آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74264
تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1394 10:27
تعداد بازدید : 1129

تماشای تصاویر خشونت بار آنلاین موجب ضربه روحی می شود

نتیجه تحقیقی که در کنفرانس سالانه انجمن روانشناسان بریتانیا ارایه شده نشان می دهد که تماشای صحنه های خشن در رسانه های اجتماعی ممکن است به ایجاد استرس و اضطراب منجر شود.

BBC- دکتر پم رامسدن، استاد دانکشده علوم اجتماعی دانشگاه بردفورد که این تحقیق را انجام داده می گوید: تاثیر منفی تماشای درد و رنج دیگران روی کسانی که مشاغل درمانی دارند مدت هاست که شناخته شده است. مطالعات مختلف نشان داده اند دیدن افرادی که آسیب روحی خورده اند باعث صدمات روحی در بیینده می شود که به آن آسیب روحی نیابتی می گویند.
وی می افزاید: شبکه های اجتماعی باعث شده اند تا همه بتوانند اخبار خشونت بار و تصاویر فجیع را با جزییانی وحشتناک و بدون تعدیل ببینند. دیدن این اتفاقات و حس کردن عذاب افرادی که آنها را تجربه کرده اند ممکن است بر زندگی روزمره ما تاثیر بگذارد. در این تحقیق ما می خواستیم ببینیم که آیا ممکن است تاثیر دیدن این تصاویر بر مردم طولانی تر باشد و باعث اضطراب و استرس و نیز اختلال تنش زای پس از رویداد شود یا نه.
در این تحقیق ۱۸۹ نفر زن و مرد که متوسط سن شان ۳۷ سال بود شرکت داشتند که پس از تماشای صحنه های وحشتناک اخبار از جمله فروریختن برج های تجارت جهانی، تیراندازی به شاگردان مدرسه و بمب گذاری انتحاری از چندین زاویه از نظر روانی ارزیابی شدند.
بررسی نتایج ارزیابی ها نشان داد که ۲۲ درصد افراد شرکت کننده به طرز بارزی تحت تاثیر تماشای این تصاویر قرار گرفته بودند در حالی که هیچ یک از آنها در معرض هیچ رویداد تکان دهنده ای در زندگی خود
نبودند و فقط این تصاویر را در شبکه های اجتماعی تماشا کرده بودند.
دکتر رامسدن می گوید: این واقعا نگران کننده است که نزدیک به یک چهارم کسانی که این تصاویر را تماشا کرده بودند در ارزیابی بالینی از نظر اختلال تنش زای پس از رویداد نمره بالایی گرفتند و این خطر برای افراد معاشرتی و برونگرا بیشتر بود.
وی توصیه می کند: با وجود تلفن های هوشمند و تبلت که دسترسی به شبکه های اجتماعی را افزایش داده لازم است که مطمئن شویم مردم از خطرات تماشای چنین تصاویری آگاهند و در صورت نیاز از کمک و حمایت برخودار هستند.
اختلال تنش زای پس از رویداد معمولا در کسانی اتفاق می افتد که شاهد اتفاقات وحشتناک بوده اند، کسانی که در جنگ یا زندانی جنگی بوده اند، شاهد یا قربانی تصادف ترافیکی بوده اند یا قربانی تجاوز شده اند از کسانی هستند که ممکن است به این بیماری دچار شوند.
این افراد مرتب خاطره، صحنه ها و احساسات خودشان در زمان این اتفاقات برایشان زنده می شود یا خواب آن را می بینند. آنها اضطراب و افسرگی شدید
پیدا می کنند و به راحتی از کوره در می روند و به شدت عصبانی می شوند.
این افراد احساسات و عواطف مثبت را حس نمی کنند، علاقه به زندگی و فعالیت هایش را از دست می دهند و برای پرهیز از زنده شدن آن اتفاق، فعالیت و معاشرت های خود را محدود می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :