fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 7392
  تاریخ انتشار : 27 اسفند 1390 9:54
  تعداد بازدید : 825

  تصوير برداري با سرعت شاتر يک تريليون در ثانيه

  يک تيم در دانشگاه MIT دوربيني با سرعت شاتر يک تريليون در ثانيه ساخته اند که مرزهاي سرعت در تصوير برداري را جابه جا کرده است.

  زومیت - يعني با چنين سرعتي آنها توانسته‌اند از نور در حال حرکت عکس‌برداري کنند و اين به معنا يک قدم جديد است. حالا ما دوربيني داريم که مي‌تواند با سرعت نور تصويربرداري کند.
  در مدل آزمايشگاهي آنها مي‌بينيد، يک اشعه نور توسط ليزر توليد، از درون يک بطري عبور و توسط دروبين ثبت مي‌شود. آنها به خوبي توانسته‌اند آزمايش خودش‌شان را صدها بار با موفقيت تکرار کنند.
   جالب است بدانيد که آن اشعه نور ارایه شده در تصوير و در ويديو توسط ليزر براي 71/1 پيکوثانيه توليد شده است. هر پيکو ثانيه معادل يک تريليونيوم ثانيه است!
  دکتر راسکار سرپرست تيم مي‌گويد اينکه ما بتوانيم حرکات نور را ثبت کنيم، طيف جديدي از قابليت‌ها را در اختيارمان خواهد گذاشت. براي مثال از آنجايي که حالا مي‌توانيم اين حرکات را ثبت کنيم مي‌توانيم از نور در پزشکي براي سونوگرافي استفاده کنيم (به جاي استفاده از امواج صوتي) يا اينکه مي‌توانيم منتظر ورود دستگاه‌هاي سي‌تي اسکن قابل حمل باشيم.
  او مي‌گويد تصور کنيد که 10 سال ديگر چنين قابليتي را روي تلفن همراه‌تان داشته باشيد. آن وقت مي‌توانيد با تلفن‌تان بفهميد که ميوه‌اي که مي‌خريد رسيده است يا نه. اين سيستم به چشم شما اجازه مي‌دهد چيزهايي را ببينيد که تا به حال فقط از طريق نمودارها و آمارهاي رياضي به آنها دسترسي داشتيد.
  در عکاسي، طراحي و علوم ديگر شما به طيف جديدي از اطلاعات دسترسي پيدا خواهيد کرد که تا به حال فقط با اعداد و ارقام آنها را به دست مي‌آورديد. اما از اين پس مي‌توانيد آنها را با چشم خودتان ببينيد و اين به معنا اکتشاف‌ها و پيشرفت‌هاي جديد علمي است که بايد منتظرشان باشيم.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :