آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74554
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1394 12:51
تعداد بازدید : 907

تحقیق و تفحص مجلس از مخابرات رای نیاورد

چند سالی از تحقیق و تفحص مجلس هشتم از شرکت مخابرات می گذرد و حال نمایندگان مجلس نهم بار دیگر بر لزوم تحقیق و تفحص از این شرکت تاکید کردند؛ البته سخنگوی این شرکت مدعی است که این کار به نوعی اتلاف وقت محسوب می شود.

ایسنا- آبان ماه سال گذشته بود که برخی نمایندگان مجلس بر لزوم تحقیق و تفحص مجلس از شرکت مخابرات تاکید کرده و از پیگیری این موضوع خبر دادند. در آن دوره نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،  از کلید خوردن طرح تحقیق و تفحص از شرکت مخابرات خبر داده و اینگونه اعلام کرد که این طرح تاکنون به امضای 10 نفر از نمایندگان رسیده و در تحقیق و تفحص از شرکت مخابرات به بررسی واگذاری این شرکت و عملکرد آن پرداخته خواهد شد.
این نماینده مجلس در آن دوره در گفت و گوهای متعدد خود با رسانه ها و در رسانه ملی اینگونه عنوان کرد که شرکت مخابرات یک شبه از بخش دولتی به بخش شبه دولتی واگذار شده و واردات بی رویه تجهیزات مخابراتی از خارج کشور، نامشخص بودن تکلیف بیمه کارگزاران مخابرات روستایی، تعطیلی کارخانه های مخابراتی کشور و نبود پژوهشگاه و دانشگاه در حوزه مخابرات به دست مردان مخابراتی در شرایطی صورت می گیرد که مسوولان وزارت ارتباطات در خوابند و مخابراتی ها بیدار هستند.
به دنبال این نوع اظهار نظرها در نهایت این طرح در مجلس رقم خورد و اردیبهشت امسال این موضوع حالت جدی تری به خود گرفت و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست تقاضا برای تفحص از شرکت مخابرات ایران را در کمیسیون صنایع و معادن مورد بررسی و تبادل نظر بین نمایندگان و شرکت خدمات دهنده قرار دادند و در نهایت هفته گذشته اینگونه اعلام شد که این موضوع در جلسه روز بیستم اردیبهشت کمیسیون صنایع مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
اما داود زارعیان، سخنگوی شرکت مخابرات ایران، دراین زمینه مدعی است که مجلس نباید وقت خود را برای چنین موضوعی تلف کند چراکه در شرکت مخابرات ایران همه چیز طبق قانون و بر اساس مصوبات ابلاغی صورت می گیرد.
بنا بر اظهارات نمایندگان مجلس در طرح جدید، برای تحقیق و تفحص از مخابرات محورهای مختلفی همچون میزان انطباق واگذاری شرکت مخابرات با موازین قانونی و بررسی شیوه واگذاری، جایگاه شرعی و قانونی وظایف و سپرده های مردم در شرکت مخابرات در ساختار مالی و مالکیت شرکت مذکور، اجرا نشدن مصوبات مربوط به کارگزاران روستایی، بررسی رعایت ضوابط قانونی در تعیین تعرفه ارایه خدمات و دیگر اقدامات شرکت ها و نحوه فروش اموال شرکت مخابرات و شرکت های تابعه مورد توجه و تاکید قرار گرفته است.
در نهایت اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس روز گذشته با اکثریت آرا با درخواست تحقیق و تفحص از شرکت مخابرات ایران مخالفت کردند.
سیدمحمد بیاتیان، عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این باره تصریح کرد: در جلسه گذشته کمیسیون، جزئیات درخواست جمعی از نمایندگان درباره تحقیق و تفحص از شرکت مخابرات ایران با حضور واعظی  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  و مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با نمایندگان متقاضی به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در جلسه امروز رای گیری نهایی انجام شد که 13 مخالف و 7 موافق رای خود را اعلام کردند و به این ترتیب این تقاضا از دستور کار کمیسیون خارج شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :