آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75343
تاریخ انتشار : 6 خرداد 1394 10:49
تعداد بازدید : 2832

ورود زیرساخت به اختلافات وزارت ارتباطات و مخابرات

مخابرات ۳۵۰ میلیارد تومان به زیرساخت بدهکار است

در ادامه اختلافات میان وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران اما شرکت ارتباطات زیرساخت نیز وارد ماجرا شده و به تازگی یاد بدهی های مخابرات به این شرکت افتاده است.

تسنیم - معاون وزیر ارتباطات گفت: در حال حاضر با همراه اول مشکلی نداریم اما مخابرات ایران بابت بین الملل، بدهی های قبلی و استفاده از فیبرنوری بعد از خصوصی سازی رقمی در حدود ۳۵۰ میلیارد تومان به زیرساخت بدهکار است.
موضوع اختلاف حساب و صورت های مالی تسویه نشده ما بین شرکت مخابرات ایران به عنوان نهادی خصوصی و شرکت دولتی ارتباطات زیرساخت حدود دو سال پیش و در مراحل اولیه شروع به کار دولت یازدهم از سوی معاون وقت توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت مطرح شد.
براساس اظهارات مجید خباز، معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت، مخابرات ایران و گروه شرکت های مخابرات استان ها، شرکت ارتباطات سیار، سازمان صدا و سیما ، شرکت های PAP ندا، نیروهای مسلح، دیگر اپراتورهای مخابراتی از جمله مشتریان عمده زیرساخت هستند که از میان آن ها، شرکت مخابرات ایران و همراه اول بیشترین بدهی را به شرکت ارتباطات زیرساخت دارند.
او در خصوص شیوه تعاملات مالی شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: قوانین موجود شیوه تعهدی را برای دریافت وجوه حاصل از ارایه خدمات شرکت ارتباطات زیرساخت تعیین کرده است که براساس آن ابتدا خدمات را  ارایه و سپس صورتحساب را صادر و پس از آن هزینه را مطابق تعرفه مصوب از  مشتری دریافت می کنیم.
خباز با بیان میزان بدهی قابل توجه 4500 میلیارد ریالی شرکت مخابرات ایران و همراه اول به شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: هنگامی که مشتریان شرکت مخابرات ایران در پرداخت بدهی های خود تاخیر می کنند، آن شرکت فورا ارتباط مشتریان شان را قطع و علاوه بر جریمه حتی هزینه قطع و وصل مجدد را از آن ها مطالبه می کند و تا بدهی خود را نپردازند، ارتباط آن ها را برقرار نمی کند در حالیکه شرکت ارتباطات زیرساخت ضمن احترام به مشتریان خود تاکنون هیچگاه با مشتریانش این گونه رفتار نکرده است.
البته موضوع دیگری که مورد توجه خباز بود، تلاش شرکت ارتباطات زیرساخت برای حل اختلافات و مغایرت ها در خصوص املاک و تجهیزاتی بود که پس از واگذاری مخابرات به بخش خصوصی ایجاد شده بود؛ وی معتقد است شرکت مخابرات ایران از واگذاری بخشی از  املاک، ساختمان ها و تجهیزاتی که بر ضوابط تعیین شده می بایست در حوزه حاکمیت و شرکت ارتباطات زیرساخت باقی می ماند، خودداری کرده است.
حال با گذشت تقریبا دو سال از این موضوع و با توجه به اینکه یکی از الزامات اپراتورهای موبایل برای دریافت پروانه های 3G و 4G، تسویه حساب با شرکت های دولتی و به نوعی اهرم فشاری بود که بدهی های معوق دولت وصول شود، انتظار می رفت این رویه برای مخابرات اتفاق افتاده باشد اما معاون وزیر ارتباطات از موضوع دیگری پرده برداشت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :