آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74690
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1394 11:29
تعداد بازدید : 898

نقش اپراتورهای موبایل در جبران عقب ماندگی اینترنتی کشور

علی شمیرانی- اطلاعات منتشره از سوی نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور نشان از آن دارد که کشورمان با اهداف کمی مورد انتظار برنامه پنجم توسعه فاصله زیادی دارد.

 برای مثال در بخشی از این اندازه گیری، حداقل سرعت اینترنت باندپهن ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه در نظر گرفته شده و در ادامه آمده است: نسبت خانوارهای دارای دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت باندپهن با ۶۳ درصد تحقق، ۳۸ درصد است، حال آنکه وضعیت مورد انتظار در انتهای برنامه پنجم توسعه روی عدد ۶۰ درصد هدف گذاری شده بود.
فارغ از دلایل فنی و زیرساختی عدم دستیابی به این شاخص، آمار پنهان و مستتر دیگری نیز در پس این عقب ماندگی وجود دارند.
نخست این که با وجود تلاش دولت و خصوصی ها تنها 38 درصد خانوارهای ایرانی به اینترنت پرسرعت مد نظر قانونگذار دست یافته اند که این رقم بسیار ناچیز است.
دوم این که برای رسیدن به منظور واقعی اینترنت پرسرعت (512 کیلوبیت) مورد اشاره در قانون برنامه پنجم، این عدد در حالت خوش بینانه باید تقسیم بر 8 هم بشود. یعنی در واقع هر خانوار به طور متوسط به 64 کیلوبیت دسترسی دارد. بماند که در برخی شرکت های اینترنتی این رقم به بیشتر از 8 اشتراک قانونی نیز تقسیم می شود.
و سوم این که عدد 512 کیلوبیت مد نظر قانون با توضیحاتی که در بند قبلی آمد، فاصله فاحشی با آنچه در شاخص های جهانی ملاک ارزیابی و اندازه گیری است، دارد. در بسیاری از کشورهای حتی کمترتوسعه یافته دنیا، سال هاست که با کیلوبیت خداحافظی شده و مگابیت ها جای آن را گرفته اند.
اما تنها نقطه امیدوار کننده برای جبران این کمبود و عقب ماندگی، پایان محرومیت و ورود دو اپراتور اصلی ارتباطات کشور به ارایه اینترنت پرسرعت است که نه صرفا برای جبران عقب ماندگی کشور که برای جا نماندن از رقیب هم که شده به سرعت در حال صرف هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری در عرصه اینترنت پرسرعت هستند. از طرف دولت هم که وزیر ارتباطات تاکید کرده، اپراتورها هر قدر پهنای باند که بخواهند، در اختیارشان می گذارد.
به هر حال شاید رقابت دو اپراتور موبایل کشور بتواند عقب ماندگی کشور در این عرصه را مرتفع کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :