آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72819
تاریخ انتشار : 24 فروردین 1394 11:56
تعداد بازدید : 957

گوشی‌های هوشمند:

وقوع زمین لرزه تا چند ثانیه دیگر!

در آینده ای نزدیک این امکان وجود دارد که گوشی هوشمندی که در دست داریم پیغامی متفاوت ارایه کند. وقوع زمین لرزه تا چند ثانیه دیگر!

خبرگزاری مهر- تازه ترین مطالعات محققان نشان می دهد حسگرهای به کار رفته در تلفن های همراه هوشمند این قابلیت را دارند تا در آستانه وقوع زمین لرزه، هشدارهای لازم را اعلام کنند.
بنجامین بروکز در سازمان زمین شناسی آمریکا به دنبال بررسی این موضوع است که چگونه می توان از گوشی های هوشمند که تغییراتی اندک در ساختار حسگرهای آنها صورت گرفته به عنوان ابزاری کارآمد برای پیش بینی زمین لرزه استفاده کرد.
گوشی های هوشمند به حسگرهای GPS مجهز هستند که مکان دقیق حضور فرد را با ضریب خطای تنها چند متر نشان می دهند.
به عقیده محققان این حسگرها در صورت تبدیل شدن به ابزاری کارآمد برای بررسی لرزش های درون زمینی می توانند وقوع آنها در یک مسیر خاص را تشخیص داده و در ادامه هشدار وقوع زمین لرزه را اعلام کنند.
محققانی که این پروژه را به پیش می برند می گویند اگر این فناوری با حضور انبوهی از افراد در منطقه ای مشخص به کار گرفته شود و در یک لحظه گوشی های هوشمند آنها پیام مشابهی را ارایه کنند آن وقت می توان امیدوار بود که این وسیله کاربردی به ابزاری حیاتی جهت نجات جان افراد تبدیل می شود.
به گفته آنها با اعلام هشدار وقوع زمین لرزه تنها چند ثانیه مانده به آغاز آن، اقداماتی نظیر باز شدن در ایستگاه های آتش نشانی، مسدود شدن خطوط انتقال گاز و نظایر آنها به طور خودکار صورت می گیرد. قرار است به زودی در شیلی و با همکاری 250 داوطلب که از گوشی های هوشمند استفاده کنند در صورت وقوع زمین لرزه درستی این سیستم جدید مورد آزمایش قرار گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :