آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7371
تاریخ انتشار : 27 اسفند 1390 9:11
تعداد بازدید : 1239

جزييات تازه از برنامه‌هاي شوراي‌عالي فضاي مجازي به روایت شهریاری

ICT ایرانی 5ساله ساماندهی می شود

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در تشریح جزییات برنامه های شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: این شورا به هیچ وجه امنیتی نیست و با ایجاد آن تلاش می شود، سرویس های خارجی محدود و کنترل شوند تا کاربران رغبت بیشتری به استفاده از خدمات داخلی داشته باشند.

فناوران- حجت الاسلام حمید شهریاری اشکال اساسی در سطح کلان فناوری اطلاعات و ارتباطات را تعدد نهادهای سیاستگذار در این بخش عنوان کرد و با بیان اینکه این تعدد دستگاه‌ها و نهادهای سیاستگذار با وجود قانونی بودن طی سنوات اخیر به نوعی جامعه فناوری اطلاعات را دچار تشویش کرده‌اند، اظهار داشت: ایجاد و تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی با توجه به این ناهماهنگی در فضای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور ضروری بود و باید یک نهاد فرابخشی و فراقوه‌ای تصدی هماهنگی بخش‌های مختلف در حوزه سیاستگذاری این عرصه را عهده‌دار می‌شد.
وی با اشاره به توسعه شبکه‌های اجتماعی که تهدیدهای بسیاری را برای کشور به وجود آورده و نیز فرصت‌هایی بسیار کارآمد، بر بستر اینترنت عرضه شده است، خاطرنشان کرد: امروز بخشی از این فضا ما را دچار نگرانی کرده چرا که برخی از این بستر برای مبادله اطلاعات و بعضا ابزار جاسوسی استفاده می‌کنند اما در کنار این، اینترنت فرصت‌های بسیاری همچون رشد اقتصادی کشور و اشتغالزایی را به همراه دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.
عضو شورای‌عالی فضای مجازی ادامه داد: به طور قطع ایجاد شورای‌عالی فضای مجازی توجه به ضرورت دوم این بحث که همان بهره‌گیری از فرصت‌های این حوزه، بوده و هدف اصلی آن نیز این نخواهد بود که وظیفه نهادی دستگاه‌های مختلف را در این بخش برعهده گیرد بلکه این شورا برای هماهنگی و جهت‌دار کردن فعالیت دستگاه‌ها به وجود آمده است.

شورای عالی فضای مجازی یک روزه به وجود نیامده است
عضو شورای‌عالی فضای مجازی تعریف پروژه‌های ملی و توزیع و تقسیم آن بین دستگاه‌ها را از جمله اهداف این شورا برشمرد و اضافه کرد: روند ایجاد شورای‌عالی فضای مجازی روند طولانی بوده و وقت بسیار زیادی با همکاری و همفکری کارشناسان این حوزه صرف آن شده است؛ از حدود یک سال گذشته نیز دفتر مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع فعال شد و با جلسات مستمر هفتگی با حضور هر سه قوه و افرادی که در سطح ملی واجد تجربه در این بخش بودند به ترسیم وضعیت موجود رسیدیم که در اختیار مقام معظم رهبری قرار گرفت.
وی تصریح کرد: این توهم که ایجاد این شورا یک تصمیم یکی دوماهه بوده اصلا درست نیست و ترکیب اصلی این شورا و اعضای حقیقی و حقوقی آن نشان از تدبیر و درایت بر تشکیل این شورا دارد.
شهریاری با اشاره به ترکیب مدنظر اعضای حقیقی و حقوقی برای تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: برای تهدیدهای فضای مجازی حضور وزیر اطلاعات، برای مقوله‌های فرهنگی و تمرکز بر محتوا و ترویج هویت ایرانی اسلامی ‌رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، ریاست سازمان‌های تبلیغات اسلامی ‌و صدا و سیما و برای نگهبانی از مرزهای ملی و جنگ سایبری سپاه پاسداران در این شورا حضور دارند.

امنیتی نبودن شورای عالی فضای مجازی
شهریاری با اشاره به اینکه ترکیب حقیقی و حقوقی این شورا هیچ فضای امنیتی را ایجاد نکرده است، افزود: من مسوول انتخاب اشخاص در این شورا نبوده‌ام اما یکی از نگرانی‌های جدی من این بود که تصور شود این شورا یک شورای امنیتی در فضای مجازی است اما حضور نهادهای امنیتی در این شورا غالب بر مقوله‌های فرهنگی و تخصصی آن نیست و به این ترتیب این شورا به هیچ وجه امنیتی نخواهد بود.
وی تصمیم‌گیری برای توسعه‌های اپراتورهای ارتباطی و فناوری اطلاعات، شبکه ملی اطلاعات، تصمیمات مربوط به سرویس‌های مالتی مدیا و دیگر پروژه‌های ملی را از جمله برنامه‌های این شورا عنوان کرد و گفت: این شورا آمده تا در کنار توجه به تهدیدها، فرصت‌های حداکثری را در حوزه فناوری اطلاعات در اختیار مردم قرار دهد.

دبیر شورا به پیشنهاد رییس جمهور انتخاب می‌شود
عضو حقیقی شورای‌عالی فضای مجازی با اشاره به ایجاد مرکز ملی فضای مجازی که باید در ذیل این شورا تشکیل شود، تاکید کرد: دبیر شورا و رییس این مرکز به پیشنهاد رییس جمهور که رییس شورای‌عالی فضای مجازی است و تایید مقام معظم رهبری انتخاب خواهد شد. وی پیش‌بینی کرد که با توجه به اهمیت این مقوله و اقدامات و مطالعاتی که باید در این عرصه صورت گیرد، تشکیل این مرکز و تعیین وظایف و برنامه‌های آن بیش از 5/1 سال زمان ببرد.
شهریاری خاطرنشان کرد: به زودی پیوست تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی و وظایف مدنظر در آن از سوی دفتر مقام معظم رهبری اعلام خواهد شد و در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

اعتبارات مالی این شورا در اختیار رییس جمهور است
وی گفت: اعتبارات ملی شورای‌عالی فضای مجازی طبق قانون در اختیار رییس جمهور است که از جمله وظایف آن نیز ایجاد مرکز، چارت تشکیلاتی و تعیین بودجه خواهد بود.
شهریاری افزود: البته در این راستا بودجه‌های شوراهای موجود فناوری اطلاعات می‌تواند در اختیار این شورا قرار گیرد.

جایگزینی و محدودسازی سرویس‌های خارجی
عضو شورای‌عالی فضای مجازی با اشاره به تاسیس این شورا و ساماندهی سرویس‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله گام‌های مدنظر این شورا را جایگزینی سرویس‌ها و اطلاعات خارجی در فضای مجازی عنوان کرد و گفت: گام دوم در این عرصه محدودسازی سرویس‌ها و کنترل سرویس‌های خارجی بعد از جایگزینی است تا کاربران رغبت بیشتری به استفاده از خدمات داخلی داشته باشند.
وی با اشاره به راه‌اندازی ایمیل ملی در این زمینه تاکید کرد و گفت: با راه‌اندازی این ایمیل و به کارگیری فناوری‌های روز و قابل استفاده برای کاربران می‌توان آن را جایگزین ایمیل‌های موجود خارجی کرد.
شهریاری گام سوم در این زمینه را بومی‌سازی سرویس‌های موجود پس از محدودسازی برشمرد و در مورد گام پنجم نیز گفت: نوآوری و ابداع سرویس‌های جدید گام نهایی در این بخش است تا دیگر نیاز به سرویس‌های خارجی احساس نشود.

ساماندهی فناوری اطلاعات و ارتباطات ظرف پنج سال
وی با بیان اینکه با تشکیل این شورا پیش‌بینی می‌شود که ظرف پنج سال آینده ساماندهی کاملی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در تمامی ‌مقوله‌های فرصت و تهدید و نوآوری ایجاد شود، تصریح کرد که حتی می‌توان در این شورا به مقوله انرژی هسته ای نیز نگاهی پررنگ داشت.

شناسایی 650 سایت اینترنتی معاند نظام
عضو شورای‌عالی فضای مجازی با اشاره به سطوح مختلف امنیت در فضای سایبر که شامل تهدیدات خلاف امنیت ملی، خلاف امنیت اجتماعی و امنیت فرهنگی و امنیت اطلاعاتی می‌شود، خاطرنشان کرد: در حوزه امنیت اطلاعات که در برخی مواقع محدودیت و مسدودیت برخی سایت‌ها را الزامی‌کرده است، موفق به شناسایی 650 سایت ایجاد شده برای مقابله با نظام، 39 سایت پشتیبان گروه‌های گمراه و چندین سایت ترویج سبک زندگی غربی به معنای غیراسلامی‌ شده‌ایم.
وی افزود: همچنین تعارض قومیتی و مذهبی، ترویج شیطان‌پرستی، توزیع کالاهای غیرمجاز و شکاف نسلی از دیگر تهدیدهای امنیتی است که در این زمینه موفق به شناسایی گروه‌های مروج شده‌ایم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :