آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75550
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1394 11:15
تعداد بازدید : 2724

توسعه پهنای باند بین الملل معادل ۲۰ درصد ظرفیت داخلی

مدیرعامل ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت پهنای باند داخلی کشور ۴ ترابیت است که در سال ۹۴ باید به ۱۰ ترابیت برسد، گفت: معادل ۲۰ درصد افزایش ظرفیت پهنای باند داخلی برای پهنای باند خارجی نیز ظرفیت ایجاد می شود.


خبرگزاری فارس- محمود خسروی گفت: بر اساس برنامه تنظیم شده شرکت زیرساخت توسعه پهنای باند داخلی در دستور کار است.در سال 93 پهنای باند 4 ترابیت بوده که امسال باید به 10 ترابیت برسیم و تاکنون 3.5 ترابیت محقق شده است.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: البته اهداف برنامه اهداف پنجم از این ارقام کم تر بود.در دولت جدید طبق آیین نامه بند الف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه تغییر کرده و با توجه به اعتبار امیدوارم به این اهداف برسیم.
وی توضیح داد: افزایش ظرفیت پهنای باند داخلی در قالب 2 پروژه تدبیر 1 و امید 1 اجرا خواهد شد که مناقصه امید 1 درحال انجام است و قرارداد پروژه تدبیر 1 نیز در روزهای آینده منعقد خواهد شد.
وی توضیح داد: پروژه تدبیر 1 برای افزایش ظرفیت شبکه انتقال و پروژه امید 1 در رابطه با شبکه IP است. از این رو ابتدا باید پروژه تدبیر1 و سپس پروژه امید 1 انجام شود تا شبکه انتقال که سخت تر است آماده شود، سپس شبکه IP روی شبکه انتقال قرار گیرد.
خسروی افزود: پیش بینی می کنیم بیش از هزار میلیارد تومان در پروژه های زیرساختی در سال 94 هزینه شود.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: در کنار توسعه پهنای باند داخلی، توسعه پهنای باند خارجی نیز در دستورکار است. منطق توسعه این است که به هر اندازه پهنای باند داخلی افزایش می یابد معادل 20 درصد آن برای پهنای باند خارجی نیز ایجاد ظرفیت شود.
وی ادامه داد: به این معنا که برای پهنای باند خارجی نیز طبق این فرمول، ظرفیت ایجاد می شود، اما اینکه چه میزان از ظرفیت ایجاد شده مورد بهره برداری و استفاده قرار گیرد به تقاضای روز بستگی دارد.
وی همچنین از ایجاد شبکه دسترسی فیبر نوری در کرج توسط اپراتور چهارم ارتباطی کشور و جذب پیمانکار داخلی برای این پروژه خبر داد. خسروی با بیان اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت یکی از سهامداران اصلی پروژه ایرانیان نت است، در مورد آخرین وضعیت ایجاد شبکه دسترسی فیبر نوری در منازل توضیح داد.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی این پروژه موضوع سهامداری آن بود که باعث ایجاد وقفه در اجرای پروژه فیبر نوری منازل شد، گفت: هم اکنون مشکلات مدیریتی و سهامداری این پروژه حل شده است و شبکه فیبر نوری منازل مدل اجرایی به خود گرفته است. خسروی گفت: از دیگر مشکلات اساسی پروژه ملی دسترسی فیبر نوری، جذب سرمایه گذار خارجی بود که تاکنون نیز موفق به انجام این موضوع نشده است.
مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت با تاکید بر اینکه شبکه های فیبر نوری نیازمند سرمایه گذاری عظیم هستند و در همه جای دنیا به عنوان زیرساخت اصلی ارتباطات کشور تلقی می شود، گفت: برگشت سرمایه در این نوع پروژه ها طولانی است و باید سرمایه گذاری زیادی روی آن صورت گیرد، اما با توجه به اینکه این پروژه موفق به جذب سرمایه گذار خارجی نشد، هم اکنون به صورت پیمانکاری و BOT آغاز به کار کرده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون چند شرکت داخلی به عنوان پیمانکار این پروژه را در چند شهرستان قرار است اجرایی کنند، ادامه داد: در حال حاضر شبکه سازی این پروژه در کرج با سرمایه گذاری داخلی کلید خورده است و مطابق برنامه در چند کلانشهر دیگر نیز قرارداد آن بسته شده و به زودی به اجرا درمی آید.
عضو سهامدار ۲۰ درصدی پروژه فیبر نوری منازل در مورد تعلیق پروانه این پروژه که چندی پیش از سوی وزیر ارتباطات و معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به دلیل اتمام مهلت اجرای این پروانه عنوان شده بود، گفت: ارایه سرویس این پروژه دی ماه سال ۹۳ به اتمام رسیده است اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت، مهلت مجددی درخواست شد و هم اکنون شبکه سازی این پروژه در کرج و برخی از کلانشهرها با استفاده از سرمایه گذاری داخلی شروع شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :