آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74185
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1394 10:56
تعداد بازدید : 1111

خریداران می‌پرسند:

چرا نوت بوک های وطنی را باید به قیمت وارداتی ها بخریم؟

اگر چه در سه سال گذشته بازار کامپیوتر تحت تاثیر نوسان نرخ دلار آزاد روز خوش به خود ندیده است و فعالان بازار ادعا می کنند که هر چه می خرند، بدون سود یا حتی با ضرر به فروش می رسانند؛ اما بازار همچنان سر پا ایستاده است و در بدترین شرایط به حیات خود ادامه می دهد.

مریم عسگری
برخی می گویند که ادامه کار بازار در شرایطی که میزان فروش کاهشی چشمگیری یافته است به آن جهت است که کسبه بازار از راه های دیگری هزینه های خود را تامین کرده و با سرمایه گذاری در بخش های دیگری هزینه های واحدهای فروشگاهی را تامین می کنند. برخی نیز می گویند که خریدهای دولتی به ویژه خریدهای ابتدای سال و در برخی از موارد پایان سال که صرف تجهیز شرکت های دولتی و خصوصی به دستگاه های جدید یا تعمیر و ارتقا سیستم ها می شود ممر درآمد خوبی برای کسبه بازار کامپیوتر است و به همین دلیل بازار توانسته است در این شرایط به حیات خود ادامه دهد.
این در حالی است که فعالان بازار اعلام کرده اند که در سال های اخیر حجم خریدهای دولتی به شدت کاهش یافته و تنها راه فروشندگان بازار برای تامین هزینه های جانبی، فروش زیر قیمت کالاهاست. آنها همچنین می گویند: با توجه به حمایت های دولت از تولیدات داخلی به نظر می رسد در ماه های آینده با رشد قیمت در مرود محصولات وارداتی مواجه شده و از آنجا که توان خرید کاهش یافته است در نتیجه روزهای سرد و بی رونق تر در انتظار بازار است.
در هر صورت فعالان بازار و کارشناسان با بیان این مطلب که کاهش حجم خریدهای دولتی موجب متضرر شدن فعالان بازار شده است می گویند: روزهای سخت تر در راه است و به نظر می رسد که بازار به تعطیلی نزدیک است. در ادامه در این مورد بیشتر بخوانید.
به نفع مونتاژ کار، به ضرر واردکنندگان قانونی
 به گفته فعالان بازار از سال قبل به شرکت های دولتی بخشنامه شده است که خرید خود را از کارخانه های سازنده محصولات ایرانی انجام دهند و شرکت های دولتی نیز مانیتور، دستگاه های چندمنظوره و برخی از تجهیزات مورد نیاز خود را از کارخانه های ایرانی و بخشی را از مونتاژکارهایی به نام تولیدکننده خریداری می کنند.
به این ترتیب فروشندگان بازاری و شرکتی فروش چندانی ندارند و این موضوع فشار زیادی به صنفی وارد کرده که روی خریدهای دولتی حساب کرده است.
به گفته آنها، حالا با تایید دولت بر استفاده از محصولات وطنی، به نظر می رسد که وضعیت بازار بدتر از قبل شود و تنها چند برند بتوانند با تامین نیاز ادارات دولتی و نیمه دولتی سود ببرند.
به گفته فعالان بازار با تاکید دولت به نظر می رسد که شرکت های تولیدی تمام توان خود را صرف تولید هر چه بهتر و بیشتر کالاهای وطنی کرده که امید است این تلاش تنها صرف کمیت نشود و کیفیت هم ارتقا یابد.
علی افتخاری، یک فعال بازار در این زمینه می گوید: در زمینه کالاهایی مانند مانیتور، ماوس و کیبورد شاید نیاز چندانی به واردات نداشته و اکثر شرکت های دولتی و خصوصی و حتی کاربران خانگی از نمونه های وطنی این کالا استفاده می کنند.  اما در مورد کالاهایی مانند نوت بوک، کامپیوترهای چندمنظوره که در اکثر اداره های دولتی به آنها نیاز است تولید چندانی نداشته ایم و تنها یک شرکت با توانایی محدود تولید در این زمینه فعال است.
این فعال بازار می گوید: بی شک حمایت های دولت از این شرکت با چنین حجم تولید محدودی به ضرر بازار تمام می شود. چرا که اهرم کمکی دولت از تولیدکننده داخلی تعرفه است و حالا با افزایش تعرفه واردات نوت بوک این واردکننده می تواند نوت بوک های خود را با قیمت بالاتر از آنچه انتظار می رود به فروش برساند.
این فعال بازاری افزود: یکی از نکاتی که در این زمینه حایز اهمیت است این است که چرا باید این تولیدکننده در صورت حمایت های دولت، نوت بوک های تولیدی یا مونتاژ شده خود را با قیمت نزدیک و حتی در برخی از موارد گران تر از سایر برندهای موجود در بازار که وارداتی هستند به فروش برساند؟ به گفته وی چنین اقدامی موجب شده است نه تنها واردکنندگان سایر برندها در مواجهه با این برند جبهه بگیرند، بلکه خریداران نیز به دلیل نزدیکی قیمت محصولات ایرانی با نمونه های وارداتی از خرید خودداری کنند. یک خریدار نوت بوک هم در این رابطه می گوید: از آنجا دود هر تغییر و تحولی به چشم مصرف کننده نهایی می رود؛ مصرف کننده حق دارد بداند که دولت به چه دلیل از تولیدکننده داخلی که کمتر از 10 درصد از نیاز بازار نوت بوک را تامین می کند تعرفه واردات را افزایش داده است و در مقابل همان تولیدکننده کالاها را با قیمت گران و مطابق با نرخ نمونه های وارداتی به فروش برساند.  این خریدار می گوید: این حق خریدار ایرانی است که در صورت اعتماد به محصول ایرانی قیمت کمتری بپردازد و خدمات پس از فروش بهتری دریافت کند. اما آیا واقعا مصرف کننده به حق خود می رسد یا ناچار است گران بخرد و خدمات پس از فروش معمولی دریافت کند و دم نزند؟
لازم به ذکر است که فناوران تا پیش از گفت و گو با تولیدکنندگان داخلی در این خصوص اظهار نظر نخواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :