آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75544
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1394 11:8
تعداد بازدید : 2630

ادامه تدوین طرح های موازی در حوزه ICT

علی شمیرانی- چندی پیش بود که دبیر شورای عالی فضای مجازی از وجود 40 نهاد سیاست گذار و رگولاتور در حوزه ICT خبر داد که گاه در حال موازی کاری بوده و گاه حتی اقدامات یکدیگر را خنثی هم می کنند.

بر اساس همین دیدگاه بود که طرح انحلال شورای عالی فناوری اطلاعات در دستور کار مجلس قرار گرفت.
اما آنطور که پیداست حل برخی از مسایل حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور با انحلال شورای مذکور نیز به سرانجام نمی رسد.
برای نمونه در حال حاضر موضوع پیوست فرهنگی خدمات نسل 3 و 4 تلفن همراه از جمله طرح هایی بود که هم وزارت ارتباطات و هم شورای عالی فضای مجازی در حال تدوین آن بودند. 
پیوست وزارت ارتباطات گفته شد که برای تایید در اختیار رییس جمهوری قرار گرفت. پیوست شورای عالی فضای مجازی هم در نوبت تصویب بود. روایت دیگر نیز حکایت از آن داشت که قرار شد این دو پیوست یکی شود و سرانجام نیز عاقبت کار مشخص نشد.
در خصوص مساله صادرات نرم افزار نیز باز هم شورای عالی فضای مجازی کلیاتی را تصویب کرد و خبر از ابلاغ آن به وزارت ارتباطات داد. اما در دل وزارت ارتباطات نیز اقداماتی در خصوص توسعه صادرات نرم افزار در دست بررسی است.
در مورد پهنای باند اینترنت نیز شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد سیاست هایی را به وزارت ارتباطات ابلاغ کرده است، وزارت ارتباطات هم اما برنامه های خاص خود را دارد و اصولا دارای تفاوت دیدگاه با این شورا است. 
علی القاعده نمی توان انتظار انحلال وزارت ارتباطات برای هماهنگی بیشتر در اتخاذ سیاست های واحد در حوزه ICT را داشت.
از طرفی به هر حال وزارت ارتباطات نیز قانونا ماموریت ها و شرح خدماتی دارد که از بسیاری جهات شباهت های زیادی به آنچه در شورای عالی فضای مجازی می گذرد، داشته و خواهد داشت.
تمام این مسایل نیز در حالی در جریان است که مسوولان صراحتا اعلام می کنند که حتی در تعاریف نیز دچار اختلاف نظر هستند.
در نهایت این که از دل این طرح های دوگانه و چندگانه کدام طرح به مرحله اجرایی می رسد، نامعلوم است، اما آنچه مشخص است، هزینه، انرژی و وقت کشور به هدر می رود و این قصه سر دراز خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :