آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74700
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1394 11:45
تعداد بازدید : 1076

چاپگرهای چندکاره عرصه را بر تک کاره ها تنگ کرده اند

در پی گسترش عرضه چاپگرهای چندکاره به بازار، دستگاه های تک کاره تا حدود زیادی با کاهش سهم تقاضا مواجه شده و به عبارتی بازار چاپگر، دستگاه فکس و کپی تک کاره بی رونق شده است.

فناوران- به گفته فعالان بازار ماشین های اداری، دستگاه های چندمنظوره در ابتدای ورودشان به بازار چندان مخاطبی در بازار نداشتند. اما پس از گذشت چند سال به دلیل قابلیت های کاربردی فراوان و همچنین صرفه اقتصادی که برای خریدار دارند بازاری پررونق یافتند.
به گفته محمدی یکی از فعالان بازار، اگرچه برخی بر این باروند که دستگاه های چندکاره تا حدودی صرفه جویی در هزینه خرید را برای مصرف کنندگان در بر دارند، اما هرگز نمی توان انجام اموری را که با دستگاه های تک کاره انجام می داد. اما بازار چندکاره ها عرصه را بر تک کاره ها تنگ کرده است.
وی افزود: گروهی بر این باورند که دستگاه های چندکاره اموری مانند چاپ، کپی و اسکن اسناد را با سرعت پایین و حجم کمتری نسبت به دستگاه های تک کاره انجام می دهند. 
به گفته وی، ممکن است این موضوع در مورد دستگاه های قدیمی صحت داشته باشد؛ اما با پیشرفت تکنولوژی و رشد تقاضا برای چاپگرهای چندکاره هر روز شاهد تحول و پیشرفتی جدید در این زمینه هستیم و در حال حاضر چاپگرهای چندکاره بیشترین حجم فروش بازار را به خود اختصاص داده اند.
وی افزود: در حال حاضر بیش از 70 درصد سهم تقاضا در بازار ماشین های اداری مربوط به دستگاه های چندکاره است. کارشناسان نیز می گویند که با توجه به افزایش چشمگیر سهم تقاضا برای چاپگرهای چندکاره تولیدکنندگان نیز تولید دستگاه های تک کاره را محدود کرده و در مقابل روی چندکاره ها تمرکز کرده اند.
یک فروشنده در این زمینه می گوید: این ادعا که دستگاه های چندکاره از کیفیت بالایی برخوردار نیستند صحت ندارد، چرا که طی یکی دو سال اخیر شرکت های مطرحی مانند HP و Canon اقدام به تولید دستگاه های چندکاره باکیفیت بالا کرده اند.
فعالان بازار، در مورد قیمت این کالا نیز می گویند، قیمت انواع چاپگر (تک کاره و چندکاره) طی یکی دو ماه اخیر در بازار ثابت بوده و تغییر چندانی
نکرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :