آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78079
تاریخ انتشار : 15 تیر 1394 12:39
تعداد بازدید : 1061

عضو هیات رییس مجمع واردات:

روند واردات قانونی به کشور باید اصلاح شود

عضو هیات رییسه مجمع واردات ایران معتقد است: آنچه از وضعیت واردکنندگان رسمی می توان مشاهده کرد آن است که قوانین دست و پاگیر اداری موجود در مسیر واردات قانونی بیش از اندازه است و باید اصلاح شود.

ایرنا- محمدرضا بوترابی افزود: واردات در کشور ما تبدیل به یک فرایند پیچیده، زمان بر و غیرقابل پیش بینی شده و فرسایش تدریجی بنگاه‎های شناسنامه دار برای حفظ سهم بازار کاملا مشهود است. در حالی که واردات غیررسمی، ته لنجی و کوله بری در حال فربه شدن است و توجه به این موضوع خصوصا در دوره پساتحریم بسیار ضروری است.
وی اضافه کرد: این نظارت‎ها برای تامین سلامت مصرف کننده ضروری و مفید است و در همه جای دنیا تجارت کالاهای سلامت محور تحت نظارت سازمان‏‎های ذی‏صلاح صورت می گیرد اما مساله این است که در دنیا ساز و کارهای لازم برای تسهیل امور نیز مورد نظر سیاستگذاران قرار دارد.
 بوترابی ادامه داد: برخی سختگیری های غیرضروری نظام گمرکی، تعرفه بالا در کنار قوانین دست و پاگیر اداری و ابهام در نحوه اجرای برخی مقررات، دوباره کاری های بی مورد، موازی کاری میان سازمان‏های مختلف و ده‎ها دلیل دیگر موجب افزایش هزینه تمام شده واردات رسمی شده و این به آن معنا است که ما خودمان ریشه قاچاق که همان سود بادآورده واردات غیررسمی است را آبیاری کنیم.
عضو هیات رییس مجمع واردات ادامه داد: افزایش قاچاق به معنای افزایش کالای تقلبی و غیر کنترل شده و تجربه جهانی نشان داده که بهترین شیوه برای مقابله با آن حمایت از واردکنندگان شناسنامه دار و اعتماد به کسانی است که سرمایه آنها در مسیر قانونی در گردش است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :