آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7378
تاریخ انتشار : 27 اسفند 1390 9:23
تعداد بازدید : 743

ادارات باید پیشگام امنیت شبکه باشند

کارشناس امنیت شبکه و سیستم های امنیتی رایانه ای گفت: ادارات و ارگان ها باید بحث امنیت رایانه ها و سیستم های اداری را کاملا جدی بگیرند زیرا ویرانگری بستر اینترنت و فضای مجازی بسیار سنگین است.

فارس- رضا فتحی گفت: امروز دنیا درگیر جنگ الکترونیکی و اینترنتی است که با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های اینترنت و بستر فضای مجازی، بسیاری تحرکات و خرابکاری‌ها در شبکه‌های اداری و ارتباطی از این طریق امکان‌پذیر است که هک کردن تنها یکی از آنهاست.
وی ادامه داد: امروز حساسیت بالایی در مسوولان اداری و دولتی درباره شبکه‌های ارتباطی به وجود آمده و بسترها و راه‌های نفوذ در شبکه‌های اینترنتی دستگاه‌ها و ادارات و یا میزبانی وب آنها شناسایی و اقدامات اساسی در راستای تامین امنیت آنها برداشته شده است.
فتحی تاکید کرد: مراکز و نهادهای مسوول از جمله سازمان پدافند غیرعامل در این راستا هوشمندانه عمل می‌کنند و نمونه آن را در شناسایی و غیرفعال کردن کرم اینترنتی اخیر که باهدف ایجاد اختلال در سیستم‌های سازمان انرژی اتمی‌و نیروگاه بوشهر ساخته و فعال شده بود، مشاهده کردیم. این کارشناس دادگستری در امور سیستم‌های امنیتی و حفاظتی افزود: بسیاری از ادارات و ارگان‌ها با تشخیص صحیح مدیران ارشد اقدام به خرید و نصب تجهیزات حفاظتی، امنیتی و امنیت رایانه و نرم‌افزارهای مرتبط با آن کرده‌اند که در مواردی متاسفانه شیوه نصب و استفاده از آنها توجیه نبوده و عملا از این همه امکانات استفاده صحیح نمی‌شود.
فتحی تاکید کرد: استفاده صحیح از امکانات و توسعه آموزش‌های رایانه‌ای در این راستا از همه موضوعات مهم‌تر است و باید هرچه سریع‌تر در این راستا تلاش مضاعفی صورت گیرد.وی بستر ارتباطی بین دفاتر ادارات با ادارات مرکزی را که سیستم‌های عمومی ‌و خصوصی دارند بسیار مهم خواند و گفت: نبود امکانات مرکز ادارات شهرستان‌ها با ادارات استانی و یا مرکزی دارای نقاط ضعفی است که به دلیل استفاده از فضای اینترنت و بستر فضای مجازی عمومی‌لزوما نیازمند لایه‌های آتش و شبکه‌های vpn است که بر اساس اهمیت اطلاعات و داده‌های اطلاعاتی هر مجموعه باید تعریف شود.
این کارشناس امنیت رایانه افزود: امنیت در شبکه به معنی ریسک‌پذیر نبودن یا اعتماد به نفس نداشتن در یک شبکه است و اصلا در فضای مجازی نمی‌توان به هیچ چیز اطمینان کامل کرد و احتمال وقوع هر مساله‌ پیش‌بینی نشده‌ای وجود دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :