آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72748
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1394 11:29
تعداد بازدید : 618

آیین نامه صندوق ضمانت سپرده بانک ها اصلاح شد

بانک مرکزی اصلاحیه و متن نهایی «آیین نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها» را ابلاغ کرد که مهمترین فراز آن کاهش حق عضویت بانک ها از ۱.۵ درصد کل سپرده بانک ها به ۲۵ صدم درصد پس از کسر سپرده قانونی است.

فارس-  بانک مرکزی در قالب بخشنامه ای به بانک ها و موسسات اعتباری، اصلاحیه و متن نهایی «آیین نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها» را در 19 ماده به شبکه بانکی ابلاغ کرد. این اصلاحیه پس از آن انجام شد که بانک ها و موسسات اعتباری انتقادات زیادی به جزئیات آیین نامه وارد کردند. بعد از تصویب اساسنامه صندوق ضمانت سپرده ها، آیین نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها تدوین و در نیمه اول سال 92 به شبکه بانکی ابلاغ شد.این آیین نامه محل اشکال و انتقاد مدیران عامل بانک ها قرار گرفت چرا که براساس یکی از موارد این قانون، همه بانک ها و موسسات اعتباری را ملزم به پرداخت 1.5 درصد از سپرده ها می کردند. در شهریور ماه همان سال مدیران عامل بانک های بورسی و شورای عالی بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی شهریور ماه 92 در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور خواستار توقف اجرای این آیین نامه و بازنگری در مفاد آن شدند.
در بخشی از این نامه آمده بود: آیین نامه بدون در نظر گرفتن نقطه نظرات کارشناسی تهیه و ابلاغ شده است که به عنوان مثال می توان به نادیده انگاشتن سپرده قانونی تودیع شده از سوی بانک ها نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و یا در نظر گرفتن حق عضویت سالیانه این صندوق به عنوان هزینه بانک ها همچنین تأثیر این موضوع بر نقدینگی نظام بانکی که صرفاً برای بانک های پذیرفته شده در بورس حدود 40000 میلیارد ریال برآورد می شود، اشاره کرد.
پس از اعتراضات بانک ها اجرای آیین نامه مسکوت ماند و دیگر خبری از این ماجرا نشد تا اینکه بانک مرکزی اصلاحیه آیین نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ها را روی خروجی خود قرار داد.
در متن منتشر شده 10 مورد اصلاحی دیده می شود. یکی از مهمترین اصلاحات، کاهش پرداخت حق عضویت از 1.5 درصد تمام سپرده ها به 25 صدم درصد تمامی سپرده پس از کسر سپرده قانونی است.همچنین درصد تضمین از حداکثر 3 درصد تمای سپرده ها به حداکثر یک درصد و حداقل 25 درصد تغییر کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :