آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7403
تاریخ انتشار : 27 اسفند 1390 10:18
تعداد بازدید : 628

رییس جمهور به نقل از بانک مرکزی

موجودی ذخیره ارزی صفر است

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور، صبح چهارشنبه گذشته به منظور پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس در جلسه علنی مجلس حضور یافت و گفت: یک حساب ذخیره ارزی است که آن هم بانک مرکزی مکتوب اعلام کرده که موجودی اش صفر است؛ چگونه به شهرداری ها وام بدهیم.

بینا - احمدی‌نژاد گفت: سوال طبق قانون اساسی حق مجلس است، وزرا و رییس جمهور نیز باید پاسخگو باشند، بنابراین اتفاق ویژه‌ای نیفتاده است؛ جمعی از نمایندگان سوالاتی را مطرح کردند بنده هم می‌خواهم پاسخ دهم البته این سوالات مدت‌هاست که مطرح شده و سر زبان‌ها قرار دارد و به بیان‌های مختلف در رسانه‌های گوناگون مطرح و صدها ساعت روی آنها حرف زده شده است که بنده از سوال‌کنندگان تشکر می‌کنم که این فرصت را دادند تا ما پاسخ دهیم. رییس جمهور در پاسخ به اولین سوال مبنی بر اینکه چرا تسهیلات به متروی تهران داده نشده است؟ با اشاره به مصوبه مربوطه «دولت تا پایان سال ۸۹ از محل حساب ذخیره ارزی یا هر عنوان دیگر به صورت تسهیلات و با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان کشور این پول را در اختیار شهرداری‌ها قرار دهد، خودش ضامن شود و خودش هم بازپرداخت کند»، خاطرنشان کرد: چگونه می‌شود دولت وام دهد. دولت می‌گوید جایی برای وام دارد، یک حساب ذخیره ارزی است که آن هم بانک مرکزی مکتوب اعلام کرده که موجودی‌اش صفر است و بالاخره اگر قانون می‌نویسیم باید طوری بنویسیم که قابل اجرا باشد. حساب ذخیره ارزی داد می‌زند پولی وجود ندارد و شما می‌گویید بده؟ از کجا بدهد؟ بعدش هم می‌گوید با هر عنوان دیگر، عنوان دیگر یعنی چه؟ یعنی ما برویم از محل پول بهداشت و درمان، معلمان، نظامیان، عمران و آبادی روستاها و شهرها برداریم، بدهیم، خوب شما که قانون را نوشتید، مشخص می‌کردید از کدام ردیف بردار؛ به کدام ردیف اضافه کن.
احمدی‌نژاد یادآور شد:‌ این خلاف اصل ۷۵ است؛ آن چیزی که بار مالی دارد و منبع تعیین نشده قابل طرح در مجلس نیست یعنی اصلا نمی‌تواند وارد شود و شورای نگهبان هم به صراحت گفته که این خلاف اصل ۷۵ و دیگر قابل طرح نیست.
وی با بیان اینکه این طرح را به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستادند و رییس بانک مرکزی نامه داد به مجمع که در بانک مرکزی پولی وجود ندارد که دبیر مجمع نیز اعلام کرده پولی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: ‌یکی از اعضا گفته که ما اتفاقا می‌خواهیم تصویب کنیم تا اجرا نشود، هرچند دعوای ما سر این حرف‌ها نیست و مطمئنا شما دغدغه کلان‌شهرها را دارید و ما هم داریم.
اختلاف حساب یک میلیارد دلاری را «رحیمی» امضا و به مجلس فرستاد
رییس کل دیوان محاسبات کشور طی نامه‌ای به رییس مجلس، نسبت به اظهارات احمدی‌نژاد در جلسه علنی بررسی سوال از رییس‌جمهور واکنش نشان داد. عبدالرضا رحمانی‌فضلی رییس کل دیوان محاسبات کشور طی نامه‌ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، نسبت به اظهارات محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور در جلسه علنی بررسی سوال از رییس‌جمهور، واکنش نشان داده گفت: موضوع اختلاف حساب یک میلیارد دلار شرکت ملی نفت ایران و خزانه مربوط به تفریغ بودجه سال 1385، در زمان ریاست جناب آقای رحیمی معاونت محترم اول ریاست‌جمهوری بر دیوان محاسبات کشور به تصویب رسیده و با امضای ایشان به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :