آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74687
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1394 11:23
تعداد بازدید : 1548

در پرحاشیه‌ترین مجمع مخابرات ایران

هر سهم «اخابر» 40 تومان سود کرد

همانطور که پیش بینی می شد پنج شنبه پیش مجمع شرکت مخابرات ایران همراه با حواشی بسیار برگزار شد. حاشیه هایی که این بار حاضر نشدن سیدهاشمی رییس هیات مدیره این شرکت در آن باعث شده تا بسیاری از سهامداران خرد با دلخوری آن را ترک کنند.

فناوران- مجمع امسال مخابرات در حالی برگزار شد که تنها 5 روز قبل از آن به دستور رییس هیات مدیره این شرکت، مدیرعامل مخابرات برکنار شد. این درحالی بود که دو سهامدار عمده این شرکت یعنی دولت و نماینده سهام عدالت از این تصمیم خبر نداشتند. در نتیجه همانطور که پیش بینی می شد این دو نماینده نیز در مجمع امسال حاضر نشدند تا این مراسم با حضور 43/55 درصد از سهامدارن خود در در سالن خليج فارس پژوهشگاه نيرو رسمیت یابد. 
با این وجود در حالی که بسیاری از رسانه های خبری همانند تعداد زیادی از سهامداران مشتاق دانستن علل اصلی برکناری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران بودند اما سید هاشمی، رییس هیات مدیره مخابرات نیز به دلیل مسافرت خارج از کشور موفق به حضور در این مجمع نشد و ارایه پاسخ در این باره بر عهده محمدرضا مدرس خیابانی، عضو هیات مدیره مخابرات یعنی نماینده شرکت شهریار مهستان به عنوان رییس جلسه گذاشته شد. با این حال پاسخ های خیابانی در بسیاری از موارد نتوانست سهامداران خرد را راضی کند. 
 پرداخت ۴۱ هزار میلیاردی به دولت در سال ۹۳
معاون راهبردی شرکت مخابرات ایران از پرداخت ۴۱ هزار و ۳۳۳ میلیارد ریال توسط این شرکت به دولت در سال ۹۳ خبرداد و گفت: این شرکت هم اکنون ۲۹.۴ میلیون خط ثابت، ۴ میلیون و ۷۶ هزار پورت ADSL و ۶۲.۹ میلیون خط تلفن همراه است.
حاج حسین خانی هدف شرکت مخابرات ایران در سال 93 را دایری یک میلیون خط تلفن ثابت عنوان کرد که با تحقق 951 هزار و 472 خط هدف به میزان 95 درصد محقق شده است همچنین این شرکت باید در سال گذشته 6 میلیون خط تلفن همراه جدید دایر می کرد که با دایر کردن 6 میلیون و 700 هزار خط به میزان 112 درصد برنامه خود را محقق کرده است.
وی گفت: همچنین برنامه این شرکت در زمینه دایری پورت پرسرعت دیتا نیز از مجموع 3 میلیون و 23 هزار پورت با دایر شدن یک میلیون و 310 هزار پورت به میزان 43 درصد تحقق یافته است.
معاون راهبردی شرکت مخابرات ایران با بیان روند رشد تعداد شماره های مشغول به کار تلفن ثابت از سال 88 تا 93 توضیح داد: تعداد شماره های مشغول به کار تلفن ثابت از 24.9 میلیون شماره در سال 88 به 29.4 میلیون شماره در سال 93 افزایش یافته که تعداد شماره های مشغول به کار در سال 93 حدود 3.3 درصد نسبت به سال 92 رشد داشته است.
حاج حسین خانی یادآور شد: براین اساس ضریب نفوذ تلفن ثابت در سال گذشته 2.3 درصد نسبت به سال 92 افزایش یافت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان فعالیت های شرکت ارتباطات سیار، سهم این اپراتور از بازار سیم کارت های فعال کشور را 61 درصد اعلام کرد که 96.4 درصد پوشش جمعیتی در کل کشور را داراست.
حاج حسین خانی تصریح کرد: همراه اول در سال 93، یک میلیون و 295 هزار سیم کارت دایمی جدید فروخته که 510 هزار و 938 مشترک جدید به شبکه متصل شده اند؛ همچنین تعداد سیم کارت های اعتباری فروخته شده در سال 93 ، 8 میلیون و 76 هزار سیم کارت بوده که 6 میلیون و 198 هزار مشترک جدید به شبکه متصل شده اند.
حاج حسین خانی ضریب نفوذ تلفن همراه در سال 93 را 80.5 درصد اعلام کرد. 
معاون راهبردی شرکت مخابرات ایران میزان پرداختی مخابرات به دولت را در سال های 87، 11 هزار و 324 میلیارد ریال و در  سال 93، 41 هزار و 333 میلیارد ریال به دولت پرداخت کرده است.
 اعتراض به افزایش نیافتن تعرفه 
در این مراسم سهامداران بارها اعتراض خود را نسبت به افزایش نیافتن تعرفه های مخابراتی و کاهش ارزش سهام این شرکت در بازار اعلام می کردند. به گفته سهامداران، قیمت هر سهم مخابرات از 400 تومان در سال 92 به 340 تومان در سال 93 کاهش یافته و این کاهش با نزول قیمت به 240 تومان با نزدیک شدن به مجمع 94 ادامه یافته است.سهامداران معترض بودند علیرغم ارزش ذاتی دارایی های مخابرات که در نتیجه ارزش سهام این شرکت بیش از رقم های فعلی است اما این شرکت اقدامی برای حمایت از سهام انجام نمی دهد که از این موضوع سهامداران حقیقی متضرر می شوند.
یکی از سهامداران گفت: سود خالص شرکت در سال 89، حدود 2500 میلیارد تومان بوده که در سال 93 همان 2500 میلیارد تومان است یعنی در 5 سال شرکت رشدی نداشته است.
یکی دیگر از موضوعات مورد انتقاد سهامداران حل نشدن موضوع اینترکانکشن (اتصال متقابل مخابرات و ایرانسل) است که سالیانه مبالغی را در قالب ضرر به شرکت مخابرات تحمیل می کند.
یکی از سهامداران در این باره گفت: اگر همراه اول و فروش زمین نبود مخابرات هر سال حدود 600 میلیارد تومان ضرر می داد.
این سهامدار پرسید: چرا موضوع ضرر از محل اینترکانکشن که سالیانه ضرر میلیاردی را به سهامداران شرکت مخابرات وارد می کند برای چندمین سال پیاپی حل نشده باقی گذاشته است.
محمدرضا مدرس خیابانی عضو هیات مدیره مخابرات درباره تعرفه های مخابراتی توضیح داد: پیگیری افزایش تعرفه تلفن ثابت یکی از فعالیت هایی است که با جدیت از سوی هیات مدیره دنبال می شود.
وی افزود: امیدوار بودیم این موضوع تا پایان سال 93 حل شود که این اتفاق نیفتاد و امیدواریم در روزهای آتی و ماه آینده این موضوع خاتمه یابد. موضوع افزایش تعرفه ها چندین بار به کمیسیون رفته اما هنوز رسیدگی نشده است در این باره احساس مان این است که به جامعه ایران برای استفاده خدمات ارتباطی یارانه می دهیم. برای حل مشکل قرار است کمیسیون تنظیم مقررات به عنوان حکمیت بین مخابرات و ایرانسل اظهار نظر کند و نرخ های جدید طبق استانداردی قابل قبول تعیین شود.
وی در این نشست در پاسخ به سهامداری که معترض بود که چگونه با وجود شعارهای مختلفی در توسعه مخابرات مطرح می شود سود این شرکت در سال 89 و 93 به یک اندازه بوده گفت: وضعیت اقتصادی ویژه ای که در کشور رخ داده تنها مختص به مخابرات نبوده و این وضعیت در کل بازار بورس وجود داشته است با این حال ما تمام تلاش خود راداریم تا وضعیت به بهترین شکل ممکن پیش برود.
مدرس خیابانی در ادامه با بیان سرمایه گذاری 12 هزار میلیارد تومانی مخابرات متذکر شد: به هر حال ما نیز توقع داریم که سرمایه گذاری های صورت گرفته تبدیل به افزایش درآمد شود و این موضوع را نیز از مجراهای مختلف پیگیری می کنیم و حتی این امکان وجود دارد که برای نمایندگان سهامداران روند پیگیری هایی که تاکنون صورت گرفته را تشریح کنیم.
البته این عضو هیات مدیره مخابرات در پاسخ به برخی سهامداران که نسبت به روند فعالیت های شرکت مخابرات انتقادات متعددی داشتند در نهایت این گونه مطرح کرد که دوستان سهامدار این اختیار و امکان را دارند که در صورت نداشتن اعتماد به تیم مدیریتی مخابرات برای سال جاری سهام خود را به فروش برسانند و برای سال دیگر سهامدار مجموعه مخابرات نباشند.
 دلایل تغییر مدیرعامل
خیابانی در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به برخی سهامداران که نسبت به جابه جایی مدیر عامل شرکت مخابرات آن هم در فاصله کوتاه به برگزاری مجمع گلایه داشته اند به ارایه توضیحات کلی پرداخت و گفت: انتخاب هر فردی برای مسوولیت تابع ارزیابی هایی است تلاش این بود که مجمع طبق روال سال های قبلی حدود 18 اردیبهشت ماه برگزار شود اما با به تاخیر افتادن برگزاری مجمع طبق رسم هر ساله ارزیابی شرکت و ارزیابی عملکرد مدیران انجام شد و در نتیجه این ارزیابی و موضوعات مطرح شده در هیات مدیره تصمیم گرفته شده که عملکرد مدیریت به گونه ای نیست که در سال 94 در خدمت ایشان باشیم.
مدرس خیابانی همچنین عنوان کرد: عدم اصلاح اجرای تعرفه، هماهنگی برای جلوگیری از تصرف غیر قانونی، اینترکانکشین با شرکت ایرانسل و موضوعات دیگری که شاید امروز بین سوال ها بود مجموعا منجر به این تصمیم گیری شد که آقای ابراهمیی پس از 20 و چند سال حضور در شرکت مخابرات ایران از ادامه مدیریت این شرکت کنار گذاشته شدند و البته حفظ شان تمامی نیروی انسانی و به ویژه مدیران برای مخابرات دارای اهمیت است.
 سود 400 ریالی
در این جلسه سهامداران عمده به منظور تامین نیازهای توسعه ای به تقسیم 400 ریال سود به ازای هر سهم رای دادند که مقرر شد 50درصد از سود تقسیمی پرداخت نشود البته سهامداران حقیقی می توانند کل سود تقسیمی را از اوایل تیر ماه دریافت کنند.
برای تصویب این طرح ، مجمع فوق العاده تا شهریور ماه برگزار خواهد شد. بر اساس این گزارش پرداخت سود حداکثر تا اوایل تیرماه سال جاری به سهامداران انجام می شود.
همچنین در این مجمع سهامداران با پرداخت 500 میلیون تومان پاداش هیات مدیره موافقت کرده و حق حضور در جلسات هیات مدیره همانند سال گذشته 500 هزار تومان باقی ماند و روزنامه های دنیای اقتصاد و فناوران به عنوان روزنامه های رسمی شرکت تعیین و اعلام شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :