آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74558
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1394 12:55
تعداد بازدید : 2365

بازار دوربین و تجهیزات عکاسی گران قیمت در حال سفارشی شدن است

افزایش قیمت کالاهای دیجیتال و کامپیوتری در سال های اخیر و به ویژه یک سال گذشته موجب شده است که سهم تقاضا برای برخی از کالاهای دیجیتال به ویچه گران قیمت های بازار کاهش یابد و در مقابل بازار دست دوم فروش ها گرم و پررونق شود.

نمونه این اتفاق را در بازار دوربین عکاسی و تجهیزات جانبی حرفه ای به وضوح مشاهده می کنیم. 
به صورتی که در دو سال گذشته بازار دوربین و تجهیزات حرفه ای با کاهش تقاضا و در برخی از برهه های زمانی با افت شدید میزان خرید مواجه شده است.
به گفته کارشناسان البته دوربین های حرفه ای و همچنین تجهیزات حرفه ای عکاسی نظیر لنز، سه پایه، چتر و کالاهایی از این دست نیاز گروهی مشخص است که معمولا از این طریق کسب درآمد کرده و به همین دلیل این کالاها بازاری گرم دارند. 
 زیرا معمولا عکاس ها بهای آنچه گران خریده اند را روی خدمات خود محاسبه کرده و قیمت خدمات خود را افزایش می دهند.
اما در برخی از برهه های زمانی رشد قیمت در حدی است که خرید یک نمونه کارکرده به مراتب به صرفه تر از خرید یک نمونه آکبند است. البته به شرطی که دوربین یا تجهیزات جانبی کارکرده سالم و تمیز یافته شود. 
در برخی از موارد هم مشاهده شده است که یک مدل دوربین، لنز یا برخی از تجهیزات جانبی چنان در بازار کمیاب شده اند که عکاس های حرفه ای به ناچار به سراغ نمونه های کارکرده می روند.
این مورد در بازار دوربین های آنالوگ و همچنین لنز دوربین های دیجیتال و سه پایه و سایر تجهیزات عکاسی مشهودتر است تا بازار دوربین های 
دیجیتال. به این ترتیب بازار کارکرده فروش های دوربین رونق گرفته و فروشندگان این دوربین ها با توجه به شرایط بازار کاهش قدرت یا درجه نیاز خریدار به کالا روی قیمت آنچه در اختیار دارد 
مانور می دهد.
محمد نصیری یک فعال بازار دوربین های عکاسی در خیابان ناصر خسرو در این زمینه می گوید: برای کابران حرفه­ای دوربین های دیجیتال عکاسی، به ویژه آنهایی که نیاز جدی و روزانه به تجهیزات حرفه ای و یا حتی بدنه دوربین های حرفه ای دارند فرقی نمی کند که بازار راکد است یا خیر! فرقی نمی کند که فلان دوربین چقدر گران شده است یا ارزان! در هر حال آنها باید نیاز خود را از این بازار پر نوسان و بی نظم تامین کنند.  در غیر این صورت کار آنها عقب افتاده و ضرر و زیانی که نصیب آنها می شود شاید بیشتر از بهایی است که باید بابت خرید کالای جدید بپردازند!  وی افزود: به همین دلیل بازار دوربین و تجهیزات عکاسی کارکرده رونق چشمگیری گرفته است. البته به شرطی که کالای تمیز  و بدون عیب در بازار یافت شود.
یکی دیگر از فعالان بازار هم در این باره می گوید: این اواخر در پی رشد شدید قیمت ها محدود مشتریان خاص هم دیگر یارای خرید تجهیزات حرفه ای گران قیمت را نداشته و در نتیجه در پی راهکار دیگری برای انجام کارهایشان بر آمده اند. یکی از این راهکارها روی آوری به سمت استفاده از تجهیزات و یا حتی دوربین های کارکرده است که از قضا این اواخر 
در بازار آنها نیز با کاهش موجودی در بازار مواجه شده ایم. 
جوادزاده یکی از عرضه کنندگان تجهیزات حرفه ای عکاسی هم در این زمینه می گوید: خرید یک دوربین یا لنز کاررکده به مراتب پرخطرتر از خرید سه پایه و چتر و پروژکتور است. زیرا لنز و دوربینن ممکن است هزار و یک
 ایراد پنهان داشته باشند که کار عکاسی را مختل کنند. 
وی همچنین با اشاره به کمیاب شدن دوربین های حرفه ای آکبند و کارکرده گفت: دوربين هایی که در رده دوربين هاي فوق حرفه اي هستند به شدت در بازار کمياب و می توان گفت بازار این کالاها نیز مانند سایر کالاهای گران قیمت در حال سفارشی شدن است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :