آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 74715
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1394 12:20
تعداد بازدید : 1278

خودران گوگل تابستان به خیابان می آید

گوگل اعلام کرده که خودرو بدون راننده یا خودران اش، مراحل آزمایش را زیر نظر موسسه راهنمایی و رانندگی آمریکا پشت سر گذاشته و این خودرو از تابستان امسال وارد خیابان های کالیفرنیا خواهد شد.

Engadget- گوگل سال گذشته نمونه مفهومی و اولیه خودروی هوشمند خود یا خودروی بدون راننده اش را معرفی کرد. این شرکت ادعا می کند که دو سال است روی این نمونه اولیه کار می کند و نزدیک به دو ماه پیش نیز اولین طرح ساخته شده را به تیم آزمایشی ارایه داد. 
شرکت های مختلف اعم از تسلا موتورز، جنرال موتورز، هوندا و بسیاری دیگر از تولید کنندگان اروپایی و آمریکایی در حال تست اتومبیل های بدون راننده در جاده های مخصوص آزمایش در اطراف نوادای آمریکا هستند. بسیاری از این شرکت ها تاریخ رونمایی اتومبیل های خود به بازار را پایان سال ۲۰۱۵ اعلام کرده اند، اما گوگل همانند گذشته یک قدم در همه زمینه هایی که در آنها وارد شده از رقیبان جلوتر است و قرار است اتومبیل هایش را از تابستان به عرصه استفاده وارد کند. شرکت راهنمایی و رانندگی آمریکا نزدیک به شش ماه است که قوانین رانندگی بدون راننده را به صورت مصوب به تولید کنندگان اتومبیل ابلاغ کرده و مشکلات حقوقی از این بابت وجود ندارد. 
مدیر پروژه Auto X، ریاست این پروژه در گوگل اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی اتومبیل های گوگل تنها کاربرد رفاهی خواهند داشت و از حمل و نقل اشخاص خودداری به عمل می آید. البته گویا این محدودیت صرفا جنبه ایمنی دارد. تصمیم گیری اصلی برعهده خریداران اتومبیل هاست که بخواهند با اتومبیل چه نوع فعالیتی انجام دهند. از نقطه نظر گوگل در حال حاضر این اتومبیل ها بهترین راه حمل و نقل وسایل و به خصوص انجام امور اداری هستند. مدیر پروژه AutoX کاربرد بسیار بارز مصرف این اتومبیل ها را در حمل و نقل نامه ها و مرسولات توسط شرکت پست دانست.شایان ذکر است که اتومبیل های ساخت گوگل خودروهای دو نفره هستند و با توجه به ساختار و ظاهر خاصی که دارد عملا یک اتومبیل خانوادگی و تجاری برای مصرف خانگی محسوب نمی شود، اما در عین حال فروش انبوه خواهد داشت. این روند پیشرفت گوگل بسیار جای توجه و تحسین دارد. این شرکت در ماه ژانویه اعلام کرده بود که اتومبیل هایش را برای ارایه در سال ۲۰۲۰ آماده می کند و بسیار جالب است که توانسته مراحل تست و احراز موقعیت خود را تا تابستان بصورت رسمی به پایان ببرد.این در حالی است که گوگل هفته گذشته اعلام کرد که در 6 سال اخیر تنها 11 حادثه رانندگی برای خودروی هوشمندش پیش آمده که در هیچ یک از موارد نیز خودروی گوگل عامل تصادف نبوده است. نمونه های تولید شده توسط گوگل تاکنون بیش از یک میلیون کیلومتر را به صورت خودران طی کرده اند و اخیرا نیز این خودروها 10 هزار کیلومتر را در مسیرهای آزمایشی به صورت خودران طی می کنند. اگرچه این خودروها برای این منظور طراحی و تولید شده اند تا بدون دخالت انسان طی مسیر کنند، اما گوگل کنترل های جدا شدنی را روی این خودروها قرار داده تا در صورت پیش آمدن شرایط خطرناک، راننده بتواند کنترل خودرو را در دست بگیرد.زمانی که این خودروها روانه خیابان های کالیفرنیا شوند، سرعت آنها به 40 کیلومتر در ساعت محدود خواهد شد. اگرچه سیستم مورد استفاده در این خودرو ها همانند سیستم هوشمند مورد استفاده در لکسوس آزمایشی گوگل است، اما غول جست وجو اعلام کرده که در نظر دارد چالش هایی را برای این خودروی هوشمند ایجاد کند. از جمله این چالش ها می توان به عبور از محل های پرترافیک اشاره کرد. باید دید که مردم عادی چگونه در قبال این خودرو واکنش نشان خواهند داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :