آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74143
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1394 11:30
تعداد بازدید : 1235

بانک مرکزی هشدار داد

مشتریان صرافی‎ها مراقب ثبت اطلاعات‎شان در سامانه «سنا» باشند

بانک مرکزی برنامه‎های خود را برای ساماندهی معاملات ارزی بار دیگر به صورت جدی عملیاتی می‎کند. در این میان مردم هم باید تا زمان ساماندهی صرافی‎ها کمی بیشتر در معاملات‎شان دقت کنند. خرید از صرافی‎های مجاز را در دستور کار قرار دهند. چرا که اگر سراغ صرافی‎های غیر مجاز بروند و احیانا با مشکلاتی مانند گران فروشی یا فروش ارز تقلبی روبرو شوند، دست‎شان به جایی بند نیست.

فناوران- عبدالمهدی ارجمند نژاد، مدیر کل مقررات، مجوزها و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی، به طور مفصل در مورد برنامه‎های این بانک برای ساماندهی بازار ارز صحبت کرد و از جمیع حرف‎های او می‎توان این طور نتیجه گرفت که راه‎اندازی سامانه سنا برای مدیریت ارزی هنوز در دستور کار است. مردم  هم باید تا همگانی شدن این سامانه در زمان خرید از صرافی مجاز خرید کنند و از آنها بخواهند که اطلاعات مربوط به مشتری و فاکتور خرید را در این سامانه جزء به جزء ثبت کنند. 
  جزئیات ضوابط معاملات ارزی صرافی ها
ارجمند نژاد می‎گوید: فعالیت صرافی های بدون مجوز غیرقانونی است و ما با همکاری و هماهنگی با نیروی انتظامی با آنها برخورد می کنیم. مردم هم باید دقت کنند  و از صرافی های غیر مجاز خرید نکنند تا مشکلی برای آنها به وجود نیاید. مدیر کل مقررات، مجوزها و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی می‎افزاید: برابر مقررات، صرافی ها باید هنگام انجام معامله با مشتری نسبت به شناسایی وی و صدور فاکتور و درج مشخصات مشتری روی آن و مواردی از این دست اقدام کنند و معاملات خود را در سامانه سنا به ثبت برسانند. در این فرآیند، کارت ملی مشتری رویت و شماره ملی وی کنترل می شود.  ارجمند نژاد با بیان اینکه این موارد در قانون دیده شده و صرافان باید به دقت آنها را رعایت کنند، می‎گوید: همچنین به موجب مقررات، هر صرافی باید شخصی را به عنوان مسئول مبارزه با پولشویی در آن صرافی معرفی کند، مثلاً مدیر عامل یا عضو هیات مدیره را برای این منظور معرفی کند. برخی صرافان این شخص را معرفی کرده و برخی دیگر به مرور در حال معرفی مسئول مربوط هستند.
مدیر کل مقررات، مجوزها و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی با تشریح اقدامات این نهاد برای ساماندهی صرافی های بدون مجوز، گفت: با صدور مجوز برای صرافی ، آنها تحت نظارت بانک مرکزی قرار گرفته و صرافی های غیر مجاز از کنار خیابان ها جمع آوری خواهند شد.
  برگزاری دوره های آموزشی مبارزه با پولشویی برای صرافی ها
وی می‎گوید: در اجرای مفاد دستورالعمل صرافی ها که در 28 مرداد سال 1393 به تصویب شورای پول و اعتبار رسید، دوره هایی را برای آموزش صرافی ها در زمینه‎های مختلف از جمله مبارزه با پولشویی تدارک دیده ایم و یکی از الزامات برای تاسیس و یا تمدید مجوز صرافی ها این است که متقاضیان تاسیس یا تمدید مجوز صرافی، این دوره ها را طی کنند. در این دوره ها به صرافان آموزش داده می شود که پولشویی چیست و چه مواردی را باید رعایت کنند.
   صرافی های غیرمجاز جمع می شوند
مدیر کل مقررات، مجوزها و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی می‎افزاید: صدور مجوز برای صرافی ها و تحت پوشش نظارتی قرار گرفتن آنها موجب می شود تا صرافان غیرمجاز از کنار خیابان ها جمع آوری شده و بازار ارز به سمت شفافیت بیشتر حرکت کند.
ارجمند نژاد با اشاره به فعالیت دلالان در بازار ارز، می‎گوید: به تدریج حلقه را برای آنها تنگ تر می کنیم تا یا به دنبال مجوز بروند و یا از بازار خارج شوند.
 بازار برای آنها نا امن می شود تا یکی از این دو راه را انتخاب کنند. امیدواریم به نقطه ای برسیم که هر کسی خرید و فروش ارز انجام می دهد، با مجوز بانک مرکزی و به صورت قانونی باشد، که البته به زمان نیاز دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :