آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7348
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1390 10:21
تعداد بازدید : 743

پس‌لرزه‌های لغو مجوز بانک آرین

شورای پول و اعتبار امنیت سرمایه گذاری بانکی را به خطر می اندازد

یک عضو شورای پول و اعتبار برخی دلایلی که بر اساس آن مقام مسوول می تواند مجوز یک بانک را لغو کند، بیان و اعلام کرد که لغو مجوز بانک آرین احتمالا بر اساس این ادله بوده است.اما سوال اینجاست که چرا این شورا در طول زمان درخواست مجوز تا صدور موافقت اصولی و مجوز پذیره نویسی درباره چگونگی اجرای دستورالعمل ها از سوی متقاضی مجوز دقت نکرده بود.

 فارس- این عضو شورا  با اشاره به مستنداتی که بر اساس آن شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی می‌توانند مجوز یک بانک را لغو کند، این موارد را تلویحا دلایل اصلی شورای پول و اعتبار برای لغو مجوز بانک آرین دانست.
وی افزود: استفاده نکردن از تسهیلات بانکی برای تودیع سرمایه نخستین تاسیس یک بانک، یکی از شروطی است که در صورت اثبات تخلف از آن، بانک مرکزی می‌تواند مجوز یک بانک را باطل کند.
وی ادامه داد: رعایت قاعده ذی‌نفع واحد در مورد سهامداران که بر اساس آن اشخاص حقیقی کمتر از 10 درصد و اشخاص حقوقی کمتر از 20 درصد سهام یک بانک را می‌توانند در اختیار داشته باشند، از دیگر شروطی است که اثبات تخلف از آن می‌تواند بنا بر قانون مستند لغو مجوز فعالیت یک بانک شود.
این عضو شورای پول و اعتبار پس از بیان این مطالب در پاسخ به این پرسش که آیا مجوز بانک آرین به این دلایل لغو شده گفت: بیان جزییات و مصادیق دلایل لغو مجوز از نظر قانونی تنها به صاحبان مجوز و مدیران بانک مجاز است بنابراین من در این باره نمی‌توانم صراحتا سخنی بگویم گرچه به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از دلایل که عمده‌ترین آنها همین نکات مطرح شده شورای پول و اعتبار را به این جمع‌بندی رسانده است که مجوز بانک آرین را لغو کند.
وی در پاسخ به این پرسش که شنیده می‌شود، هیات موسس و سهامداران قصد دارند از بانک مرکزی شکایت کنند، گفت: من تا به حال چنین مطلبی را نشنیده‌ام گرچه فکر هم نمی‌کنم با توجه به مستندات موجود در شورای پول و اعتبار چنین کاری به نفع سهامداران باشد.
سوال اساسی آن است: درحالی که اعضای هیات مدیره بانک آرین از افراد شناسنامه دار حوزه بانکی و اقتصادی هستند و استخراج سوابق تجربه کاری چندان برای شورای پول اعتبار سخت نبوده است همچنین شناسایی منبع تهیه سرمایه اولیه تاسیس بانک نیز با توجه به پیشرفت‌های بانکداری الکترونیکی به خصوص از طریق بانک مرکزی در کمتر از یک روز امکان‌پذیر است چرا بعد از سه سال تازه شورای صادرکننده مجوز، پی به تخلفات برده است. به تعبیر دیگر چرا طی سه سالی که مطالعات لازم درباره برنامه کسب و کار این بانک همچنین برای صدور موافقت اصولی و مجوز برای پذیره نویسی صرف شده چرا طی این مدت در خصوص منبع تهیه سرمایه اولیه و تخلفات دیگرتحقیق نشده تا اشکالاتی اگر بوده برطرف شود یا متقاضیان مجوز تکلیف‌شان روشن شود تا ادامه کار ندهند. ضمنا آیا صرف دارای اشکال بودن منابع تهیه سرمایه اولیه می‌توان مجوز یک بانک را باطل کرد به نظر می‌رسد سلامت حرفه‌ای افراداصل مهمی ‌است که باید استناد اصلی صدور مجوز یک بانک باشد و اگر این سلامت وجود نداشته باشد اساسا صدور مجوزی روی نخواهد داد تا بعدا نهاد صادرکننده مجوز مجبور به ابطال آن باشد. در این راستا سوابق اعضای هیات مدیره بانک در زیر آمده است تا قضاوت آسان‌تر باشد.

بدعت گذاری‌های ناصواب
زیان لغو مجوز بانک آرین جدا از متضرر سهامدارن آن به این دلیل از حساسیت زیادی برخوردار شده که اقدامات این چنینی شورای پول و اعتبار مسیر سرمایه‌گذاری را پرخطر تر از اکنون می‌کند.
این عضو شورای پول و اعتبار در خصوص سوابق غلامحسن اصغر زاده زعفرانی، مدیر عامل و عضو هیات مدیره گفت :وی از مدیران با تجربه در عرصه بانکداری ایران است. که در طول بیش از چهار دهه فعالیت، دستاوردهای درخشانی همچون تاسیس چهار بانک در کشورهای روسیه، بحرین، افغانستان و عراق برای بانک ملی ایران را در کارنامه خود دارد. وی که دارای مدرک کارشناسی اقتصاد و بیمه از کالج بین‌المللی RCD و کارشناسی ارشد رشته بانکداری بین‌المللی از موسسه عالی بانکداری ایران است، دوره تحصیلات تکمیلی خود را در انگلستان به پایان رسانده و پس از بازگشت به ایران، به‌عنوان مدیر امور بین‌الملل بانک ملی ایران مشغول به کار شده‌ است. زعفرانی همچنین دوره‌های عالی بانکداری بین‌المللی، مهندسی ترازنامه و قراردادهای مالی را در داخل و خارج از کشور طی کرده است.
وی طی مدت شش سال فعالیت به عنوان مدیر امور منطقه شرق اروپا، آسیا، آسیای میانه و خاورمیانه در بانک ملی ایران، به سبب کسب تجربه بانکداری بین‌المللی و ارتقای اطلاعات بانکداری نوین به عضویت در هیات مدیره بانک ملی نایل شد و به طور همزمان، عضویت در هیات مدیره ملی بانک پی.ال.سی لندن (Melli Bank plc)، بانک ملی مسکو و فیوچر بانک بحرین را نیز عهده دار بوده است. وی پس از آن به مدت چهار سال به عنوان معاون و سپس مدیر عامل بانک سامان مشغول به فعالیت بوده است.
از اردیبهشت ماه سال 1389، وی به عنوان عضو اجرایی هیات موسس بانک الکترونیکی آرین انجام وظیفه کرد و در پی برگزاری نخستین مجمع عمومی ‌موسسان بانک، به عنوان عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل آن برگزیده شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :