آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74569
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1394 13:10
تعداد بازدید : 1255

19 راه برای کاهش عوارض احتمالی امواج موبایل

اگرچه آثار امواج تلفن همراه روی کاربران این ابزار هنوز مخالفان و موافقان خود را دارد و به قطع نمی توان نسبت به این امر اظهار نظر کرد، اما راه های ساده و مفیدی برای کاهش عوارض احتمالی ناشی از امواج تلفن های همراه وجود دارد که آشنایی با برخی از این روش ها سودمند است.

         مدت زمان مکالمه تان را کاهش دهید
بهترین راهکار این است که مدت زمان مکالمه با تلفن همراه را کاهش دهید. برخی مطالعات تماس های طولانی با این وسیله را مفید ارزیابی نمی کنند.

        کودکان از موبایل استفاده نکنند
به هیچ وجه درست نیست که کودکان یک تلفن همراه مخصوص خودشان داشته باشند، چون مغز کودکان در حال رشد است و اثر امواج تلفن همراه بر آنها پنج برابر بیشتر است. بهتر است کودکان جز در موارد ضرورت، با تلفن همراه خود صحبت نکنند.

        تلفن همراه را درجیب شلوار یا روی کمربندتان قرارندهید
بهتر است تلفن همراه را در جیب شلوارتان قرار ندهید، چون بافت های بخش پایینی بدن بیشتر از بافت های سر و صورت، اشعه های تلفن همراه را جذب می کند. نتایج یک مطالعه نشان می دهد مردانی که تلفن همراه را در جیب شلوارشان قرار می دهند، تعداد اسپرم هایشان ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

        اول بگذارید ارتباط برقرار شود
وقتی شماره گرفتید، اجازه دهید اول ارتباط با طرف مقابل برقرار شود، سپس موبایل را روی گوش تان قرار دهید. در این صورت تحت اشعه کمتری قرار می گیرید. شما می توانید برقرار شدن ارتباط را روی صفحه تلفن همراه تان ببینید.

        تلفن همراه را داخل پوشش های فلزی قرار ندهید
برای موبایل تان پوشش های فلزی نخرید. این محفظه های فلزی مانند یک گیرنده عمل کرده و اثر امواج تلفن همراه را که به سمت بدن شما می آیند، تشدید و منعکس می کنند.

         تلفن همراهی با میزان اِس.اِی.آر پایین تر بخرید
هنگام خرید تلفن همراه به میزان اِس.اِی.آر (جذب پایین اشعه برای بدن) آن توجه کنید. این عدد به طور معمول به وسیله شرکت سازنده تلفن همراه روی گوشی یا کاتالوگ آن درج می شود و نشان می دهد که هنگام استفاده از تلفن همراه چه مقدار از امواج جذب بدن شما می شود.
هر چه این عدد در یک گوشی تلفن همراه پایین تر باشد، آن گوشی ایمن تر است.
        از هدست استفاده کنید
برای اینکه امواج تلفن همراه هنگامی که آن را روی گوش تان قرار داده اید مغز شما را نشانه نروند، باید آن را از سرتان دور کنید.
بهترین کار این است که به جای قرار دادن تلفن همراه روی گوش تان، از یک «هندزفری» یا «هدست» 
سیم دار استفاده کنید. این کار موجب می شود امواج تلفن همراه به سمت مغز شما نیایند.

         از اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنید
برای کاهش تماس با امواج مضر تلفن همراه، هنگام صحبت کردن با آن، از اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنید. فراموش نکنید در این شرایط تلاش کنید تا می توانید تلفن همراه را دورتر از بدن تان قرار دهید. با بیشتر شدن فاصله، میزان امواج الکترومغناطیس به میزان زیادی کاهش می یابد.

         از آنتی اکسیدان ها استفاده کنید
آنتی اکسیدان ها موادی در بدن هستند که از پیری پیشگیری می کنند و برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند. امواج تلفن همراه می توانند این ترکیبات حیاتی بدن را از بین ببرند و فرمول شیمیایی آنها را بشکنند. 
بنابراین چون در طول روز شما مدت زیادی تحت تابش این اشعه های مضر قرار می گیرید، خوب است روزانه از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان بیشتری استفاده کنید.
         روی آنتن موبایل را نپوشانید
مسدود کردن آنتن تلفن همراه هنگام استفاده از آن، مقدار پرتوهای جذب شده از طریق مغز را افزایش می دهد. این کار موجب می شود کارایی تلفن همراه کاهش یابد و موجب شود موبایل از نیروی بیشتری برای ایجاد کیفیت استفاده کند و پرتوهای بیشتری را منتشر کند.

          موبایل در منزل
بهتر است موبایل را هنگام خواب دور از خودتان قرار دهید. همچنین در حالت آنتن دهی بالای موبایل در محل سکونت یا محل کار و داشتن علائمی نظیر سردرد، وزوز گوش، اضطراب، عدم کیفیت خواب خوب مثل بی خوابی یا کابوس، سوزش چشم ، فشار خون بالا یا حالت گُر گرفتگی، اضطراب و دلهره، تپش نامنظم قلب، استرس و پرخاشگری به احتمال زیاد در معرض امواج قوی الکترومغناطیس قرار دارید. بهتر است نسبت به شناسایی و ایزوله کردن محیط خود در برابر امواج بالا اقدام کنید.

        خانم های باردار از موبایل استفاده نکنند
امواج موبایل می تواند بر سلول های در حال شکل گیری و DNA جنین اثراتی داشته باشد. لذا بهتر است خانم های باردار در طول ایام بارداری، موبایل را از خود دور نگه دارند، خصوصا هنگام زنگ خوردن موبایل یا برقرار شدن تماس که بیشترین میزان موج را دارا است، موبایل در نزدیکی بدن آنها نباشد. همچنین قرارگیری موبایل روی قلب باعث ایجاد اختلال و بی نظمی در ضربان قلب شده و در بلندمدت می تواند اثرات مخربی بر نظم قلب به جا بگذارد.
         احتمال ارتباط موبایل با بیماری های خاص 
امواج الکترومغناطیس تاثیراتی روی سلول های ضعیف گذاشته و می تواند در بیماری و طولانی شدن درمان آن تاثیر بگذارد. لذا بهتر است افراد با بیماری های خاص خصوصا تومور، ام اس، لوسمی، اختلالات خونی و قلبی و کلیوی یا افرادی که پروتز یا قعطه فلزی در بدن دارند، از موبایل و امواج الکترو مغناطیس دوری کنند.

         در بیمارستان از موبایل استفاده نکنید
استفاده از تلفن همراه در کنار تخت بیماران یا تجهیزات پزشکی تایید نمی شود. سازمان جهانی بهداشت یک سری وسایل و تجهیزات پزشکی را مشخص کرده که موبایل و سیستم های وایرلس از فواصل نزدیک می تواند روی آنها تأثیر بد بگذارد.

        در پمپ بنزین از موبایل استفاده نکنید
به گزارش تبیان، امواج موبایل به دلیل داشتن پرتوهای قوی امواج الکترومغناطیس می تواند با برخورد به اشیای فلزی جرقه ایجاد کند.
موارد بسیار زیادی از انفجار خودروهای در حال سوخت گیری، به دلیل استفاده از موبایل در جایگاه سوخت بوده که پرتوها با ایجاد جرقه در محل بخارهای بنزین، باعث انفجار و شعله وری محل شده اند.

        ۱۶- موبایل را نزدیک کارت های اعتباری قرار ندهید
زنگ خوردن موبایل در نزدیکی کارت های اعتباری مغناطیسی نیز می تواند باعث اختلال در کارایی آنها شود.

      استفاده از اینترنت امواج الکترومغناطیسی را افزایش می دهد
اتصال به اینترنت موبایل، امواج الکترومغناطیسی را چندین برابر می کند. لذا بهتر است در موارد ضروری از اینترنت موبایل استفاده کنید و بعد از استفاده، در حالت خاموش قرار دهید یا بهتر است در مواقع لزوم از وای فای موبایل به جای اینترنت سیم کارت استفاده کنید.

      در وسیله نقلیه از موبایل استفاده نکنید
موبایل در حال حرکت به میزان چند برابر آلودگی موجی تولید می کند. همچنین به دلیل وجود دیواره های فلزی در خودرو، امواج در داخل خودرو محبوس شده و باعث جذب و نفوذ بیشتر امواج به بدن می شود. همچنین استفاده طولانی مدت از موبایل هنگام رانندگی باعث بروز سردرد، سرگیجه، اختلال در هوشیاری و واکنش سریع راننده می شود.

         به جای تماس، پیام بزنید یا از تلفن ثابت استفاده کنید
از موبایل در مواقع ضروری، استفاده کنید و بیشتر از تلفن ثابت و یا ارسال پیامک استفاده کنبد. البته در این کار هم نباید زیاده روی کنید تا دچار بیماری های دیگر همچون گردن درد نشوید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :