آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72884
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1394 10:40
تعداد بازدید : 2024

با برگزاری نخستین جلسه کارگروه بررسی و سیاست‌گذاری

حمایت از استارت آپ ها در مرکز ملی فضای مجازی کلید خورد

نخستین جلسه کارگروه بررسی و سیاست گذاری در خصوص نحوه حمایت از شرکت های کارآفرین نوپا (استارت آپ) در مرکز ملی فضای مجازی کشور برگزار شد.

فناوران- نخستین جلسه کارگروه بررسی و سیاست گذاری در خصوص نحوه حمایت از شرکت های کارآفرین نوپا (استارت آپ) با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف و بخش خصوصی توسط معاونت فناوری مرکز ملی فضای مجازی به منظور شناسایی وضعیت جاری عملکرد شرکت های کارآفرین نوپا (استارت آپ) و رخدادهای مربوط به آن در کشور، بررسی چگونگی ساماندهی فضای کارآفرینی و طرح راهکارهای حمایتی کلان در جهت ارزش گذاری و حمایت از این فضا برگزار شد.
توسعه شرکت های کارآفرین نوپا (استارت آپ) در رشد اشتغال زایی، تامین نیازهای بازار با اتکا به توانمندی های داخلی، افزایش خلاقیت و نوآوری و توسعه پایدار اقتصادی موثر خواهد بود. همچنین، هم راستایی با روند رشد و توسعه جهانی در این حوزه نیز امکان ورود به بازارهای جهانی را برای کارآفرینان داخلی میسر می سازد.
در حال حاضر، رخدادهای هم اندیشی متعددی در خصوص ارایه ایده ها و معرفی شرکت های کارآفرین نوپا (استارت آپ ویکندها) عمدتا با هدف آموزش صاحبان ایده و برقراری ارتباط بین عوامل موثر در اکوسیستم استارت آپ با یکدیگر در کشور برگزار می شود.
با توجه به پتانسیل بالای ایران از نظر نیروی انسانی خلاق و کارآزموده و نیز فاصله قابل توجه بازار کسب و کار و تجارت الکترونیکی ایران تا اشباع، در صورت ساماندهی بهینه و به موقع این فضا، می توان اکوسیستم کارآفرینی را به مرحله رشد و سودآوری در سطح ملی رسانده و کشور را در حوزه اقتصاد دیجیتال و اقتصاد اینترنتی در سطح جهان مطرح کرد.
بنفشه سلمانزاده كارشناس ارشد معاونت فناوری مركز ملي فضاي مجازي پیشتر در این مورد گفته بود: ايران در مراحل اوليه رشد اقتصاد اينترنتي قرار دارد اما فرصت هاي تجارت الكترونيكی در بازار كشور، قابل توجه بوده و فضاي مناسبي براي رشد استارت آپ ها وجود دارد. برخی از مزیت های كشورمان که آن را تبديل به مقصد مناسبي براي سرمايه گذاري شركت هاي بين المللي كرده است شامل ضریب نفوذ بالای اینترنت، موبایل و اینترنت موبایل درکشور، جوان بودن جمعیت به ویژه فارغ التحصیلان فنی، بهره برداری از تکنولوژی ۳G و فراهم شدن زیرساخت های تجارت الکترونیکی می شود.كارشناس ارشد معاونت فناوری مركز ملي فضاي مجازي يكي از مهم ترين گام هاي حمايتي را اصلاح قوانين و مقررات حوزه كارآفريني و اشتغال و تربيت كارآفرينان جديد از طريق آموزش تخصصي و آموزش عالي دانست و گفت: اين اقدامات مي تواند  محيطي مناسب و رقابتي براي شركت هاي خصوصي آماده سازد. همچنين، حمايت از رخدادهايي مانند استارت آپ ويكند كه ايده ها و ايده پردازان جديد را به معرض نمايش و آزمون مي گذارند، اهميت زيادي در پرورش طرز فكر كارآفرينانه دارد.وی گفت: از طرفي با توسعه کارآفرینی در حوزه فضای مجازی، فراهم آوردن امکان صادرات محصولات و خدمات این حوزه، تهیه و تصویب قوانین حمایتی در قالب برنامه های توسعه کشور (مالی و اعتباری، مالیاتی، حقوقی، گمرکی، بیمه ای) توسعه شرکت های دانشگاهی و دانش بنیان و توسعه نظام آموزشی برای آشنایی با مباحث کارآفرینی به توسعه و تقویت فضای شکل گیری استارتاپ ها کمک قابل توجهی خواهد كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :