آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78064
تاریخ انتشار : 15 تیر 1394 12:17
تعداد بازدید : 1232

مدیر دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس:

وزن بالای زیرساخت مانع تحقق سیاست های کلی برنامه ششم است

هفته گذشته مقام معظم رهبری در نامه ای به حسن روحانی رییس جمهور کشورمان، سیاست های کلی برنامه ششم توسعه را ابلاغ کردند. نکته جالب توجه در این سیاست ها، توجه ویژه به فناوری اطلاعات و ارتباطات بود که در نتیجه آن، برای نخستین بار در تاریخ برنامه های توسعه کشور، ICT صاحب سرفصل مشخصی در برنامه خواهد شد.

به همین منظور در گفت وگو با مهدی فقیهی مدیر دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس و حسین صمیمی مدیر کل توسعه فناوری وزارت ICT، به بررسی این سیاست ها پرداختیم که می خوانید.

  توسعه باید متوازن باشد
به گزارش فناوران مدیر دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس گفت: با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری برای برنامه ششم توسعه، این نخستین بار است که فناوری اطلاعات و ارتباطات چنین وزنی در برنامه می گیرد.
 مهدی فقیهی افزود: در برنامه های گذشته توسعه موارد مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات زیر مجموعه فصل اقتصادی و یا علم و فناوری می آمد اما اکنون با ابلاغ سیاست های کلی، فناوری اطلاعات صاحب سرفصل مجزا خواهد شد که می تواند در توسعه ICT در کشورمان اثرگذار باشد.
وی با بیان این که رسیدن به جایگاه نخست منطقه در حوزه دولت الکترونیکی نیازمند عزم جدی و برنامه ریزی دقیق است گفت: توسعه دولت الکترونیکی وابسته به توسعه زیرساخت ها، خدمات آنلاین و سرمایه انسانی است.
مدیر دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس ادامه داد: باید در هر کدام از این شاخص ها سرمایه گذاری مناسبی صورت بگیرد تا شاهد رشدی متوازن باشیم.
وی گفت: البته توسعه دولت الکترونیکی در شاخص های مختلف نیازمند یک برنامه قوی و جامع است که برنامه ششم می تواند این نقش را بر عهده داشته باشد، به شرطی که وزارت ارتباطات و دیگر دستگاه های متولی عزم کافی برای این موضوع را داشته باشند.
فقیهی با تاکید بر این که توسعه دولت الکترونیکی را باید پکیجی از شاخص های مختلف ببینیم گفت: این که فقط تمرکز ما روی توسعه زیرساخت و پهنای باند باشد و به نیروی انسانی و خدمات الکترونیکی بی توجه باشیم، ما را به جایگاه نخست منطقه نمی رساند. از سوی دیگر، یکی از بازیگران اصلی در بحث دولت الکترونیکی، مردم هستند و باید برای مشارکت آنها محیط کسب و کار لازم فراهم شده و تنظیم مقررات درستی داشته باشیم.
وی گفت: اکنون وزن زیرساخت در برنامه های وزارت ارتباطات بسیار زیاد است.
مدیر دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس گفت: سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری فرصت خوبی است که نگاه ها به فناوری اطلاعات و ارتباطات به جای تهدید، به سمت فرصت ها بچرخد.

  حمایت مالی از توسعه محتوا
مدیر کل توسعه فناوری و دبیر امور وجوه اداره شده وزارت ICT نیز در مورد سیاست های کلی ابلاغی برنامه ششسم توسعه گفت: با توجه به این سیاست ها توسعه محتوا در فضای مجازی براساس نقشه مهندسی فرهنگی کشور باید تا حداقل پنج برابر وضعیت کنونی افزایش یافته و شبکه های اجتماعی بومی سازی شوند.
حسین صمیمی افزود: بدون شک تحقق این اهداف نیازمند یک حرکت جهادی است و وزارت ICT به نوبه خود حمایت مالی از شرکت های فعال در حوزه محتوا را در دستور کار قرار داده است.
وی با اشاره به فراخوان دوم اعطای تسهیلات وجوه اداره شده که هم اکنون در حال انجام است، گفت: یکی از محورهای اصلی تحت حمایت در این فراخوان، موضوع محتواست و شرکت های فعال می توانند ضمن مراجعه به پورتال وجوه اداره شده، با زمینه های اولویت دار برای اعطای تسهیلات آشنا شوند.
مدیر کل توسعه فناوری و دبیر امور وجوه اداره شده وزارت ارتباطات با تاکید بر اینکه محورهای فوق با توجه به نیازهای کشور، روند پیشرفت فناوری ها در دنیا و نیز در چارچوب برنامه ها و ماموریت های وزارت ICT تدوین شده اند، ابراز کرد: محورهای اصلی در محتوا شامل محتوا و خدمات مبتنی بر رایانش ابری، محتوا و خدمات مبتنی بر رایانش همراه، پردازش داده های عظیم (Big Data)، شبکه های اجتماعی خاص منظوره، بازی های رایانه ای، خدمات مکان محور (LBS)، خدمات مبتنی بر سامانه های جغرافیایی (GIS)، خدمات ارائه و انتشار الکترونیکی محتوا، خدمات توسعه خط و زبان فارسی صادرات خدمات الکترونیکی است.او افزود: همچنین کسب و کارهای الکترونیکی شامل خدمات نوآورانه آنلاین، راهکارهای نوین پرداخت، تجارت، یادگیری، سلامت، بانکداری، دولت و گردشگری الکترونیکی به نحو مقتضی حمایت می شوند.
وی با دعوت از شرکت های فعال در حوزه محتوا به حضور در فراخوان اعطای تسهیلات وجوه اداره گفت: این شرکت ها می توانند در راستای محورهای فوق و با ارایه یک طرح کسب و کار دقیق و جامع در قالب های مشخص شده در پورتال وجوه اداره شده در چارچوب ضوابط از حمایت های مالی مربوطه برخوردار شوند.
صمیمی با تشویق شرکت های فعال در حوزه محتوا به تشکیل کنسرسیوم های قوی اشاره کرد و گفت: در این صورت سقف اعطای تسهیلات نیز بالاتر خواهد رفت.

   سیاست های ابلاغی بخش فناوری اطلاعات
براساس این گزارش، مقام معظم رهبری در سرفصل امور فناوری اطلاعات و ارتباطات 7 سیاست کلی را ابلاغ کردند که شامل این موارد می شود: 
  کسب جایگاه برتر منطقه در توسعه دولت الکترونیکی در بستر شبکه ملی اطلاعات.
  توسعه محتوا در فضای مجازی بر اساس نقشه مهندسی فرهنگی کشور تا حداقل پنج برابر وضعیت کنونی و بومی سازی شبکه های اجتماعی.
  ایجاد، تکمیل و توسعه شبکه ملی اطلاعات و تامین امنیت آن، تسلط بر دروازه های ورودی و خروجی فضای مجازی و پالایش هوشمند آن و ساماندهی، احراز هویت و تحول در شاخص ترافیکی شبکه به طوری که ۵۰ درصد آن داخلی باشد.
 بهره گیری از موقعیت ممتاز کشور با هدف تبدیل ایران به مرکز تبادلات پستی و ترافیکی ارتباطات و اطلاعات منطقه و گسترش حضور در بازارهای بین المللی.
  حضور مؤثر و هدفمند در تعاملات بین المللی فضای مجازی.
  افزایش سهم سرمایه گذاری زیرساختی در حوزه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات تا رسیدن به سطح کشورهای برتر منطقه.
  توسعه ی فناوری فضایی با طراحی، ساخت، آزمون، پرتاب و بهره برداری از سامانه های فضایی و حفظ و بهره برداری حداکثری از نقاط مداری کشور.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :