آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75369
تاریخ انتشار : 6 خرداد 1394 11:27
تعداد بازدید : 6387

روباتی که با آزمون و خطا همه چیز را یاد می گیرد

هوش مصنوعی ظرفیت بسیاری دارد تا روز به روز توسعه یافته و باهوش تر شود و تحقیقات و نوآوری جدید دانشگاه کالیفرنیا این رشد را سریع تر خواهد کرد. دانشمندان این دانشگاه الگوریتم هوش مصنوعی را توسعه داده اند که با استفاده از آزمون و خطا، از اشتباهات قبلی اش درس می گیرد و چیزهای جدید یاد می گیرد.

Mashable- روباتی که الگوریتم یاد شده را انجام می دهد BRETT و به معنی روبات حذف کننده امور ملالت آور برکلی نام دارد. این الگوریتم از فناوری «یادگیری تقویت شده عمیق» این دانشگاه برای آگاه کردن روبات نسبت به محیط اطرافش بهره می گیرد. BRETT بدون در اختیار داشتن هرگونه دانش از پیش برنامه ریزی شده از محیط پیرامونش می تواند اشیای ابتدایی را پس از چند دقیقه کار کردن با آنها سر هم کند. همزمان با هر حرکت روبات برای سر هم کردن سازه، اطلاعات و دانش آن نیز در مورد محیط پیرامونش بیشتر می شود و در نتیجه مدت زمانی که برای این کار نیاز دارد کم و کمتر خواهد شد.
برای نمونه نخستین تلاش BRETT برای سر هم کردن چرخ یک هواپیمای اسباب بازی در حدود ۱۲ دقیقه طول کشید. در نهایت این روبات، از همان الگوریتمی که در هنگام سر هم کردن هواپیمای اسباب بازی فرا گرفته بود برای سر هم کردن قطعات لگو بهره گرفت و این بار با خطاهای به مراتب کمتر توانست این وظیفه را در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام برساند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :