آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74291
تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1394 11:37
تعداد بازدید : 2350

مدیرعامل شرکت گسترش ارتباطات مبنا به گفت‌و‌گو با فناوران اعلام کرد:

خدمات نوین اینترنتی« مبنا» با دریافت پروانه FCP کلید می خورد

گسترش ارتباطات مبنا سال ۸۴ توسط مدیران هفت شرکت فعال و معتبر سرویس دهنده اینترنت به منظور ورود به عرصه های جدید و گسترده تر خدمات اینترنتی تاسیس شد. این شرکت در سال نخست پروانه ISP و در سال ۸۸ پروانه ISDP استان تهران و در ابتدای سال ۹۲ موفق به دریافت پروانه ISDP برای تمامی استان های کشور شد و با تلاش شبانه روزی همکاران این مجموعه در حال حاضر با بیش از ۱۵ گیگابیت ظرفیت اینترنت و اینترانت در شبکه کشوری خود، به عنوان بزرگ ترین شرکت ISDP کشور شناخته می شود. در خصوص چشم انداز خدمات ارتباطی و اینترنت در کشور با مدیرعامل شرکت گسترش ارتباطات مبنا به گفت و گو نشستیم. محمد اسمی، همچون بسیاری از مدیران با سابقه این حوزه از حدود پانزده سال پیش در خدمات اینترنت حضور داشته و به عنوان یکی از موسسین شرکت گسترش ارتباطات مبنا از سال ۸۷ مدیرعاملی مجموعه را به عهده دارد. ماحصل این گفت‎و‎گو را در ادامه می‎خوانید.

 تمرکز خدمات مبنا بر روی چه نوعی از خدمات است؟
خدمات شرکت مبنا در سال‎های اخیر بیشتر در حوزه عمده فروشی پهنای باند اختصاصی به شرکت‎های دولتی و خصوصی، موسسات و دیگر شرکت های اینترنتی و مخابراتی متمرکز بوده است.
 لطفا در مورد برنامه آتی شرکت مبنا توضیح دهید.
مبنا به لحاظ سهم بازار و گستره خدمات، بر اساس اصول حاکم بر پروانه ارتباطات ثابت (FCP)، تنها شرکت ISDP است که به تنهایی صلاحیت اخذ پروانه FCP را کسب و برای دریافت این پروانه اقدام کرده است. با توجه به ظرفیت های موجود در پروانه FCP، مبنا برنامه های جامع و گسترده ای برای ارایه خدمات نوین در سطح کشور و در دو زمینه خدمات سازمانی و کاربران نهایی تدارک دیده است.
 در خصوص برنامه های مبنا در زمینه های خدمات فوق بیشتر توضیح دهید.
ارایه خدمات اینترنت پرسرعت در کشور تا قبل از صدور پروانه FCP در دست انداز محدودیت فنآوری و نیز چالش های ده ساله مخابرات و شرکت های ندا (PAP) گرفتار بوده، با ارایه پروانه FCP، سازمان تنظیم مقررات، افق اپراتوری را برای شرکت های اینترنتی ترسیم کرده است، که جا دارد از مسوولان سازمان به لحاظ وسعت دید، رفع تنگناهای پروانه ای و به ویژه، لحاظ کردن نقطه نظرات کارشناسی سازمان های صنفی بخش‎خصوصی تشکر ویژه ای داشته باشم. با برداشته شدن محدودیت های فنآوری و بخصوص با تاکید پروانه بر ایجاد شبکه‎های جدید دسترسی و انتقال توسط شرکت های FCP، امکان ارایه خدمات با استاندارد روز دنیا در کشور میسر شده است. در این راستا همکاران من در مبنا طرح های فنی و اجرایی برای ارایه خدمات اینترنت با سرعت ۲۴، ۱۰۰ و ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه به کاربران نهایی در سراسر کشور را تدوین کرده اند.
 از نظر شما چرا ارتباطات پهن باند با این سرعت ها ضروری است؟
در وهله نخست مردم عزیز ما شایسته این هستند که از سرویس های به روز دنیا به نحو مطلوب بهره مند شوند، از طرف دیگر قرار نیست ما تا ابد در ارایه خدمات فنآوری اطلاعات فاصله ده ساله و یا بیشتر را با فنآوری های روز دنیا داشته باشیم و از همه مهم تر توسعه فنآوری اطلاعات در دنیا به عنوان مسیر میانبر توسعه کشورها شناخته می شود، چرا که برگشت سرمایه در این حوزه بسیار سریع تر از دیگر حوزه ها بوده و همانطور که می دانید در کشورهای در حال توسعه هر 10درصد رشد حوزه ICT بیش از2درصد رشد تولید ناخالص ملی را در پی خواهد داشت.
  با توجه وضعیت موجود ADSL و نیز به لحاظ فنی، آیا ارایه خدمات با سرعت هایی که بیان داشتید، امکانپذیر است؟
همانگونه که اشاره شد، در پروانه FCP ، محدودیت های فنآوری از خدمات ارتباطی برداشته شده و راه برای ورود به عرصه فنآوری های جدید مهیا شده است و از این رو خدمات منحصر به ADSL نخواهد بود و خدماتی نظیر VDSL، ارتباطات بر بستر فیبر نوری و ارتباطات بی سیم نظیر نسل جدید WiFi (استاندارد 802.11ac) و حتی در آینده نزدیک با تدوین چهارچوب های ارایه فرکانس به شرکت های FCP، امکان ارایه خدمات LTE ثابت به کاربران مهیا می شود. با این اوصاف ارتباط کاربران در آینده محدود به یک فنآوری و یک بستر ارتباطی خاص نخواهد بود.
 آیا با توجه به این چشم انداز، خرید اینترنت از خارج از کشور به همین نسبت افزایش خواهد داشت؟
خیر، اعتقاد ما بر این است که مشابه تمام کشورهایی که اینترنت با سرعت بسیار بالا ارایه می کنند، نظیر کره جنوبی و ژاپن، در آینده نه چندان دور بیش از 80درصد مصرف کاربران از سرویس ها و محتوای تولید داخل کشور خواهد بود، در همین زمینه همکاران من در مبنا با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی معتبر کشور، چند طرح از جمله، طرح شبکه CDN کشوری را در دست تهیه دارند تا پاسخگوی نیاز روزافزون کشور به خدمات محتوا باشند.
 به عنوان پرسش پایانی، آیا برای اجرای این حجم از خدمات، مبنا به تنهایی در این زمینه قدم برمی دارد؟
در راستای تحقق برنامه ها و با نگاه به گستره کل کشور و نیاز به حجم وسیع سرمایه گذاری، قطعا فضای مناسبی برای مشارکت در این زمینه وجود دارد و مبنا نیز دست همه همکاران و علاقه مندان به سرمایه گذاری در حوزه ارتباطات را صمیمانه می فشارد و امیدواریم در زمان نه چندان دوری شاهد تحولی در صنعت اینترنت کشور باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :