران رونمایی شد.

فناوران- مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این مراسم با بیان این که نوع و نحوه ارایه خدمات به گردشگران، در انتخاب مقصد سفر به افراد تاثیرگذار است، یادآور شد: یکی از مهم ترین خدماتی که کشورها به گردشگران ارایه می دهند خدمات ارزی و و مالی است، چراکه گردشگر به امنیت لازم برای فعل و انفعالات مالی نیاز دارد.
رحمانی موحد ادامه داد: اقامت، حمل و نقل، نحوه رفتار و تعامل با گردشگران و بسیاری از موارد مرتبط با گردشگری در کشور ما مورد توجه و اهتمام قرار گرفته است اما با توجه به شرایط کشورمان و تحریم های ناعادلانه ای که اعمال شده است، یکی از نواقص ما در این بخش خدمات ارزی بود.
وی تصریح کرد: برای رفع این نقصان، طی گفت وگوهایی که با بانک ملی انجام شد، تهیه توریست کارت ملی در دستور قرار گرفت.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه توریست کارت، زمینه و بستر میزبانی مناسب تر از گردشگران را فراهم می آورد، یادآور شد: این کارت به گونه ای طراحی شده است که خریدهای مربوط به صنایع دستی، سوغات، اقامت و سایر خریدهای گردشگران را با سهولت بیشتری ممکن می سازد.
وی با بیان اینکه از بیستم فروردین ماه هر گردشگر خارجی که تقاضای توریست کارت کند می تواند تا سقف 5 هزار دلار یا 5 هزار یورو کارت خود را به نرخ روز شارژ کند و ریال داخل کارتش بریزد، تصریح کرد: این کارت ها با نام است و در اختیار توریست قرار داده می شود که در طول اقامتش در ایران می تواند با این کارت مایحتاج خود، از جمله پرداخت،  پذیرایی، صنایع دستی و خدمات دیگر را تهیه کند.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه موضوع خدمات بانکی در توسعه صنعت گردشگری و ایجاد تسهیلات برای گردشگران خارجی از جمله توریست کارت بسیار امر مهمی است، اضافه کرد: این کار را فعلاً با فرودگاه امام شروع کردیم و تا آخر اردیبهشت این خدمات توسط بانک ملی در چهار شهر توریستی ایران ارائه می شود.
رحمانی ادامه داد: البته در نظر داریم شعباتی که نزدیک به مراکز گردشگری شهرها هستند، فعال شوند که اگر کسی در فرودگاه هم نتوانست کارت تهیه کند بتواند در این 4 شهر کارت را تهیه کند. این کارت کمک می کند بخش گردشگری خارجی ما از خدمات خوبی برخوردار شود. وی در پاسخ به این سوال که این چهار شهر چه شهرهایی هستند، یادآور شد: هنوز این چهار شهر قطعی نشدند، یکی از آنها قطعا مشهد خواهد بود؛ این کار البته توسعه پیدا خواهد کرد و شعب بانک ملی شهرهای دیگر هم تجهیز می شود ولی با 4 شهر شروع می کنیم. همچنین به همه دفاتر هم اعلام می کنیم که این امکان را داریم.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه به مرور خدمات این کار بهتر می شود، خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های ما این است که در آینده برای گروه های دسته جمعی توریست خارجی که سامانه ای ثبت نام می کنند، توریست کارت ها صادر و در اختیار توریست ها قرار گیرد. بانک ملی همکاری خوبی در این زمینه دارد و این هفته جلسات اطلاع رسانی را با سازمان های مختلف از جمله وزارت امور خارجه داریم.
براساس این گزارش توریست کارت برای گردشگران ورودی که قصد خرید و گشت و گذار در ایران هستند تا مبلغ 5 هزار دلار شارژ می شود.
توریست کارت که دیروز در بانک ملی شعبه فرودگاه امام خمینی(ره) رونمایی شد، یکی از خدمات بانک ملی ایران در زمینه کارت های الکترونیک بانکی است که با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به منظور تامین آسایش، امنیت و راحتی گردشگران ورودی به ایران ، طراحی و تهیه شده است.
توریست کارت، یک کارت ریالی است که در قبال ارز ورودی گردشگران و با اعتبار زمانی مشخص صادر می شود و قابلیت استفاده در شبکه بانکی را دارد، در زمان صدور توریست کارت، رمز اول و دوم به همراه کد و رمز کاربری برای مشاهده صورت حساب اینترنتی به مشتری تحویل خواهد شد که رمز اول برای خرید از طریق پایانه های فروش و استفاده از دستگاه های خودپرداز و رمز دوف برای استفاده از خرید اینترنتی است.
از جمله ویژگی های توریست کارت می توان به امکان استفاده در تمام پایانه های فروش شبکه بانکی کشور، امکان دریافت وجه نقد در درستگاه های خودپرداز بانک ملی ایران، قابلیت استفاده از سرویس خرید اینترنتی، تغییر رمز و انتقال وجه از توریست کارت، امکان تبدیل وجه باقیمانده کارت به ارز و پرداخت آن به گردشگر به نرخ روز، تعیین مدت انقضا براساس مدت زمان ویزا، شارژ کارت به مبلغ حداکثر 5 هزار دلار و امکان دریافت موجودی از طریق اینترنت عنوان کرد.
یادآور می شود، توریست کارت از این پس برای گردشگران ورودی به کشورمان صادر می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :