آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74573
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1394 13:15
تعداد بازدید : 957

انتقاد رئیس بورس از تاثیر سیاست‌های بانک مرکزی

راه‎اندازی سامانه صندوق توسعه بازار برای ایجاد شفافیت بیشتر در بورس

روز گذشته محمد فطانت رییس سازمان بورس در یک نشست خبری شرکت کرد و مسائل بازار سرمایه را به تفصیل تشریح کرد. او در این نشست از سیاست‎های بانک مرکزی انتقاد کرد، وضعیت بورس را در کل مثبت عنوان کرد و در مورد انتقادها به صندوق توسعه بازار هم گفت: این صندوق دیگر در مالکیت سازمان بورس نیست. از صندوق خواسته‎ایم سایت خود را راه‎اندازی کرده و اطلاعات مربوطه را در این سامانه به صورت آنلاین منتشر کند.


فناوران- ریس سازمان بورس، شاخص کل را به دماسنج اقتصاد  تشبیه کرد و در مورد وضعیت بورس گفت: نسبت پی به ای بورس (نسبت قيمت به سود) در حال حاضر ۵.۲۲ و فرابورس ۶.۹۷ است. ارزش بورس ۲۸۲ هزار میلیارد تومان و ارزش فرابورس ۵۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. جمع دارایی شرکت های بورسی ۸۰۰ هزار میلیارد تومان و بدهی آنها ۶۳۷ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: حقوق صاحبان سهام در مقایسه با ارزش بازار شرکت ها بورسی ۱.۷ برابر است. در فرابورس جمع دارایی شرکت ها ۸۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و بدهی های فرابورسی ها ۶۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و جمع حقوق صاحبان سهام فرابورسی ۲۱ هزار میلیار تومان است.

 افزایش دامنه نوسان شرکت‎ها
فطانت گفت: از ابتدای خرداد ماه امسال دامنه نوسان شرکت های بورسی مورد معامله با یک درصد اضافه شدن از ۴ به ۵ تغییر می‎کند. یعنی به صورت روزانه هر سهم مورد معامله می‎تواند ۵ درصد مثبت یا منفی مورد معامله قرار گیرد که امید است این اقدام منجر به کاهش صف ها و بازگرداندن رونق به بازار شود.

 درخواست برای انتشار ماهانه اطلاعات
رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در مورد دیگر اقدام صورت گرفته برای شفافیت بیشتر بازار سرمایه گفت: در جهت افزایش شفافیت اطلاعات بازار و اینکه بازار متوقف بر اطلاعات سه ماهه نباشد از شرکت ها درخواست کرده ایم که آمار تولید و فروش خود را به صورت ماهانه و اختیاری منتشر کنند. در فاز اول خودروسازان اطلاعات را ماهانه منتشر می کنند و این موضوع به بقیه شرکت ها تعمیم پیدا می کند.

 راه اندازی سایت صندوق توسعه بازار 
فطانت در مورد انتقاداتی که نسبت به عملکرد صندوق توسعه بازار و دخالت آن مطرح می‎شود، گفت: صندوق توسعه بازار از جمله نهادهای مالی تحت نظارت بورس است و مدیریت آن در دست ما نیست. پیش از این، مدیریت آن در دست یک شرکت تامین سرمایه بود که در حال حاضر به مرکز مالی ایران منتقل شده است. از صندوق خواسته ایم که سایت خود را راه اندازی کند و اطلاعات مربوط به پورتفوی و غیره را در سامانه به صورت آنلاین در اختیار سهامداران قرار دهد و این سامانه در جهت شفافیت فعالیت بازار به زودی راه اندازی خواهد شد.
وی با بیان اینکه این صندوق ابزاری بود که اگر خوب از آن استفاده می شد، می توانست در بازار موثر باشد، افزود: نسبت به شفافیت عملکرد این صندوق باید اقدام شود.

 انتقاد از بانک مرکزی 
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان اینکه ما شاهد کمبود نقدینگی در بازار سرمایه هستیم که ناشی از برخی سیاست ها از جمله سیاست های پولی بانک مرکزی، نرخ بهره، سپرده قانونی، نرخ سپرده غیر بانکی، نرخ شکنی برخی موسسات غیر مجاز و نرخ بازده بدون ریسک از طریق موسسات است و اینها همگی بر رفتار بازار سرمایه تاثیرگذار است. البته مسئولان نسبت به کاهش نرخ سود بانکی به دفعات تاکید کرده اند.
وی گفت: سود بانک ها از بارزترین نکاتی است که بر روی بازار سرمایه تاثیر می گذارد و شاخص بورس نماینده وضعیت اقتصادی است و انعکاس خود را بر روی شاخص خواهد گذاشت.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد افت شاخص و وضعیت فعلی که بازار سرمایه برای سهامداران ایجاد کرده است، گفت: پتانسیل بازار بسیار خوب است و عوامل تاثیرگذار در بازار سرمایه از جمله بحث مذاکرات مثبت است اما به این معنا نیست که بتوانیم در مورد قیمت ها و خرید و فروش ها اجبار کنیم که تصمیم گیری های سهامداران براساس آنها صورت گیرد. هرکس در بازار فعال است از بلوغ فکری و تجربه بالایی نسبت به بقیه فعالان سایر بازارها برخوردار است و براساس تحلیل و اینکه کدام سهم در چه شرایطی قرار دارد، خرید و فروش می کند و سیاست ها  و استراتژی هر فرد و تصمیم برای ورود و خروج به این بازار با هر قیمتی توسط خود آنها صورت می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: همیشه از اینکه بخواهیم توصیه خاصی نسبت به سهامی بکنیم، احتراز کرده ایم و اینکه شرایط بازار سرمایه پر پتانسیل است، تحمیل شخصی بنده است و لزوما اینکه این نظر بر بازار حاکم شود، نیست.

 رفتار حقوقی ها؛ عارضه جدی بازار سرمایه
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه رفتار شرکت های حقوقی همواره مورد مطالبه است، گفت: امسال حمایت جدی از طریق حقیقی ها در بازار وجود داشته است اما رفتار برخی حقوقی ها در بازار سهام تاثیر گذاشته که منفی و نابهنگام بوده است. در این زمینه که جلوی خرید و فروش حقوقی ها در بازار را بگیریم و از عرضه سهام توسط آنها جلوگیری کنیم، چنین ابزاری در اختیار نداریم. تجربه خوبی از رفتارها، ممانعت ها و سختگیری ها نسبت به جلوگیری از فروش حقوقی ها در ذهن بازار نیست. یکی از عارضه های جدی بازار رفتار حقوقی است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :