آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74196
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1394 11:18
تعداد بازدید : 1651

اروپایی ها برای آموزش بازی سازی به ایران می آیند

رییس هیات مدیره بنیاد ملی بازی های رایانه ای با بیان اینکه از شرکت های بازی سازی کشورهای آلمان، ایتالیا و هلند دعوت شد تا در برگزاری کارگاه های داخلی با ما همکاری کنند گفت: کارگاه های یاد شده به منظور آشنایی بازی سازان با فناوری جدید بین المللی و همچنین آشنایی شرکت هایی همچون خودروسازی، شرکت نفت، آتش نشانی و شهرداری در زمینه آموزش نیروها از طریق بازی های رایانه ای برگزار خواهد شد.

بنیاد ملی بازی های رایانه ای- بهروز مینایی در بازدیدی که از نمایشگاه CEBIT آلمان داشت، گفت: این نمایشگاه در آخرین روزهای زمستان هر سال در شهر هانوفر برگزار می شود و بزرگترین نمایشگاه آی تی دنیا محسوب می شود. از سال های پیش رویدادی در خصوص بازی های رایانه ای در دستور کار این نمایشگاه قرار گرفته بود که همان مسابقات WCG اروپا است که مرحله نهایی آن در یکی از سالن های بزرگ این نمایشگاه برگزار می شود.
وی به معرفی مسابقات WCG اروپا پرداخت و گفت: این مسابقات لیگ و مرحله فینال بازی های معروف دنیا مثل فیفا و... است که همه ساله برگزار می شود. البته در سال های گذشته ما هم رغبتی برای شرکت در این مسابقات نداشتیم چون بیش تر ترویج بازی های بیگانه بود. اما در چند سال اخیر این مسابقات به سمت ساخت بازی های جدی و استفاده از واقعیت های مجازی و واقعیت های افزوده در بازی های کامپیوتری سوق پیدا کرده است.
مینایی ادامه داد: یکی از واقعیت هایی که در CEBIT آلمان امسال مشاهده شد، مقایسه ای در زمینه تجارت بازی ها بود که در بین سال های 2013 و 2014 انجام شده بود. این مقایسه نشان می داد که در همه رده های سنی در ژانرها و پلتفرم های مختلف، بازی ها افت داشتند؛ حتی بازی های کنسول که هرگز رشد منفی را تجربه نکرده بودند، امروز با رشد منفی 13درصدی روبه رو هستند. البته بازی های موبایل و تحت وب بر خلاف بازی های دیگر رشد خوبی داشتند.رییس هیات مدیره بنیاد ملی بازی های رایانه ای افزود: تجارت بازی اروپا و خصوصا آلمان در زمینه بازی های موبایل و اسمارت فون و بازی های تحت وب رشد بسیار زیادی داشته است و این نشان دهنده یک گرایش در دنیای بازی است.وی ادامه داد: با توجه به موارد ارایه شده در کارگاه ها و سخنرانی های پخش شده در نمایشگاه آلمان، آی تی دنیا برروی چهار محور بازی های اجتماعی-سوشیال، موبیلیتی یا همان همراه، رایانش ابری و بیگ دیتا شکل گرفته است که استفاده از موبایل و اسمارت فون ها به شکل خیلی سخت و سنگین در ایجاد درآمدزایی از قبل هم وجود داشت.مینایی به معرفی cloud یا همان رایانش ابری پرداخت و گفت: بسیاری از شرکت های بزرگ آی تی تمامی سرویس ها و اپلیکیشن ها و آنچه قابل ارائه است را به عنوان یک سرویس اجتماعی که می تواند زیربخش های زیادی از اینترنت را در بر بگیرد ارایه می دهند و این مهم از سال ها قبل مورد توجه قرار گرفته و نشان می دهد که می توان بازی را تحت کنسول یا موبایل یا پی سی روی پهنای باند مناسبی با استفاده از رایانش ابری اجرا کرد.
رییس هیات مدیره بنیاد ملی بازی های رایانه ای به بهره گیری از رایانش ابری برای تولید یا موتورهای تولید گیم اشاره کرد و افزود: موشن کپچر، ضبط حرکت یا موارد دیگر همه به عنوان یک سرویس از طریق رایانش ابری در اختیار تولید کننده ها و مصرف کننده ها قرار می گیرد.
وی ادامه داد: بخش چهارم را برای جمع بندی این سه محور می توانیم داشته باشیم که همان بیگ دیتا (اطلاعات زیاد) است. از بیگ دیتا برای آموزش ماشینی و هوش مصنوعی استفاده می شود. تحلیل این اطلاعات کاری حجیم و وسیع است، دائما از طریق اینترنت این داده ها از کاربران جمع آوری شده و تجزیه و تحلیل می شوند و در نهایت با استفاده از این اطلاعات می توان گرایش مخاطب به بازی ها را حدس زد و محصول را بر اساس این سلیقه به کاربران معرفی کرد.وی در مورد دستاوردهای نمایشگاهCEBIT  (سبیت) آلمان در زمینه آموزش برای تولید بازی های رایانه ای ایرانی توضیح داد: در 2 کارگاه یک روزه که شرکت های استارت آپ برگزار کرده بودند به منظور بهره گیری در ارتقای ارایه بازی سازی در مرکز رشد بنیاد و همچنین بهره گیری از چگونگی استفاده از شرکت های استارت آپ در جهت دهی و سازماندهی «بست پرکتیس» شرکت کردیم.
رییس هیات مدیره بنیاد ملی بازی های رایانه ای افزود: در این نمایشگاه شرکت های موفقی از کشورهای آلمان، ایتالیا و هلند حضور داشتند و در نظر داریم تا  با ارتباط گیری در زمینه برگزاری کارگاه های تخصصی در ایران، زمینه انتقال فن آوری به روز در زمینه تولید بازی را برای بازی سازان ایرانی با حضور شرکت های یاد شده فراهم کنیم.
مینایی با بیان اینکه از شرکت های بازی سازی آلمانی، ایتالیایی و هلندی دعوت شد تا در برگزاری کارگاه های داخلی با ما همکاری کنند گفت: کارگاه های یاد شده به منظور آشنایی بازی سازان با فن آوری جدید بین المللی و همچنین آشنایی شرکت هایی همچون خودروسازی، شرکت نفت، آتش نشانی، شهرداری در زمینه آموزش نیروها از طریق بازی های رایانه ای  برگزار خواهد شد. وی ادامه داد: در حال رایزنی برای برگزاری کارگاه های آموزشی در مرکز رشد بنیاد ملی بازی های رایانه ای هستیم و پیش بینی می شود در تابستان 94 بتوانیم کارگاه هایی همچون کارگاه های نمایشگاه آلمان را در ایران برگزار کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :