آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74545
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1394 12:37
تعداد بازدید : 1822

در آرزوی تکمیل پازل قدرت

علی اصلان شهلا- شاید روزی که وزیر ارتباطات از مجلس کارت زرد می گرفت، فکرش را هم نمی کرد 28 روز بعد، مجلس بخواهد اختیاراتش را هم کاهش دهد. اما اصرار نمایندگان اصولگرای نزدیک به جبهه پایداری برای ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی، کار خودش را کرد و این طرح قرار است امروز در صحن مجلس بررسی شود.

اما نکات ابهام در طرح ادغام این دو شورا بسیار است. شاید بزرگ ترین ابهام این باشد که اگر قرار است تنها یک مرکز تصمیم گیری در فضای مجازی باشد، چرا تلاشی برای ادغام شورای عالی اطلاع رسانی و دیگر شوراهای این حوزه صورت نمی گیرد؟
در پاسخ به این سوال اولا باید گفت که این شورا یک بار و در زمانی که دولت احمدی نژاد برای حذف شوراها تلاش می کرد، توانست با حکم حکومتی به حیات خود ادامه دهد. 
اما تحلیل دیگری نیز وجود دارد که می گوید تا زمانی که شورای عالی اطلاع رسانی، چندان فعال نیست و صرفا به اجرای چند برنامه کاربردی در حوزه محتوا می پردازد، عملا مزاحمتی برای کسی فراهم نکرده چرا باید برای حذف آن تلاش و هزینه کرد.
این تفسیر را می توان در کنار تحلیل رییس شورای عالی فضای مجازی قرار داد که خیلی پیش از آن که مجلس به فکر ادغام این دو شورا بیفتد، با تشکیل کمیته ای به مطالعه این موضوع پرداخته بود.
نکته جالب تر این که شورای عالی فضای مجازی به تعبیر رییسش می خواهد «ابررگولاتور» حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد و قاعدتا برای ابررگولاتور شدن، چاره ای جز کنار زدن رقبا نیست. چرا که دو پادشاه در یک اقلیم نمی گنجند و نمی توان رگولاتور اصلی حوزه ای شد که شورایی دیگر در بخشی از آن، مدعی کار و تصمیم گیری است.
اما قاعدتا شورای عالی فضای مجازی نمی تواند از اختیارات و امکانات شورای عالی فناوری اطلاعات به راحتی بگذرد و به جای تلاش برای انحلال آن (که به نظر آسان تر و کم دردسرتر می رسد) می خواهد پازل قدرتش را با به کارگیری نیروی انسانی و ساختار شورای عالی فناوری اطلاعات تکمیل کند. 
سوال اینجاست که آیا سنبه دولت در مجلس پرزورتر خواهد بود یا نمایندگان موافق طرح و شورای عالی فضای مجازی؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :