آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 75652
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1394 11:52
تعداد بازدید : 6087

هشدار به صاحبان گوشی هر برنامه ای را نصب نکنید

آمارها گویای آن است که بیش از 27 میلیون و 500 هزار ایرانی از گوشی هوشمند استفاده می کنند؛ رقمی که به سرعت در حال افزایش است و همین موضوع باعث می شود میزان دانلود برنامه های موبایلی نیز سرعتی قابل توجه به خود بگیرد.

ایسنا- برنامه کاربردی موبایل، نرم افزاری است که کاربر می تواند آن را با استفاده از تلفن یا دستگاه های همراهی مانند تبلت دانلود کرده و مستقیما به آن دسترسی داشته باشد. با این وجود در کنار مزایایی که این نرم افزارها دارند استفاده از آنها می تواند خطراتی نیز به دنبال داشته باشد.به گواهی آمارها سیستم عامل آندرویید بیشترین سهم را در بازار گوشی های هوشمند دارد و به همین دلیل بیش از دیگر رقیبان خود مورد تهدید بدافزارهای مختلف قرار می گیرد. به عنوان مثال در سال 2011 تنها 10 مورد بدافزار جدید روی نرم افزارهای آندرویید شناسایی شد در حالی که این رقم در سال 2012 تقریبا چهار برابر شده و به 37 مورد رسید. سیستم های عامل آندرویید، iOS، ویندوزفون و بلک بری فروشگاه های آنلاین مخصوص به خود دارند که کاربران می توانند از این فروشگاه ها برنامه ها را دانلود و نصب کنند.
بنا بر اعلام سایت مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر)، زمانی که در فروشگاه های برنامه های کاربردی ثبت نام می کنید یا برنامه های کاربردی را دانلود می کنید، از شما درباره مجوز دسترسی به اطلاعات دستگاه تان سوال می شود. برخی برنامه های کاربردی قادر به دسترسی به اطلاعاتی همچون دفترچه تلفن یا فهرست مخاطبان، ایمیل، فهرست تماس ها، داده اینترنت، داده های تقویم، داده هایی درباره مکان دستگاه و اطلاعاتی درباره چگونگی استفاده از برنامه های کاربردی هستند.
در این میان برخی نرم افزارها فقط به داده هایی که برای عملکردشان نیاز دارند دسترسی پیدا می کنند. برخی دیگر به داده هایی که در راستای عملکرد برنامه نیست نیز دسترسی دارند. دانستن اینکه برنامه های کاربردی به چه داده ای دسترسی خواهند داشت یا چگونه از این داده ها استفاده می شود همیشه آسان نیست. قبل از دانلود برنامه کاربردی، درباره سازنده آن و عملکرد آن اطلاعاتی کسب کنید. در فروشگاه های برنامه های کاربردی ممکن است بتوانید اطلاعاتی درباره توسعه دهنده برنامه بیابید.
اگر توسعه دهنده برنامه اطلاعات تماسی را مانند سایت یا آدرس ایمیل فراهم نکند، برنامه کاربردی ممکن است قابل اعتماد نباشد. برای سیستم عامل آندرویید امکان بررسی «مجوزهای دسترسی» قبل از نصب برنامه کاربردی وجود دارد.قبل از نصب برنامه در این سیستم عامل حتما بررسی کنید که آیا دسترسی هایی که برنامه خواهد داشت در راستای اهداف برنامه است یا خیر.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :