آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74270
تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1394 10:48
تعداد بازدید : 896

برنامه ملی بازی های رایانه ای در نوبت تصویب خاک می خورد

برنامه ملی بازی های رایانه ای با وجود گذشت چهار ماه از تصویبش در کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی، همچنان در صف انتظار تصویب شورای عالی فضای مجازی خاک می خورد.

فناوران- کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی، برنامه ملی بازی های رایانه ای را برای طرح در شورای عالی فضای مجازی بهمن ماه گذشته به تصویب رساند.
سیاست های بهبود آموزش و مهارت بازی سازی یکی از این مصوباتی است که در صورت اجرایی شدن آن توسط دستگاه های ذیربط، نیروی انسانی مورد نیاز صنعت بازی‏های رایانه‏ ای کشور در حوزه های فنی و محتوایی جهت طراحی صدها بازی رایانه ای قوی و جذاب پرورش پیدا خواهند کرد.
مصوبه ساماندهی توزیع فیزیکی و دیجیتال بازی‏های رایانه‏ ای که کارخانه ها، توزیع کنندگان، خرده فروشان و سایت های توزیع کننده بازی را در بر می گیرد، بخش دیگری از این مصوبات است که در صورت تصویب نهایی و ابلاغ آن، فروش بازی‏های رایانه‏ ای داخلی و خارجی در کشور توسط دستگاه های ذیربط ساماندهی شده و توزیع بازی های غیر مجاز کاهش می یابد و زمینه رقابت برای بازی سازان داخلی فراهم خواهد شد. اما این مصوبه هنوز شانس مطرح شدن در شورای عالی فضای مجازی برای تصویب نهایی را پیدا نکرده است.
دبیرکمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی در این مورد به ایرنا گفت: برنامه ملی بازی های رایانه ای در این کمیسیون به تصویب رسیده است.
علیرضا کشاورز افزود: بنیاد ملی بازی های رایانه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش محوری در این برنامه ملی دارد و در کنار آن دیگر نهادها مانند وزارت علوم و آموزش و پرورش فعالیت می کنند.
وی در مورد نحوه بررسی موارد مختلف در حوزه محتوای فضای مجازی گفت: در خرداد ماه سال گذشته مصوبه ای در شورای عالی فضای مجازی شامل 28 عنوان فعالیت به عنوان اقدامات اساسی تصویب شد و شورای عالی مرکز ملی فضای مجازی را مکلف کرد تا در خصوص هریک از این اقدامات اساسی یک برنامه ملی استخراج کند و حتی تعیین کرد این برنامه های ملی باید در کدام یک از کمیسیون های مرکز ملی فضای مجازی باید بررسی شود.
وی افزود: بازی های رایانه ای، لزوم ایجاد بانک های اطلاعاتی الکترونیکی، خط و زبان فاسی در فضای مجازی، رسانه های اجتماعی، آنتی ویروس، سیستم عامل، سند ملی توسعه فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) از جمله این موارد بود.
دبیر کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی از تدوین برنامه ملی در تمامی موارد یاد شده در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: در هر یک از موارد یاد شده قرار است یک برنامه ملی تدوین شود.
وی افزود: قبل از هر اقدام در خصوص موارد یاد شده یک کمیته ملی با عضویت تمامی دستگاه های مرتبط تشکیل می شود تا راهبردهای لازم را پیشنهاد دهد، برای مثال در خصوص برنامه بازی های رایانه ای ابتدا در کمیته بازی های رایانه ای بحث شد و در مرحله بعدی وارد کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی شد.
وی گفت: این برنامه ها عموما تقسیم کار بین دستگاه ها محسوب می شود تا از موازی کاری ها جلوگیری کرده و هماهنگی بیشتری بین نهادهای مختلف ایجاد کند.
دبیر کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: هم اکنون برنامه های دانش نامه های برخط ، کتابخانه های دیجیتال، آینده پژوهی در حوزه محتوای فضای مجازی در حال بررسی است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :