آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72735
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1394 11:10
تعداد بازدید : 705

رایانه ای کوچک تر از دانه برنج

محققان آمریکایی موفق به ساخت رایانه ای کوچک تر از یک دانه برنج شدند که دارای قابلیت و کاربردهای متفاوت در صنعت و پزشکی است.

ایتنا- این رایانه که Michigan Micro Mote نامیده می شود، تنها دو میلی متر است و می تواند عکس بگیرد و درجه حرارت بدن و فشار خون را نیز ثبت کند.
محققان قصد دارند که از این رایانه در کاربردهای متفاوت از پزشکی گرفته تا اهداف صنعتی استفاده کنند.
 اندازه کوچک این رایانه به کاربران اجازه می دهد که با تزریق آن به بدن، نوار قلب بگیرند و درجه حرارت بدن و فشار خون را اندازه گیری کنند.
از سوی دیگر این رایانه مورد توجه صنعت نفت نیز قرار دارد. این رایانه را می توان در چاه های نفت وارد و از آن برای شناسایی نواحی نفتی استفاده کرد.
رایانه برنجی همچنین دارای سلول های خورشیدی است که انرژی باتری خود را با نور محیط تامین می کند؛ با این حال این رایانه کاملا از نور طبیعی خورشید شارژ نمی شود و می تواند از روشنایی اتاق های داخل خانه که فاقد نور طبیعی خورشید هستند، نیز استفاده کند.
رایانه کوچک مورد نظر صفحه کلید، ماوس و صفحه نمایش نداشته و برنامه ریزی و شارژ سیستم از طریق نور انجام می شود.
با انعکاس نور در فرکانس بالا، امکان ارسال اطلاعات به رایانه فراهم می شود و از طریق فرکانس های رادیویی اطلاعات را پردازش و به رایانه دیگر ارسال می کند.
پردازشگر به کار رفته در این رایانه تنها ۹۱۵ در ۹۱۵ میکرو متر بوده که با حداقل مصرف انرژی کار می کند؛ میزان مصرف انرژی این سیستم درحد قابل ملاحظه ای پایین بوده و این رقم در حدود یک میلیون بار کمتر از تلفن های همراه 
معمولی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :